"שערורייתית": ביקורת חריפה על תוכנית חולדאי לפתיחת מוסדות התרבות

ראש עיריית תל אביב-יפו ויו"ר מפלגת "הישראלים" הכריז כי יורה לפתוח את כל מוסדות התרבות למי שקיבל שני חיסונים • שר הבריאות: "חולדאי עושה פוליטיקה על חשבון בריאות הציבור" • יו"ר ועדת חוקה: "אמירה פופוליסטית שמנסה לרכב על יוזמה שהממשלה מקדמת ממילא"

רון חולדאי / צילום: קובי קנטור
רון חולדאי / צילום: קובי קנטור

ראש עיריית תל אביב רון חולדאי מבשר על כוונתו לפתוח בחודש הבא את מוסדות התרבות בעירו למתחסנים. מרגע כניסתו של חולדאי לקמפיין הבחירות, הוא עומד במוקד ביקורת על כך שנשאר בכס ראש העירייה ולכאורה משתמש בה לקידום הריצה לכנסת. בצעד שנתפס כפוליטי, צייץ הבוקר חולדאי: "בתחילת פברואר אפתח את כל מוסדות התרבות בתל אביב-יפו לכל מי שקיבל שני חיסונים. לא נחכה לממשלה של ביבי-גנץ שלא יודעת לנהל כלום. אצלנו זה מעשים ולא דיבורים. ככה באמת חוזרים לחיים ולא רק עוסקים במסיבות עיתונאים".

הדברים עוררו תגובות חריפות נגדו. מלשכת שר הבריאות אדלשטיין נמסר: "רון חולדאי עושה פוליטיקה על חשבון בריאות הציבור. ההפקרות של רון חולדאי, שהתחילה בחלוקת חיסונים בניגוד להחלטת ועדת התעדופים המורכבת מאנשי מקצוע בלבד, וממשיכה בפתיחת מקומות באופן מסוכן, היא שערורייתית וצריכה להדליק נורת אזהרה לכל אזרח שבריאות הציבור חשובה לו".

שר התרבות והספורט חילי טרופר: "כפי שהודענו בשבוע שעבר, עולם התרבות עומד להיפתח ראשון במתווה "תרבות באחריות" והדרכון הירוק הכולל מתחסנים, מחלימים ונבדקים. אני שמח על כל דמות ציבורית נוספת שבוחרת להעלות על נס את חשיבות התרבות, אך מוטב שזה לא יהיה לצרכי בחירות אלא מתוך תפיסה אחראית ואמיתית. כשמדובר בממלכתיות ובבריאות, אני מציע לכולם להניח את הפופוליזם בצד.

"כבר שבועות ארוכים בונה משרד התרבות יחד עם מנהלי מוסדות התרבות והיוצרים הישראלים את המתווה המסודר לפתיחת עולם התרבות, בתל אביב ובכל הארץ ואני שמח שכבר בתקופה הקרובה הוא יצא לפועל. כמעט מיותר לציין שזה יקרה רק בתיאום עם משרד הבריאות ותוך שמירה מוקפדת על הבריאות של המגיעים למופעים. נמשיך לעסוק בעשיה, בהזרמה של מאות מיליוני שקלים למוסדות התרבות, בפתיחה אחראית ובטוחה שלהם. כל מי שרוצה להיות חלק מהתהליך באופן רציני מוזמן בשמחה."

יו"ר ועדת חוקה ח"כ יעקב אשר שבוועדה שלו ידונו מחר בדרכון הירוק, משך גם לכיוון הביקורת על החרדים: "זו אמירה פופוליסטית שמנסה לרכב על יוזמה שהממשלה מקדמת ממילא, אנו עובדים בצורה אחראית על הסגירות האחרונות של הדרכון הירוק ונקווה שהוא יפעל בהקדם. אם ראש עיר חרדי היה מצהיר שהוא פותח את בתי הכנסת בעירו למתחסנים ומחלימים היה מתרחש פה עליהום תקשורתי, כשרון חולדאי אומר זאת הביקורת צוננת עד בלתי נשמעת, אין חרדים - אין תגובות".

סגן השר אורי מקלב לקח את זה כבר לעימות על ענייני דת אל מול תרבות חילונית: "עולם הפוך רואים - דגל התרבות והשעשועים זה חשוב, אך עולם שלם של מסורת יהודית שורשית, לימוד התורה והתפילות זה לא חשוב?!. אנחנו נמשיך להניף את דגל המסורת השורשית שהיא אבן היסוד של העם היהודי ואתה תמשיך להניף את דגל המרד".

חגי לובר מנהל תיאטרון אספקלריא (תיאטרון הפועל בעיקר בציבור הדתי) מתח גם הוא ביקורת על חולדאי: "כאזרח אני המום מניסיון ההמרדה של ראש עיר בישראל, המתיימר להיות ראש ממשלה. כמנהל תאטרון יש לי אחריות על ביטחונם, שלומם ובריאותם של הקהל שלי. לא אפתח את מוסד התרבות שלי ולא אשחק בחייהם של המנויים שלי כדי ליצור מצג פתטי של מחאה". וגם כאן יש היבט פוליטי, לובר הביע לאחרונה תמיכה בבצלאל סמוטריץ' ומפלגת הציונות הדתית, שהכריז על הקמתה.

פורום יוצרות ויוצרי התיאטרון מסר בתגובה שהוא "מברך על הודעת ראש עיריית תל אביב-יפו רון חולדאי, שמתכוון לפתוח את מוסדות התרבות בעיר כבר בתחילת פברואר עבור כל מי שקיבל שתי מנות חיסון. מאות אלפי ישראלים מקבלים בימים אלה את החיסון השני כנגד קורונה, ולכן אין סיבה אמיתית למנוע מהם גישה למופעי תרבות אחרי עשרה חודשים של קיפאון מוחלט. אנו קוראים למוסדות התרבות ולתיאטרונים בפרט להיערך בהתאם ולהתחיל לשווק כרטיסים לקהל שכל כך צמא לרגע הזה, ומקווים כי ראשי רשויות נוספים יקבלו החלטה דומה בזמן הקרוב".

מהבימה נמסר: "התיאטרון הלאומי מברך על יוזמתו של ראש עיריית תל אביב-יפו. אנו בודקים מול שר התרבות ומשרד הבריאות את ההנחיות הקיימות, כדי ליישם את פתיחת האולמות בהקדם".

הודעת המשנה ליוהמ"ש רז נזרי בנוגע לסוגיית פתיחת מוסדות התרבות: "במענה לפניית שר התרבות והספורט, מר חילי טרופר, בשאלת סמכותם של ראשי רשויות מקומיות לגבש כללים לחזרת ענף התרבות לפעילות בתחומי הרשויות עליהן הם אמונים מבהיר המשנה ליועמ"ש כי הדרך המשפטית לפתוח לציבור את מוסדות התרבות היא באמצעות ביטול האיסור או אי הארכת תוקפו בידי הממשלה, ומובן כי כל עוד האיסור עומד בתוקפו, רשות מקומית - גדולה ונכבדה ככל שתהא - אינה רשאית לעשות דין לעצמה ולגבש באופן עצמאי כללים להחזרת ענף התרבות לפעילות".

נזרי ציין, כי בימים אלו פועל משרד הבריאות בתיאום עם משרד התרבות ועם הייעוץ המשפטי לממשלה לשם גיבוש מתווה של "תו ירוק" שנועד, בין היתר, להחזיר את מוסדות התרבות לפעילות, כאשר המצב הבריאותי יאפשר זאת בהתאם להחלטות הממשלה והכנסת.

צרו איתנו קשר *5988