לאחר ניגוחים מימין ומשמאל: חוק הקורונה עבר הערב בקריאה ראשונה במליאה

הכנסת דחתה את הפגרה שלה כדי לחוקק מחדש את התיקונים לחוק הקורונה הגדול, שיאפשרו הגבלות חדשות בסגר שייכנס לתקפו מחר בצהריים • גנץ יקיים מסיבת עיתונאים הערב

מליאת הכנסת / צילום: אורן בן חקון, פול
מליאת הכנסת / צילום: אורן בן חקון, פול

חוק הקורונה עבר הערב בקריאה ראשונה במליאה. בעד:36, נגד: 32. החוק ממשיך לדיון בוועדת חוקה.

ההצבעה על החוק התעכבה במליאת הכנסת בשל נאומים מתמשכים של חברי הכנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה. ח"כ אלי אבידר שעלה לנאום קרע את החוק מעל דוכן הכנסת, ואף השר לשעבר יעקב ליצמן שעלה לנאום הודיע כי אין בכוונתו לתמוך בחוק בשל החלטת הממשלה לסגור ולצמצם את בתי הכנסת בתקופת החגים.

ליצמן אף קרא לציבור להגיע לבתי הכנסת למרות החלטת הממשלה. גם ח"כ מיכאל מלכיאלי נאם ואמר "אני נשאל ללא סוף ע"י אזרחים, איך זה שמאות אנשים נמצאים גם ברגע זה מחוץ לכנסת ומפגנים. אבל לנו יש דעת תורה ולה אנו נשמעים. מכיר בתי כנסת רבים שהקדימו את התפילה ביום הכיפורים לנץ ויעשו בשטחים פתוחים".

ח"כ עפר שלח יצא נגד הסגר והשלכותיו על המשק ואמר "ידעו בעלי העסקים, העצמאים והמובטלים בישראל שהוטלה עליהם כליה כלכלית, רק בגלל ההיסטריה של ראש הממשלה ובני משפחתו אל מול ההפגנות בבלפור .

"בניגוד להיגיון, בניגוד לדעתו של פרוייקטור הקורונה ובניגוד למתווים הקפדניים שהיתוו בעלי המקצוע, ביבי מטיל סגר חונק על כל העסקים בישראל רק כדי להצדיק את התקנה הדרקונית וחסרת השחר, לפיה מותר להפגין רק 1000 מטר מהבית".

במקביל למתרחש במליאה יצאו שרי הממשלה להגנת החלטותיהם. כך שר התקשורת ויו״ר דרך ארץ יועז הנדל בפייסבוק: ״זה לא זמן הקנאים. דרושה שפיות. הפיכת הסגר למאבק בדמוקרטיה היא עיוות. הולכים לסגר. זה יהיה קשה. אני לא הולך למכור לכם אשליות. זו קטסטרופה בריאותית וכלכלית אבל זו האפשרות היחידה שעוצרת בצורה דרסטית את ההדבקה. האובססיה של נתניהו נגד ההפגנות בבלפור לא משנה כלום. אין לי מילה טובה להגיד על זה, הערבוב בין האישי ללאומי לא עושה טוב למדינה ולאמון הציבור, אבל אני בוחן את המציאות דרך הצורך הבריאותי ולא דרך נתניהו".

עוד כתב הנדל: "אם ימשיכו הפגנות המוניות, תפילות המוניות וחתונות המוניות - תמשך ההדבקה ואנשים ימותו. לכן צריך עכשיו לעצור הכל. הלוואי ואפשר היה לעשות זאת על בסיס אחריות אישית... אני מייחל שנדע לקבל החלטות טובות ומקצועיות כממשלה, ומצטער שכרגע זה לא המצב האופטימלי".

שרת התפוצות עומר ינקלביץ' צייצה בטוויטר : "הסגר המוחלט הוא לא פופולארי, קשה וכואב. אבל הוא הדבר הנכון למדינה בעת הזו. מנהיגים נבחנים בקבלת החלטות קשות בזמן משבר, גם כאשר הן לא משתלמות פוליטית. לכן, מבקשת לחזק את ידי ראש הממשלה וראש הממשלה החליפי בקבלת ההחלטה הקשה על סגר כללי".

