בורסות עולם | סיקור שוטף

בורסות וול סטריט ננעלו בירידות חדות בצל העלייה בתחלואה לשיא יומי

מדד הנאסד"ק איבד 1.6%, מדד דאו ג'ונס ירד ב-2.3%, ומדד S&P 500 נפל ב-1.9% • מדד הפחד זינק ב-20%; הנפט צנח ב-3.6% • מניות התעופה והקרוזים בלטו בירידות • אנט גרופ, זרוע הפינטק של עליבאבא הסינית, תגייס 34.5 מיליארד דולר (מחוץ לארה"ב) בהנפקה הגדולה בהיסטוריה

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס
זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

22:00

יום המסחר הראשון לשבוע זה בוול סטריט הסתיים בירידות חדות בצל העלייה בתחלואה בארה"ב לשיא יומי, ועל רקע גרירת הרגליים לאישור חבילת סיוע נוספת לכלכלה האמריקאית.

מדד הנאסד"ק איבד 1.6%, מדד דאו ג'ונס ירד ב-2.3%, מדד S&P 500 נפל ב-1.9%, מדד הפחד זינק ב-20%.

20:00

הזינוק במספר חולי הקורונה לשיא יומי בארה"ב, לצד המבוי הסתום במגעים על חבילת הסיוע הפיסקלית בארה"ב מפילים הערב את וול סטריט. מדד S&P500 צונח ב-2%, דאו ג'ונס יורד 2.5% והנאסד"ק ב1.7%. מדד הפחד (VIX) מזנק ב14% ומחיר הנפט מאבד 3.6% מערכו לכ-38 דולר לחבית.

מניות התעופה, התיירות והנופש ואלו של חברות שיט התענוגות (קרניבל ורויאל קאריביאן) בולטות בנפילות. 

18:40

העלייה בתחלואה בנגיף הקורונה באירופה ובארה"ב (שרשמה שיא של 83 אלף נדבקים בסופ"ש) מכבידה על השווקים. באירופה הדאקס הגרמני צלל ביותר ב-3.7%, כאשר הנפילה של SAP הפילה את מדד הטכנולוגיה ב-7.4%. בוול סטריט המדדים צונחים בעד 2.9%. מדד הפחד (VIX ) מזנק, מניות התעופה והתיירות נסחרות בירידות חדות.

ברקע למסחר נמשכת גרירת הרגליים בנוגע לאישור חבילת הסיוע הנוספת לכלכלה האמריקאית. עד סוף יולי המשק האמריקאי נתמך על ידי חבילת סיוע אימתנית בסך שני טריליון דולר שהועברה בקונגרס, כולל מאות מיליארדי דולרים בהלוואות לעסקים קטנים ודמי אבטלה מוגדלים שסייעו למיליוני עסקים ומשקי בית לשלם את החשבונות ולצלוח את המשבר. אבל חבילת הסיוע הזאת הסתיימה ברובה, ובינתיים לא הגיעה אחריה חבילת סיוע נוספת. 

16:25

הירידות בוול סטריט מתגברות כאשר המדדים המובילים נסחרים בירידות של עד 1.5%. 

מכירות הבתים החדשים בארה"ב בחודש ספטמבר הסתכמו ב-959 אלף, מתחת לתחזיות הכלכלנים למכירות של 1.02 מיליון בתים.

צוותים בפייסבוק  נערכים לאפשרות שיהיה צורך להרגיע עימות שיהיה קשור לבחירות בארה"ב על ידי פריסת כלים שמיועדים ל"מדינות בסיכון", כך דווח מעבר לים. אמצעי החרום כוללים האטה של הפצת תכנים ויראליים והנמכת הרף לחסימת תכנים "דליקים" בפוטנציה. 

15:30

שבוע המסחר בוול סטריט נפתח בטריטוריה האדומה בצל היעדר ההסכמות על חבילת סיוע נוספת לכלכלה ולצד העלייה בתחלואה בנגיף הקורונה. מדד הדאו ג'ונס מאבד 1.1%, הנאסד"ק יורד ב-0.6% ומדד S&P 500 יורד ב-0.9%. בשל המעבר לשעון חורף המסחר בוול סטריט יחל השבוע ב-15:30 (שעון ישראל) ויסתיים ב-22:00. בגרמניה מחריפות הירידות כאשר הדאקס צונח ב-2.7% בצל העלייה בתחלואה ולצד צניחה של 20% במניית SAP.

