בורסות עולם | סיקור שוטף

וול סטריט ננעלה בעליות; הנאסד"ק השלים זינוק של 11% ברבעון השלישי של השנה

בסיכום חודש ספטמבר מדד הנאסד"ק איבד 5.2% • פגישה בת 90 דקות בין שר האוצר האמריקאי מנוצ'ין לבין יו"ר בית הנבחרים פלוסי הסתיימה ללא תוצאות • מכירות הבתים שבהמתנה בארה"ב זינקו ב-8.8% בחודש אוגוסט • הכלכלה האמריקאית רשמה התכווצות של 31.4% בתוצר ברבעון השני

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס
זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

23:00

המסחר בוול סטריט ננעל בעליות סביב התקווה להשגת הסכמה על חבילת תמריצים נוספת לכלכלה האמריקאית בצל הקורונה. מדד S&P 500 עלה ב-0.8%, הדאו ג'ונס הוסיף 1.2% לערכו ומדד הנאסד"ק עלה ב-0.7%.

בסיכום הרבעון השלישי מדד S&P 500 השלים ראלי של 8.5%, הנאסד"ק זינק ב-11% והדאו ג'ונס עלה ב-7.6%. עם זאת, חודש ספטמבר היה אדום כאשר הנאסד"ק איבד 5.2% בחודש האחרון, הדאו ג'ונס ירד ב-2.3% ומדד S&P 500 איבד 3.9% מערכו.

המסחר במניותיה של חברת ניתוח הביג דאטה פלנטיר (סימול: PLTR) ננעל ביומה הראשון למסחר בבורסת ניו יורק בזינוק של 37%. החברה בת ה-17 שנים שפועלת מפאלו אלטו בקליפורניה, הפכה לציבורית בדרך של הצעת מכר ולא הנפקה ציבורית.

טסלה עלתה ב-2.3%, אפל ומיקרוסופט קפצו ב-1.5% כ"א. מיקרון צנחה ב-7% בצל הורדת תחזית.  עליבאבא קפצה בכ-6.2% על רקע יום המשקיעים.

22:22

העליות החדות שנרשמו מוקדם יותר בניו יורק התמתנו בחדות לאחר שהפגישה בין שר האוצר האמריקאי סטיבן מנוצ'ין לבין יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי בדבר חבילת תמריצים נוספת לכלכלה האמריקאית הסתיימה ללא תוצאות. "התקדמנו בהרבה תחומים. יש לנו עוד עבודה לעשות, נראה כיצד זה יסתיים", אמר מנוצ'ין בתום פגישה בת 90 דקות עם פלוסי.

21:40 

הנפט מסוג קרוד (WTI) עלה ב-2.4% מעל ל-40 דולר לחבית.

החוזים העתידיים על הזהב איבדו 4.2% בחודש ספטמבר, אך בסיכום הרבעון השלישי עלו ב-5.2%.

21:00

מניית חברת כריית המידע פלנטיר, שעל מייסדיה נימנה היזם המיליארדר פיטר תיל, מזנקת ב-50% ביומה הראשון למסחר בוול סטריט.

20:00

המסחר בוול סטריט מתנהל בעליות שערים על רקע האופטימיות שפיזר שר האוצר האמריקאי מנוצ'ין לגבי אישור חבילת תמריצים נוספת, ועל רקע נתוני מאקרו חיוביים.

מדד הנאסד"ק עולה ב-1.1%, הדאו ג'ונס קופץ ב-1.7% ומדד S&P 500 עולה ב-1.25%.

מנייתה של חברת התוכנה אסאנה (סימול: ASAN) מזנקת בכ-40% ביומה הראשון למסחר, ובכך מצטרפת לרבעון שיא של הנפקות בוול סטריט מזה 20 שנה. מניית חברת כריית המידע פלנטיר, שעל מייסדיה נימנה היזם המיליארדר פיטר תיל, תחל גם היא להיסחר היום תחת הסימול PLTR. זאת, לאחר שביצעה הנפקה בבורסת ניו יורק לפישווי חברה של 15.7 מיליארד דולר.

18:44

המסחר בבורסות אירופה ננעל בירידות. מדד הדאקס איבד 0.5%, הקאק ירד ב-0.6% והפוטסי השיל 0.5% מערכו.

17:00

המסחר בניו יורק עבר לעליות של 1% במדדים המובילים על רקע האופטימיות שפיזר שר האוצר סטיבן מנוצ'ין בנוגע לחבילת תמריצים נוספת לכלכלה האמריקאית נוכח משבר הקורונה. 

