הבורסה בת"א | סיקור שוטף

עליות קלות בנעילה בבורסה בת"א: אייסקיור ואמת זינקו בכ-32%

מחזור המסחר הסתכם בכ-3 מיליארד שקל • פימי רוכשת את השליטה בחברת אמת מחשוב לפי שווי חברה של 720 מיליון שקל • עליות בולטות נרשמו במניות אורמת, אופקו, נייר חדרה, אקוואריוס ובונוס ביוגרופ

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף
אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

 סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים 

 

 

17:28

יום המסחר בבורסה ננעל בעליות, כשמדד ת"א 35 טיפס בכ-0.5% ומדד ת"א 90 מטפס בכ-0.1%. מחזור המסחר הסתכם בכ-3 מיליארד שקל.

עליות בולטות נרשמו במניות אורמת , אופקו, נייר חדרה, אקוואריוס  ובונוס ביוגרופ. 

מנגד, ירידות חדות רשמו מניות קנון , שצנחה בכ-8% במחזור ענק, פורסייט , אינטרקיור, אבוג'ן ובאטמ. 

15:40

מניית אייסקיור מדיקל  מזנקת. החברה, הפועלת בתחום המכשור הרפואי להשמדת גידולים שפירים וסרטניים, הודיעה היום על גיוס הון בדרך של הקצאה פרטית בהיקף של כ- 15 מיליון דולר, משלושה משקיעים כשירים: קרן ההשקעות האירופית אלפא קפיטל, קרנות הגידור קלובר וולף וקלובר אלפא ובעל השליטה בחברה. כמו כן, דירקטוריון החברה החליט לפעול לרישום החברה למסחר בנאסד"ק (רישום כפול).

14:00

אסיפת בעלי המניות של הלמן-אלדובי אישרה את עסקת המכירה להפניקס לפי שווי של 275 מיליון שקל לבית ההשקעות, כמעט מכפול משוויו כשהפך לציבורי, לפני כשלוש שנים.

קרן פימי רוכשת את השליטה (62.5%) בחברת אמת מחשוב בהשקעה של 450 מיליון שקל ולפי שווי חברה של 720 מיליון שקל.

הום ביוגז השלימה את הנפקת המניות הראשונה לציבור (IPO) לפי שווי של כ-310 מיליון שקל.

נובה הודיעה על קבלת מספר הזמנות מיצרני שבבים מובילים לפתרונות מדידת חומרים בכ-23 מיליון דולר. 

13:00

השקל נחלש מול האירו והדולר. האירו קופץ ב-0.8% לרמה של 3.986 שקלים. הדולר עולה ב-0.9% לרמה של 3.29 שקלים. 

ביקושי יתר בהנפקה שערכה שותפות האנרגיה מודיעין. במכרז הגיעו ביקושים בסך של כ-13 מיליון שקל, מתוכם בחרה החברה להיענות להצעות בסך של כ-7 מיליון שקל. בחודש האחרון גייסה החברה ביחידות השתתפות ובאג"ח להמרה סכום מצטבר של כ-70 מיליון שקל.

אקוואריוס מעדכנת על התקדמות בשיתוף הפעולה האסטרטגי עם חברת נוקיה הפינית. בדיקת הייתכנות לתוכנה שפיתחה החברה לניהול מרחוק של גנרטורים עברה בהצלחה, והחברות יפעלו לפיתוח משותף ואינטגרציה של התוכנה שתתממשק עם המערכות של נוקיה.

11:00

חברת הספנות צים נאלצה להתפשר על המחיר בהנפקה, וגייסה כ-218 מיליון דולר לפי מחיר של 15 דולר למניה. בתחילה, החברה כיוונה לגיוס לפי מחיר של 16-19 דולר למניה ותכננה להנפיק 17.5 מיליון מניות חדשות. שווי ההחזקה של בעלת המניות הגדולה בצים, חברת קנון   של עידן עופר, עומד על כ-480 מיליון דולר.

פייזר וביונטק הודיעו שהחיסון שלהן אפקטיבי כנגד המוטציה דרום אפריקאית.

10:00

המסחר בבורסה בתל  אביב נפתח בירידות בעקבות הירידות שנרשמו אמש בוול סטריט. מדד ת"א 35 מאבד 0.9%, ת"א 90 יורד ב-1.8% ומדד הבנקים צונח ב-1.6%.

מחירי הפקיעה החודשית על מדד ת"א נקבעו על 35 1,579.3 נקודות.