בואינג  ולוקהיד מרטין  נסחרות בצל ההודעה של סין על כוונתה להטיל עיצומים על שתי החברות, בעקבות ההחלטה של ארה"ב למכור נשק לטייוואן.

דאנקין ברנדס, החברה האם של סופגניות דאנקן דונאטס, מזנקת בחדות על רקע משא ומתן למכירת הפעילות לחברת אינפייר ברנדס. ב"ניו יורק טיימס" דווח כי העסקה עשויה להחתם לפי מחיר של 106.5 דולר, פרמיה של 20% על מחיר הנעילה ביום שישי האחרון במסחר.

חברת אנט גרופ, זרוע הפינטק שבשליטת ענקית המסחר המקוון עליבאבא הסינית, תגייס 34.5 מיליארד דולר בהנפקה הראשונית הגדולה בהיסטוריה. החברה הודיעה כי מחיר המניה בהנפקה יעמוד על 10.2 דולרים, וכי 1.67 מיליון המניות שיימכרו בהנפקה יוקצו באופן שווה בין הבורסה של הונג קונג לבין שנחאי, כך שבכל אחת מהן יגויסו 17.15 מיליארד דולר. אנט תיסחר לפי שווי של 313 מיליארד דולר ובכך תהיה אחת מהחברות הגדולות בעולם.

פלנטיר טכנולוג'יס, העוסקת בכרייה ופענוח מידע ממקורות שונים, נסחרת על רקע המלצות קתנייה מצד  ג'י.פי מורגן וג'פריס.

 

14:15

יום המסחר בוול סטריט צפוי להיפתח בירידות של 0.8%-1% על רקע דאגת המשקיעים מהמשך התפשטות הקורונה בארה"ב ואירופה. 

חברת איי.סי.אל  (ICL, לשעבר כיל ), הנמצאת בשליטת החברה לישראל של עידן עופר, דיווחה היום כי חתמה על הסכם לרכישת פרטילאקווה ( Fertiláqua ) , חברה ברזילאית הפועלת בתחום ה דשנים המיוחדים, תמורת כ-120 מיליון דולר. פרטילאקווה נמצאת בשליטת Aqua Capital, קרן הון סיכון פרטית המתמחה בחקלאות ומזון. 

12:30

נמשכות הירידות באירופה. מניית SAP  צונחת בכ-16% לאחר שחברת התוכנה הודיעה כי היא נוטשת את יעדי הרווחיות שלה לטווח הבינוני והזהירה כי השפעות מגפת הקורונה יורגשו לטווח ארוך יותר מהצפי הקודם. 

היום התפרסם בגרמניה סקר ה-IFO (שאמור לשקף את מצב העסקים במדינה) שעמד ברמה של 92.7 נק' לעומת צפי ל-93.1 נק'.

במסחר המוקדם בוול סטריט נרשמות ירידות במניות אמזון, טסלה , אינטל ומיקרוסופט. 

10:25

שבוע המסחר בבורסות אירופה נפתח במגמה שלילית, בהובלת מניות ההייטק שצונחות בכ-5% בממוצע. מדד הדאקס בולט בירידה של כ-2.5%. 

ירידות של כ-1% נרשמות במסחר בחוזים על מדדי וול סטריט. 

בזירת המסחר בסחורות רושם הזהב ירידה קלה ונסחר סביב 1,900 דולר לאונקיה, והנפט מסוג ברנט רושם ירידה של יותר מ-3% לרמה של 40.4 דולר לחבית.

ד"ר גיל בפמן, הכלכלן הראשי של בנק לאומי, מעריך בסקירת הנפט והגז השבועית כי " התפשטות נגיף הקורונה באירופה מכבידה על הביקושים בשוק . באיטליה, ספרד וצרפת, תנועת המכוניות בכבישים המהירים נמוכה יותר מאשר הרמה שנרשמה לפני שישה שבועות ומגמה דומה של ירידת תנועת התחבורה נרשמה במספר ערים גדולות באירופה. כמו כן, החזרת המגבלות בחלק מהמדינות, במטרה להתמודד עם עליית התחלואה, מביאה לירידה בביקושים לתזקיקי דלק, מה שהביא לכך שמספר בתי זיקוק ברחבי אירופה הפחיתו את פעילותם. כמו כן, חברות תעופה אירופאיות מדווחות על כך שמספר ההזמנות לטיסות עד סוף השנה נותר נמוך מאוד, מה שמצביע על כך שהביקוש לדלק מטוסים צפוי להתאושש באופן איטי וכי עד סוף השנה לא צפויה עלייה בקצב ההתאוששות".

