אשכנזי: צעדיה הקיצוניים של איראן מחייבים תגובה בינלאומית מיידית

ביקורת חריפה של שר החוץ גבי אשכנזי על איראן ואיתות לאמריקאים על עמדת ישראל בסוגיה: אשכנזי פרסם הודעה, ולפיה איראן ממשיכה לאגור אורניום מועשר, לרמות ולהסתיר את חתירתה לנשק גרעיני, ועתה מרסקת את שאריות הפיקוח של סבא"א

שר החוץ גבי אשכנזי / צילום: אורון בן חקון
שר החוץ גבי אשכנזי / צילום: אורון בן חקון

ביקורת חריפה של שר החוץ גבי אשכנזי על איראן ואיתות לאמריקאים על עמדת ישראל בסוגיה. אשכנזי פרסם הודעה, ולפיה איראן ממשיכה לאגור אורניום מועשר, לרמות ולהסתיר את חתירתה לנשק גרעיני, ועתה מרסקת את שאריות הפיקוח של סבא"א. צעדיה הקיצוניים של איראן מחייבים תגובה בינלאומית מיידית. פגיעת איראן באמצעי הפיקוח המיוחדים על מתקני הגרעין שלה והפסקת יישום הפרוטוקול הנוסף הם צעדים קיצוניים, החוצים את כל הקווים האדומים שהגדירה הקהילה הבינלאומית ומרוקנים באופן סופי את הסכם הגרעין מתוכנו.

לדברי אשכנזי, "המדיניות האיראנית היא הצהרת כוונות באשר לרצונה להמשיך ולפתח יכולות גרעיניות בהסתר. ישראל רואה במהלך זה צעד מאיים, שאסור שיעבור ללא תגובה. לעולם לא נאפשר לאיראן לשלוט ביכולות להשגת נשק גרעיני". 

אשכנזי ציין כי דוח מנכ"ל סבא"א מאתמול קבע במפורש כי איראן קיימה פעילות בחומר גרעיני בלתי מוצהר בלפחות ארבעה אתרים שונים, ולא דיווחה היכן מצוי כיום אותו חומר גרעיני.

לפי אשכנזי, משמעות השעיית הפיקוח היא שסבא"א לא תוכל לפקח אחר פעילותה הגרעינית של איראן או לשלוח פקחים לאתרים בהם איראן מבצעת פעילות גרעינית לא מוצהרת. לדבריו, ללא פיקוח תמשיך איראן לפעול במחשכים לקידום תוכנית הגרעין שלה.

לדבריו, פעולה זו צריכה לשמש קריאת השכמה לאלה שנמנעו עד כה מלהגיב תגובה נחרצת ומעשית לרצף הפרותיה של איראן את מחויבויותיה הבינלאומיות.

ההתבטאות החריפה של אשכנזי מעידה על התחלת יישום המדיניות הישראלית בנושא לנוכח השינוי בממשל האמריקאי וכוונתו לחתור להסכם גרעין. המדיניות הזו מתבטאת בין השאר בהדגשת ההפרות האיראניות החמורות והשקרים שהממשל השתמש בהם כדי להגיע להסכם הקודם. מידע ישראלי מועבר לאמריקאים כל העת כדי להוכיח זאת, וגם הגילויים האחרונים על עקבות אורניום שלא דווחו על-ידי האיראנים קשורים למידע הזה.

עם זאת, אשכנזי וגנץ מצדדים בהמשך הדיאלוג המלא עם האמריקאים כדי להיות שותפים במהלכים ולהזהיר במקומות הנחוצים, ולא להגיע לעימות כמו עם ממשל אובמה. עם זאת, גורמים מדיניים בישראל אומרים ממשל ביידן קשוב בהרבה מאשר בעידן אובמה: "הם כבר לא הולכים מתוך מטרה בלבדית להגיע להסכם כמו ב-2015, וזהירים ומודעים הרבה יותר לשקרים של איראן". 

צרו איתנו קשר *5988