5 דברים שכדאי לדעת לפני הפתיחה בבורסה בתל אביב

1. לקראת הפתיחה: צפי לירידות בבורסה בעקבות וול סטריט

המסחר בבורסה המקומית צפוי להיפתח בהמשך לירידות החדות שנרשמו בוול סטריט על רקע עונת הדוחות והודעת הריבית של הפד. מדד S&P 500 איבד 2.6% ומחק את העליות שנרשמו מתחילת השנה. הדאו ביום הגרוע מאז אוקטובר. ההשפעה של הפער המשוקל של המניות הדואליות מסתכם בכ-0.3%.. אופקו צפויה לספק תמיכה וחוזרת עם פער חיובי של 3%.

2. פאואל: הכלכלה רחוקה מהתאוששות

הבנק המרכזי בארה"ב הותיר אמש את הריבית ללא שינוי, והותיר את מדיניות הרכישות ללא שינוי.  "אנחנו עדיין רחוקים מאד מהתאוששות כלכלית, עדיין לא ניצחנו את זה", אמר פאואל במסיבת העיתונאים.

לדברי נדב אופיר מפועלים, "אחרי האופוריה שהיתה בחודשים נובמבר דצמבר עקב ההודעות האופטימיות אודות הצלחת החיסונים ויעילותם הגבוהה, השוק מתחיל להפנים כי החזרה לשגרה או קרוב אליה ייקחו זמן. סיכונים כמו מוטציות לא נלקחו בחשבון על ידי המשקיעים וחיסון מסות של אנשים במדינות גדולות אורך יותר זמן משציפו עקב קשיים לוגיסטיים מובנים. חשוב גם לבחון אילו שינויים ורפורמות יביא איתו ממשל ביידן ושרת האוצר החדשה, ג׳נט ילן, כגון התוכנית בהיקף שני טריליון הדולר המתגבשת בימים אלו".

3. ירידות חדות באסיה; החוזים אדומים

בורסות אסיה נסחרות בירידות של עד 1.6% בהמשך לירידות שנרשמו אמש בוול סטריט. בשעה זו החוזים העתידיים על המדדים בניו יורק מאבדים עד 0.4%. הזהב מאבד 0.5% לרמה של 1,836 דולרים. הנפט יורד ב-0.55% לרמה של 52.5 דולר לחבית. מדד ה-חד זינק אמש בשיעור החד ביותר מאז שיא משבר הקורורנה.

4. קבוצת שלמה נכנסת לתחום התיירות

קבוצת שלמה הודיעה על חתימת הסכם לרכישת 50% מפעילות חברת תלמה תיירות ונסיעות בע״מ תמורת 36 מיליון שקל. רכישת הפעילות תיעשה באמצעות רכישת 50% מחברה חדשה שהוקמה במסגרת העסקה תחת המותג "תלמה-שלמה״. אסי שמלצר, יו״ר קבוצת שלמה אמר: רכישת נכסי פעילות תלמה תיירות, שהינה מהחברות המובילות בתחום התיירות, הינה צעד משמעותי בהרחבת תחומי הפעילות של קבוצת שלמה . פעילות התיירות הינה משיקה לפעילות של שלמה החזקות בתחום הקמעונאות ומתן שירותים, לרבות שירותי תיירות והשכרת רכב בארץ ובחו"ל. אני סמוך ובטוח כי תחום התיירות יידע ימים זוהרים עם תום משבר הקורונה הבינלאומי שפגע בענף בצורה משמעותית.

5. "הפד לא ישנה את המדיניות המרחיבה עוד תקופה ארוכה"

הטריגר לירידות אמש מיוחס לדבריו של יו"ר הפד פאואל כי הכלכלה רחוקה מהתאוששות. לדברי רונן מנחם הכלכלן הראשי של מזרחי טפחות: "אמירה מעניינת של הנגיד הנה שהפד מודאג כיום יותר ממצב התעסוקה מאשר האינפלציה - עוד רמז לכך שיסכין עם אינפלציה חורגת מהיעד (של 2 אחוזים) וימתין גם אז זמן ארוך עם העלאת הריבית. אופטימיות זהירה בתוספת ההבטחה "להיות שם" חשובים לשווקים, אך הירידות אתמול הוכיחו טולרנטיות נמוכה שלהם לאפשרות שתוכנית התמריצים תתעכב לזמן ממושך. זה ה אקס-פקטור כרגע. הפד קיבל אתמול איתות של השווקים לכך ולא ישנה את מדיניותו המרחיבה עוד תקופה ארוכה קדימה".

צרו איתנו קשר *5988