הוראת קבע - האם כדאי? בחשבון בנק או באשראי?

מהם היתרונות והחסרונות בשימוש בהוראת קבע בנקאית לתשלום חשבונות? • האם עדיף להשתמש בכרטיס אשראי במקום?

כרטיסי אשראי / צילום: shutterstock
כרטיסי אשראי / צילום: shutterstock

לא מעט הם החשבונות הקבועים שאנחנו משלמים, ביניהם חשמל, מים, טלפונים, אינטרנט וארנונה. עצמאים משלמים בנוסף מסים שונים וביטוח לאומי, וגם ביטוחים אחרים.

כמעט למחצית מהישראלים יש הוראת קבע או בחברות האשראי או בבנקים, לרוב בבנקים. הסיבה פשוטה - רבים מתקשים להכניס לסדר היום שלהם את כלל החשבונות שצריך לשלם, וכך נמנעים משכחה וגם מעיקולים ומניתוק השירות, כמו ניתוק חשמל.

איך זוכרים לשלם את כל הכספים האלה בזמן כדי לא להיגרר לקנסות וריבית על פיגור? משתמשים בהוראת קבע. הוראת קבע חוסכת לנו את כאב הראש הכרוך בתשלום החשבונות. כך לא שוכחים לשלם. עם זאת, בדרך כלל נותנים להוראת הקבע לעשות את שלה ופחות נמצאים עם האצבע על הדופק כדי לבדוק את מצב החשבון.

מה היתרונות והחסרונות של הוראת הקבע? האם כדאי להפעיל הוראת קבע דרך חשבון הבנק או בכרטיס האשראי?

יתרונות

1. חיסכון בזמן - היתרון המהותי ביותר. לא צריך להקליד, לא צריך ללכת לבנק, הכל פועל אוטומטית.

2. סדר - לא צריך להיסחב עם צ'קים, לזכור איפה כרטיס האשראי או לשנן מספרים.

3. מועד נוח לתשלום - נקבע על ידי המשלם, שיכול להיות מתואם עם יום המשכורת. 

4. זמינות - המשלמים אינם צריכים להיות זמינים. אף אם בזמן נסיעה, התשלום מתבצע ואינו מצריך מכם דבר.

5. הטבות - רשויות מסוימות נותנות הטבות למי שמשלם בהוראת קבע.


חסרונות

1. תשומת לב - החיסרון הגדול ביותר. פחות שמים לב לסכומים שמועברים. במידה ויש טעויות או חיוב חריג (לדוגמה, נזילת מים), זה יכול להצטבר לסכום גדול.

2. ביטול הוראת הקבע -  דורש פנייה לבנק או לחברת האשראי, אך לא לספק. אך זה יכול ליצור בעיות, אם הספק חושב שאתם עדיין צריכים לשלם.

3. דרישת החזר - בגופים מסוימים כמו עירייה, גם אם גבו סכום לא מוצדק, יש לפנות לתביעה משפטית או להגיש ערר לוועדה או לתביעה - הליך שלוקח זמן.

4. גבייה ללא הגבלה - עבור גופים מסוימים אין מגבלה על הסכום שהם יכולים לגבות מהחייבים.

הוראת קבע בחשבון בנק או בחברת אשראי?

כבר החלטנו לשלם בהוראת קבע. איזה חשבון כדאי לחייב - את העו"ש בבנק או כרטיס האשראי? ישנם כמה הבדלים בין חברת אשראי לבנק:

עמלות: בעוד עמלת חברת האשראי היא רק דמי הכרטיס הקבועים, בבנק העמלה היא 1.5%-2.5%, כך שאם ממילא יש לכם כרטיס אשראי לא תשלמו יותר על הוראת הקבע.

מועד: בבנק הגבייה נעשית מיד ביום הגבייה, בעוד בכרטיס האשראי מתבצע הזיכוי בחודש שאחרי מועד הצגת החיובים (בדרך כלל, זיכוי בגין חיובים שהוצגו בין 1 ל- 14 בחודש יתבצע ב-2 שבחודש העוקב, וזיכוי בגין חיובים שהוצגו בין ה- 15 ל- 31 בחודש יתבצע ב-8 בחודש העוקב).

דרך הגבייה: הוראת קבע בבנק מצריכה טופס מודפס או דיגיטלי וההליך יותר מסובך. הוראת קבע בכרטיס אשראי אפשר לעשות כעסקה רגילה, פנים מול פנים, בטלפון או באינטרנט.

ביטול: בעבר ביטול הוראת קבע באשראי היה דורש את אישור הספק, להבדיל מהבנק שלא נדרש לאישור כזה. כיום גם חברות האשראי לא נדרשות לאישור הספק, ובשני המקרים אפשר לבטל עסקה.

מגוון עסקאות: בעוד כמעט אין גוף שלא מקבל היום עסקאות באשראי, חברות הסלולרי והאינטרנט לא ממהרות להחתים על הוראות קבע בבנק, בעיקר בגלל המורכבות של ההליך.

לסיכום, אם מסתכלים על מחיר ועל פשטות הפעולה, ברוב הגדול של המקרים עדיפה הוראת קבע באשראי.

תכנים באתר הון:

חשבון בבנק הדואר - בלי עמלות, בלי מינוס ,בלי אשראי, בלי רווח על הריבית ועם מעט מאוד דיגיטל

אתרי חשבוניות דיגיטליות - אילו יש, בדקו מה הכי שווה לכם

* המדריך נכתב על ידי מערכת אתר הון, מדריכים פיננסים. המידע והנתונים במדריך אינם מהווים המלצה לרכוש או למכור נכסים כלשהם; וכן אינם תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם.

צרו איתנו קשר *5988