דוח הניידות של אריקסון: עד סוף השנה יהיו בעולם 220 מיליון משתמשי דור חמישי

למרות התפשטות נגיף הקורונה, מגמת הגידול בתעבורת הנתונים רק הולכת וגדלה כל הזמן, ומרביתה היא צפייה בווידאו

אלון ברמן, מנכ"ל אריקסון ישראל / צילום: איל יצהר
אלון ברמן, מנכ"ל אריקסון ישראל / צילום: איל יצהר

התפשטות נגיף הקורונה ממשיך להשפיע על כל חלקי החברה, אך למרות חוסר הוודאות שנגרם כתוצאה מהמגפה, למעלה מ-100 מפעילים ברחבי העולם השיקו בשנה האחרונה רשתות דור 5 באופן מסחרי - כך עולה מדוח הניידות השנתי של ענקית הטלקום אריקסון.

גם רשתות דור 5 עצמאיות - רשתות הפועלות באופן מלא הכולל ליבה ורשת, בשונה מרוב הרשתות היום שמפעילות דור 5 על בסיס רשתות דור 4 - החלו לצוץ בשנה האחרונה.

לפי הדוח, השפעת הנגיף פגעה בתעשייה ובמפעילים והתוספת נטו של מנויי סלולר ברחבי העולם הייתה נמוכה ברבעון השלישי של 2020 והסתכמה ב-11 מיליון בלבד.

הסגרים והמגבלות על המסחר משפיעים על התחזיות של אריקסון קדימה והיא צופה שמספר המנויים הסלולריים יעמוד על 8.8 מיליארד מנויים עד סוף שנת 2026, אך הנתון המעניין הוא פחות הכמות הכוללת של המנויים בעולם אלא כמה מנויים בדור החמישי צפויים בעתיד.

אריקסון מציינת כי ברבעון השלישי של השנה נוספו 50 מיליון משתמשי דור 5, והמספר הכולל הגיע ל-150 מיליון, תוך שהיא צופה שהמספר יגדל ל-220 מיליון מנויים עד סוף השנה. הגידול מגיע בעיקר מסין שמונעת ממיקוד אסטרטגי לאומי, ותחרות עזה בין החברות ויצרני המכשירים.

עד סוף 2026 צופה אריקסון 3.5 מיליארד מנויים בדור החמישי כאשר קצב האימוץ של הטכנולוגיה צפוי להיות מהיר יותר מאשר בדור הרביעי. למרות זאת רשתות דור רביעי ימשיכו להיות דומיננטיות.

במהלך הרבעון השלישי של שנת 2020, מנויי הדור הרביעי גדלו בכ-70 מיליון והגיעו לסך כולל של כ-4.5 מיליארד, המהווים 57% מכלל המנויים בסלולר. לפי הדוח, המספר יגיע לשיא בשנת 2021 ל-4.8 מיליארד מנויים ולאחר מכן ירד לסביבות 3.9 מיליארד מנויים בסוף שנת 2026 כאשר יותר מנויים יעברו לדור החמישי.

תעבורת הדאטה: הצפייה בווידאו צפויה לגדול

היקף תעבורת האינטרנט הסלולרי העולמית הכוללת מוערכת בכ-(51EB (Exabyte לחודש עד סוף 2020 והיא צפויה לגדול בפקטור של כ-4.5 ותגיע ל- 226EB לחודש בשנת 2026.

נתון זה מייצג את הנתונים הסלולריים שייצרכו יותר מ-6 מיליארד אנשים המשתמשים באותה תקופה בסמארטפונים, מחשבים ניידים ובמגוון מכשירים חדשים. הצפייה בווידאו מהווה כיום 66% מכל תעבורת הנתונים הניידים, נתח שצפוי לגדול ל-77% בשנת 2026.

הסמארטפונים ממשיכים להיות במרכז התפתחות זו מכיוון שהם מייצרים את מרבית תעבורת הנתונים הסלולרית - כ-95% כיום, נתח שצפוי לגדול לאורך כל תקופת התחזית. אריקסון צופה כי עד שנת 2026 54% מכלל תעבורת הדאטה בסלולר תועבר על ידי רשתות דור 5.

אלון ברמן, מנכ"ל אריקסון ישראל, אמר בעקבות הדוח כי "מהמהדורה הנוכחית של דוח הניידות של אריקסון ברור הצורך בקישוריות טובה, והדרישה לכיסוי וקיבולת של הרשתות ממשיכה לצמוח. דרישה זו מוזנת משימושים רבים ומגוונים ברשתות הסלולריות שהדור החמישי מביא אתו.

"השימוש הממוצע בסמארטפון בעולם המערבי יצמח מ-11 ג'יגהבייט ל-46 ג'יגה בייט בחודש. לפי הדוח, בסוף השנה (2020) יותר ממיליארד אנשים או 15% מאוכלוסיית העולם יהיו תחת כיסוי של רשתות דור חמישי. בשנת 2026 יהיו למעלה מ-3 מיליארד מנויי דור חמישי. תעבורת הנתונים צפויה לגדול ב 50% משנה לשנה. מבחר יחידות הקצה שתומכות בדור החמישי ממשיך להתרחב ויתרום לאימוץ מהיר של הטכנולוגיה".

עוד אמר ברמן כי "הדוח שופך אור על השימושים הצפויים בדור החמישי ומציג חלק מההזדמנויות החדשות שהדור החמישי מאפשר לספקי שירותי תקשורת. למשל, תחום המשחקים בנייד - 22 מ-106 רשתות דור חמישי מסחריות כיום מציעות חבילות משחקים בנייד. לפי הדוח, תקשורת בטוחה, אמינה ומהירה תאפשר מערכות ייצור חכם Industry 4.0) ).
"רשתות תקשורת דור חמישי לשימושים קריטיים תאפשרנה שליטה מרחוק באמצעים שונים ורשתות לביטחון הציבור וגם חיבור אינטרנט אלחוטי לבתים. לפי הדוח ב-2026 מספר החיבורים האלחוטיים לבתים ועסקים (Fixed wireless access FWA) יגיע ל-180 מיליון, פי 3 ממספרם כעת".

תחום החיבורים האלחוטיים לבתים רושם גידול מרשים בכל העולם היות ומדובר בחיבור שבדור החמישי מסוגל לספק קצבים מאוד גבוהים ללקוחות ולכן הוא אמצעי משלים לפריסת סיבים אופטיים בעיקר במקומות שעלות הפריסה בהם גבוהה.

הדוח מתייחס גם לאסטרטגיות של מפעילים שונים בעולם ובאופן לא בלתי צפוי מספק הסבר מדוע השקעה באיכות הרשתות תורמת למפעילים בטווח הארוך יותר מאשר אסטרטגיות של מחיר בלבד.

צרו איתנו קשר *5988