הוארך ההסכם שמסדיר את המשך פעילות המגזר הציבורי במתכונת חירום

הממונה על השכר, קובי בר נתן, ויו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, חתמו על הארכת ההסכם להסדרת העסקתם של עובדי המגזר הציבורי עד לאמצע חודש נובמבר • הוסכם כי המעסיקים יפעלו להגדיל את מספר העובדים המועסקים ועובדים שעל אף המאמצים לא יהיה ניתן להעסיקם, יוכנסו להסדר מיוחד

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד / צילום: אגף הדוברות בהסתדרות
יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד / צילום: אגף הדוברות בהסתדרות

בהמשך להחלטת הממשלה על הארכת מצב החירום עד ליום 14 לאוקטובר, וכן האפשרות לכך שיחולו הגבלות שישפיעו על פעילות המגזר הציבורי אף בתקופה מאוחרת למועד זה, הגיעו הממונה על השכר, קובי בר נתן, ויו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, בתיאום יו"ר השלטון המקומי, חיים ביבס, להסכמות בדבר הארכת ההסכם שמסדיר את אופן העסקת עובדי המגזר הציבורי במתכונת חירום, וזאת עד ל- 15 בנובמבר.

ההסכם הקיבוצי הזמני לעובדי המגזר הציבורי נחתם בחודש שעבר וחל על עובדי המדינה, השלטון המקומי, מערכת הבריאות וההשכלה הגבוהה ותאגידים ציבוריים - אך לא על עובדי החברות הממשלתיות.

תוקף ההסכם היה לחודש - כלומר למשך תקופת הסגר, אך כבר אז עלו הערכות כי יוארך בהמשך. בהסכם המקורי נקבע, כי היקף העובדים שימשיכו בעבודה רגילה בתקופת הסגר יעמוד על 50% מכלל העובדים.

המעסיקים (במקרה זה המדינה השלטון המקומי והמעסיקים הציבוריים האחרים) התחייבו לעשות כל מאמץ למצוא פתרונות תעסוקה לכ-50% מהעובדים שלא ימשיכו להגיע למקומות העבודה במהלך הסגר.

העדיפות הראשונה היתה להמשיך ולהעסיק את אותם עובדים מהבית. אם אפשרות זו לא מעשית נקבע, כי תוצע לעובדים עבודה חלופית בתנאים דומים או עבודה אחרת בתנאים שונים. עובדים שלא יסכימו לבצע עבודה אחרת או שלא יימצא להם כל פתרון תעסוקתי אחר - יוצאו למעשה לחל"ת ובמהלכו ימשיכו לקבל שכר בגובה 70% משכרם הקובע.

בהודעה על הארכת ההסכם היום, צוין כי הארכת הסכם תאפשר יציבות להמשך פעילות המגזר הציבורי בתקופה הקרובה ושמירה על רמת השירות הנדרשת, תוך הקפדה על ההגבלות. כמו כן, ההסכם יסייע בהיערכות מוקדמת של כלל המעסיקים להתמודד עם ההגבלות הרלוונטיות אליהם.

בהתאם להסכמות, המעסיקים יפעלו להגדיל את מספר העובדים המועסקים, תוך שינוי סדרי העבודה, על מנת לשמור על היקף השירות שניתן לציבור ולהבטיח את העמידה בהנחיות משרד הבריאות. בין היתר, המעסיקים יוכלו להפריד בין קבוצות עובדים ולשנות את שעות העבודה הרגילות, באופן שמותאם להגבלות הפעילות ובהתאם לצרכים שקשורים להפעלת כל גוף בתקופת החירום.

עוד הוסכם, כי העובדים שעל אף המאמצים, לא יהיה ניתן להעסיקם בתקופת ההסכם, בעקבות המגבלות השונות, ישהו בתקופת הסדר מיוחד בחסות המעסיק ויהיו זכאים, לתשלום בגובה 70% משכרם. המעסיק יבצע הפרשות בגין התשלום לקרנות הפנסיה וההשתלמות על השכר שישולם כאמור, מנת לשמור על רציפות הזכויות של העובדים.

צרו איתנו קשר *5988