לאחר שהקיפאון בוושינגטון התארך במשך שבועות ארוכים, מנוצ'ין השמיע הערב טון אופטימי לגבי הגעה לעסקה. "אנחנו הולכים לעשות עוד ניסיון רציני אחד כדי לגרום לזה לקרות, ואני חושב שאנחנו מלאי תקווה בכך שנוכל לעשות זאת", אמר מנוצ'ין בוועידת Delivering Alpha.

נתוני מאקרו חיוביים פורסמו בשוק הדיור. מכירות הבתים שבהמתנה זינקו ב-8.8% בחודש אוגוסט, מעבר לצפי לעלייה של 3.2%.

16:30

המסחר בוול סטריט נפתח במגמה מעורבת על רקע התקווה לאישור חבילת תמריצים נוספת לכלכלה האמריקאית, ובהמשך לעימות שנערך הלילה בין הנשיא טראמפ למועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן.

מדד דאו ג'ונס מאבד 0.5%, מנגד הנאסד"ק מוסיף 0.3% לערכו ומדד S&P 500 עולה ב-0.5%.

הכלכלה האמריקאית רשמה התכווצות של 31.4% בתוצר ברבעון השני של השנה בצל משבר הקורונה. התחזיות היו להתכווצות של 31.7%. 

15:15

סקר התעסוקה של ה-ADP בארה"ב הצביע על תוספת של 749 אלף משרות בחודש ספטמבר, לעומת התחזיות המוקדמות של הכלכלנים לתוספת של 650 אלף משרות.

14:40

יום המסחר בוול סטריט צפוי להיפתח במגמה שלילית. במסחר בחוזים על מדדי וול סטריט נרשמות כעת רידות של כ-0.9%.

במסחר המוקדם רושמות מניות אפל , אמזון   ומיקרוסופט ירידות קלות. טסלה , מנגד, רושמת עלייה של 0.7%. 

חברת דיסני  מסרה שהיא תפטר כ-28 אלף עובדים בפארקי השעשועים שלה בארה"ב, זמן קצר לאחר שמדינת קליפורניה אותתה שפארק דיסנילנד יצטרך כנראה להישאר סגור בעתיד הנראה לעין בגלל חששות הקורונה. הפיטורים הם הדוגמה האחרונה למתיחות בין המדינות שמנסות לרסן את הנגיף והעסקים שמתקשים לייצר הכנסות בגלל ההגבלות עליהם.

12:25

ירידות קלות באירופה. הנפט מסוג ברנט רושם ירידה של 1.2% לרמה של 40.5 דולר לחבית.

ד"ר גיל בפמן, הכלכלן הראשי של בנק לאומי, מעריך בסקירת הנפט השבועית כי "המשך התפשטות הנגיף בכלכלות הגדולות של גוש האירו ובהודו, יבואנית הנפט השלישית בגודלה בעולם, צפוי להכביד על המשך התאוששות הפעילות הכלכלית ועל הביקושים לנפט". לדבריו, "ירידת המחירים בשבוע החולף התרחשה על רקע המשך התפשטות הגל השני של נגיף הקורונה במספר רב של מדינות וכן על רקע הסימנים המראים על הגברת יצור הנפט בלוב, מה שעשוי להעלות את היצע הנפט הגלובלי".

בפמן מעריך עוד כי " רק אם התפשטות נגיף הקורונה תיבלם בשנה הקרובה, צריכת הנפט תהיה צפויה לחזור לרמות של סוף 2019 בשנתיים-שלוש הקרובות. מהלך כזה יוכל להסתייע רבות בהשקתו של חיסון יעיל ובטוח במידה רחבת היקף, פיתוח תרופות להקלה על הסימפטומים ופיתוח של מערך בדיקות מיידיות. רק אז ישובו להיות דומיננטים גורמים שיתמכו בביקוש לנפט".

10:20

יום המסחר באירופה נפתח במגמה שלילית. המדדים המובילים נסוגים ב-0.2%-0.5% כשברקע מתרבים החששות מהגל השני של מגפת הקורונה. 

מניית 888  מזנקת בכ-25% בלונדון לאחר שהחברה פרסמה דוחות חזקים למחצית הראשונה של השנה. הכנסות הקבוצה גדלו ב-37% לעומת החצי הראשון של 2019 והסתכמו בכ-379 מיליון דולר. בשורה התחתונה דיווחה החברה כי הרווח למניה צמח ל-12.4 סנט לעומת 5.4 סנט למניה במחצית הראשונה של 2019. הרווח המתואם למניה הסתכם ב-12.2 סנט לעומת 6.7 סנט למניה בתקופה המקבילה. 