08:10

שבוע המסחר העולמי נפתח במגמה מעורבת בבורסות של מזרח אסיה. ירידות קלות נרשמות במסחר בחוזים על מדדי וול סטריט. 

הסוחרים ימשיכו לעקוב גם היום, ובימים הקרובים, אחרי התפשטות מגפת הקורונה באירופה ובארה"ב. צרפת שוברת בימים האחרונים שיאים אירופיים בתחלואה. ביממה האחרונה נרשמו שם יותר מ-50 אלף מקרי קורונה ביום אחד, שלוו ב-138 קורבנות. קרוב ל-2,500 צרפתים מאושפזים בטיפול נמרץ. בארה"ב, שהולכת ומתקרבת לבחירות (שיתקיימו ב-3 בנובמבר) עומד מספר הנדבקים בנגיף על יותר מ-80,000 ליום בשתי היממות האחרונות.

עונת הדוחות לרבעון השלישי של 2020 מעלה הילוך. בשוק המקומי יפרסמו השבוע החברות אודיוקודס, פריון, אופקו הלת', לייבפרסון, פרוטליקס ואורמת טכנולוגיות.

בוול סטריט שבוע עמוס דוחות צפוי להסתיים ביום חמישי עם פרסום הדוחות של אפל, פייסבוק, טוויטר ואמזון לאחר הנעילה של המסחר. היום גוגל (אלפאבית) תפרסם דוחות לאחר הנעילה, ביום שלישי תהיה זו ענקית השבבים AMD לאחר הנעילה של המסחר, בואינג תפרסם ברביעי לפני הפתיחה, ויזה ואי.ביי יפרסמו דוחות לאחר הנעילה ברביעי.

אלכס זבז'ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש, מציין בסקירתו השבועית כי כ-27% מהחברות ב- S&P 500 שכבר פרסמו את הדוחות סיפקו בינתיים שיעור שיא של הפתעות חיוביות. בלטו במיוחד חברות בענפים Consumer Goods ,Health Care , Industrials ו- Basis Materials שלא רק הכו בשיעור גבוה יותר את התחזיות, אלה גם הציגו גידול ברווח לעומת הרבעון המקביל אשתקד, לעומת ירידה כללית של כ-16% בכל החברות שהייתה עד עתה.

השבוע, אגב, יתחיל המסחר בוול סטריט ב-15:30 שעון ישראל ויסתיים ב-22:00. 

התשואות על אג"ח אמריקאיות ל-10 שנים עלו לאחרונה לרמה של 0.84% והיום הן נסחרות סביב 0.82%. "לפי תחזיות לגירעון האמריקאי של כ-4 טריליון דולר בשנת 2020 וכ-2 טריליון ב-2021, אם הפד לא יגדיל קצב הרכישות, הגירעון המצטבר של ארה"ב ב-12 החודשים יעלה על קצב רכישות הפד ביותר מ-2 טריליון דולר באמצע 2021, כמעט כפול מהשיא של העשור האחרון. ספק שהאוצר האמריקאי יוכל למצוא רוכשים אחרים לאג"ח שלו בסכומים כל כך גבוהים. לכן, בסיכוי גבוה התשואות יעלו או שהפד יצטרך להגדיל משמעותית קצב הרכישות", מציין זבז'ינסקי.

בתחום המאקרו, היום יתפרסם בגרמניה סקר ה-IFO (שאמור לשקף את מצב העסקים במדינה) שצפוי לעמוד ברמה של 93.1 נק'. בארה"ב יתפרסם נתון מכירות בתים חדשים (ספטמבר) שצפוי להגיע לכ-1.02 מיליון ב-12 החודשים האחרונים.

בזירת המסחר בסחורות רושם הזהב ירידה קלה ונסחר סביב 1,898 דולר לאונקיה, והנפט מסוג ברנט רושם ירידה של כ-1.6% לרמה של 41.1 דולר לחבית.


צרו איתנו קשר *5988