"המחלה היא שמנסים להראות שהמחלה מופצת בהפגנה"

הכנסת דחתה את הפגרה שלה כדי לחוקק מחדש את התיקונים לחוק הקורונה הגדול, שיאפשרו הגבלות חדשות בסגר שייכנס לתקפו מחר (ו') בצהריים. תחילה הגיע החוק לוועדת כנסת, שם שוב נוגח מימין ומשמאל על נושא ההפגנות. ח"כ בועז טופורובסקי אמר כי "המחלה היא שמנסים להראות שהמחלה מופצת בהפגנה. המחלה היא כישלון הממשלה בטיפול בנגיף. זו הצעת חוק שנועדה למנוע הפגנות. נתניהו אמר בעבר, שאסור להפסיק הפגנות וזה מה שהוא מבקש לעשות כעת. אם הוא היה פועל במנהיגות נכונה, המפגינים לא היו מפגינים. החוק מוכיח את חולשת הממשלה וכישלונה".

מנגד, ענתה לו ח"כ אוסנת מארק מהליכוד ואמרה "במקום שתצא מפה קריאה לציית להנחיות, שומעים פה בדיוק להיפך". תוכלו להמשיך ולהפגין כמה שתרצו כי נתניהו לא הולך לאף מקום. בשואה יהודים התפללו במחתרת. קחו אחריות על בריאות הציבור ותותרו על הפגנות לשבועיים". כך גם ח"כ שלמה קרעי שאמר בסרקזם "חשבתי שחברי יש עתיד יבואו ויגידו חטאנו עוינו פשענו שגרמנו למצב הקשה אליו הגענו. מנדלבליט וניסנקורן מנסים לסרס את סמכויות ראש הממשלה".

הדיון שהתמקד כולו סביב הגבלת ההפגנות הצפויה, נמשך כאשר ח"כ אוסמה סעדי (הרשימה המשותפת) אמר "מי ששומע את דבריו של ח"כ קרעי, מבין מי אשם. לטענתו, אם המפגינים הפרו את החוק, זה כישלון המשטרה ושל השר לביטחון פנים. אמון הציבור נפגע כתוצאה מכך שהממשלה מחליפה את ההנחיות כל שבוע. לגוף ההצעה אמר סעדי, זו הצעה שדגל שחור מתנוסס מעליה ונועדה למנוע את ההפגנה בבלפור".

במהלך הדיון ענתה נציגת משרד ראש הממשלה מהייעוץ המשפטי לשאלות וטענות חברי הכנסת, והבהירה כי ההפגנות לא יאסרו לצמיתות כל תקופת המחלה כפי שפורסם מלכתחילה, אלא שיהיה כפוף לאישור החוק וכן להכרזה על מצב סגר למשך שבעה ימים בלבד. לבסוף אושר החוק בתמיכת שמונה ח"כים מול ארבעה מתנגדים והועבר להצבעה במליאה בקריאה ראשונה. בהמשך היום הוא צפוי לעבור בשלוש קריאות.

במקביל סיעת כחול לבן עורכת כעת ישיבת סיעה בזום עם היו"ר, שנמצא בבידוד בביתו. בין היתר, מסביר שם שר המשפטים אבי ניסנקורן את נגזרות התיקונים לחוק שאושרו בישיבת ממשלה ויובאו להצבעה בהמשך היום בכנסת. בישיבה משתתף גם השר יזהר שי, ששלח הבוקר מכתב חריף נגד אופן קבלת ההחלטות, אולם שיחה בינו לבין גנץ בעקבותיו טרם נערכה. בערב יקיים גנץ מסיבת עיתונאים במהלכה הוא צפוי להתייחס להחמרות בסגר ולמצב החירות במדינה ולבקש לעצור את השיח על ההפגנות-תפילות.

צרו איתנו קשר *5988