בריטניה מתקרבת לסגר כללי שני. במהלך היום צפוי ראש הממשלה בוריס ג'ונסון ויועציו המדעיים לקיים תדרוך עיתונאים במהלכו יעדכנו את הציבור על המאמצים האחרונים לבלימת התפשטות הנגיף וינסו לשכנע את הציבור כי יש מקום להחמרה משמעותית של ההגבלות ולהטלת סגרים נוספים ברחבי הממלכה. ההגבלות החדשות שנכנסו לתוקפן בשבוע שעבר אינן מספיקות בשלב זה לבלימת התפשטות הנגיף, ונתוני התחלואה האחרונים מעידים על התפתחות משמעותית של גל שני.

איתי יושע, מנהל דסק אופציות מט"ח בחדר המסחר של בנק הפועלים מציין כי "גם המדיניות המוניטרית של בריטניה נכנסת לתקופה מעניינת. הבנק המרכזי של בריטניה שלח לאחרונה מסרים מבלבלים לגבי האפשרות להורדת הריבית במדינה לטריטוריה שלילית, אל מתחת ל-0%. חברה חיצונית בוועדה המוניטרית בבנק, סילבנה טנריירו, אמרה לפני מספר ימים כי האופציה של ריבית שלילית נמצאת על השולחן, וכי עשויות להיות לה השפעות חיוביות. מנגד, ה-FT מפרסם הבוקר כתבה ארוכה בנושא, בה מצוטט הנגיד ביילי שטוען כי הבנק "עדיין לא שם", אולם הסנטימנט הכללי הוא שלא יהיה מנוס מכך בסופו של דבר. ההימורים של המשקיעים לשיעור הריבית בבריטניה גורמים לתנודתיות גבוהה של הפאונד, ול"עצבנות" מסוימת בשער הספוט".

07:50

בורסות אסיה נסחרות היום במגמה מעורבת ובמסחר בחוזים על מדדי וול סטריט נרשמות ירידות קלות. זאת לאחר סגירה שלילית בניו יורק אתמול. הזהב נסחר הבוקר בירידה קלה סביב 1,894 דולר לאונקיה, והנפט מסוג ברנט ממשיך לאבד גובה ורושם ירידה של כ-1% לרמה של 40.6 דולר לחבית.

בזירת המאקרו, בסין פורסם היום כי מדד מנהלי הרכש של התעשייה (PMI) לחודש ספטמבר עמד ברמה של 51.5 נק' לעומת 51 נק' באוגוסט וצפי כלכלנים למדד ברמה של 51.2 נק'. 

הבחירות בארה"ב נכנסות לישורת האחרונה ואמש נערך העימות הראשון בין הנשיא דונלד טראמפ למועמד במפלגה הדמוקרטית ג'ו ביידן. האירוע היה קשה לצפייה. הפרשנית הבכירה של רשת CNN דיינה באש סיכמה את האירוע בזעזוע: "זה היה שיט-שואו". הצופים האמריקאיים, רבים מהם סגורים בבתיהם בשל מגבלות הקורונה וצמודים לאתרי האינטרנט, שידורי הכבלים ואפליקציות הצפייה שונות, התכווצו בכורסותיהם. 

כאמור, לאחר רצף עליות בן שלושה ימים, המסחר בבורסות וול סטריט הסתיים אמש בירידות שערים קלות: מדדי דאו ג'ונס ו-S&P 500 ירדו בכ-0.5% ומדד נאסד"ק נחלש ב0.3%. עוד ברקע למסחר, החששות הגוברים ברחבי העולם מפני עלייה במספר מקרי הקורונה. 

גרמניה נערכת בימים אלה לאמץ אסטרטגיה מקיפה בניסיון למנוע התפרצות קורונה מחודשת וקטלנית בחורף הקרוב. שר הבריאות הגרמני יינס שפאן הציג בימים האחרונים את הצעדים הצפויים, ביניהם הסתמכות הולכת וגוברת על בדיקות האנטיגן המהירות שיצאו לשוק בשבוע שעבר, ופתיחת "מרפאות חום" שירכזו את הטיפול בחולי שפעת, צינון וקורונה בעלי תסמינים דומים.

צרו איתנו קשר *5988