נתניהו: "צופה שמעגל הנורמליזציה ימשיך להתרחב. מדינות נוספות יצטרפו"

הבוקר נחתה בנתב"ג הטיסה המסחרית הראשונה מדובאי של חברת הלואו קוסט פליי דובאי • רה"מ הגיע לנתב"ג ואמר כי "אנחנו משנים את ההיסטוריה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו בנתב"ג עם נחיתת המטוס המסחרי הראשון מדובאי / צילום: צילום מסך
ראש הממשלה בנימין נתניהו בנתב"ג עם נחיתת המטוס המסחרי הראשון מדובאי / צילום: צילום מסך

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע לנתב"ג בעקבות הטיסה הראשונה של חברת הלואו קוסט פליי דובאי, שנחתה הבוקר בנתב"ג. מדובר בסנונית ראשונה של רכבת אווירית שתחבר בין תל אביב ובין דובאי באמצעות כ-60 טיסות ישירות שיפעילו ארבע חברות בשלב ראשון: פליי דובאי, אל על, ישראייר וארקיע.

"טיסה היסטורית שפותחת עשרות טיסות בשבוע לדובאי לאיחוד האמירויות ולבחריין ולמזרח", אמר נתניהו. "יש פה פתיחה עצומה של הכלכלה והתיירות למזרח תיכון שונה וחדש. זה מפגש בין עמים ובין מנהיגים. מפוררים את הסכסוך הישראלי הערבי והפכים אותו לשיתוף פעולה ישראלי ערבי להווה ולעתיד חדש שקורה במהירות מסחררת". 

עוד אמר נתניהו: "להיות ראשונים אפשר להיות רק פעם אחת. אנחנו משנים את ההיסטוריה. אנחנו טסים במהירות לתקופה חדשה שמשנה את המזרח התיכון ואת העתיד של הכלכלה. יש התלהבות גדולה מכל כיוון. שואלים איך זה לא קרה עד עכשיו? אז זה קורה עכשיו ונפצה על כל הזמן שזה לא קרה. טיסות ישירות לדובאי, אבו דאבי ומנאמה בבחריין ומעבר לזה למדינות אחרות. זה משנה את כל המצב התעופתי. העולם כולו מסתכל על ההסכמים. הפטור מוויזות הוא ברכה והוא יגדיל את התנועה ההדדית".

"אנחנו טסים מעל ערב הסעודית כולל טיסות של חברות ישראליות זה שינוי מבורך", המשיך נתניהו. "צופה שמעגל הנורמליזציה ימשיך להתרחב. שוב דבר אינו מובטח ב-100% אבל בחודשים הקרובים נראה עוד מדינות שמצטרפות למעגל הזה ברמה כזו או אחרת, את זה אי אפשר לעצור. לא הוליכם אחורה. טיסה ראשונה מסחרית מדובאי לישראל והיא לא האחרונה זה משנה את הווה של המזרח התיכון".

על הסכמי הרוטציה עם כחול לבן, אמר נתניהו: "אם נראה גישה אחרת מכיוונה של כחול לבן ושת"פ במקום ממשלה בתוך ממשלה נוכל לעבוד יחד. אם לא, זה מוביל לבחירות. הייתי מעדיף שנהנה מאוחדים ונעסוק בדברים הטובים של הבאת שלום וחיסונים שינחתו בנתב"ג ויחולקו לציבור בישראל".

שאלה שנשאל מעיתונאי מאיחוד האמירויות על תחושתו בעקבות ההסכם אמר נתניהו: "זה הגשמה של חלום ושל תקווה, זו מתנה מהעתיד. הרעיון ששתי כלכלות חזקות עם אנשים שרוצים לחבק אחד את השני, זה אבסורד שלא יהיה ביננו קשר. כשאנחנו עושים את החיבור ומאפשרים לאנשים להיפגש אנחנו גורמים לחלום להתגשם כיום. אנשים מהאמירויות מישראל ומבחריין נלהבים כי זה קורה עכשיו ולא משהו שיקרה בעתיד".

לשאלה מה מאחל נתניהו לעתיד הוא השיב: "עוד ועוד מדינות. מצפה שעוד מדינות ישתתפו והסיבה שזה יקרה זו התועלת לכל האנשים שמעורבים בזה, ככל שזה יובן יבואו עוד מדינות. המזרח התיכון יכול להיות מרכז חברתי כלכלי ואנושי שייתן דוגמה לכל העולם. אתה נמצא פה בשדה. אם היית בא לפני 20 שנה הייתה מוצא משהו שונה לגמרי. מאז בנינו שוק חופשי שמשחרר את הרוח החדשנית של הציבור שלנו, לייצר חברה אחרת. מה שאנחנו יכולים לעשות בנפרד אנחנו יכולים לעשות פי 100 בעוצמתו ביחד". נתניהו נשאל על הרגשתו להיות מועמד לפרס נובל והשיב "יפה שאתה מעלה את זה כי העיתונאים הישראלים לא מדברים על זה".

צרו איתנו קשר *5988