קנאביס חופשי בבית הכלא: בבריטניה שוקלים לחלק מריחואנה לאסירים כדי להרגיעם

דייוויד נאט, פרופסור מאימפריאל קולג' בלונדון, מציע לבדוק את ההשפעה של מתן קנאביס לאסירים, כדי לראות אם הדבר מפחית אלימות, מקרי מוות ממנות יתר וכן התמכרות לסמים קשים ומסוכנים יותר

עישון קנאביס / צילום אילוסטרציה: Shutterstock
עישון קנאביס / צילום אילוסטרציה: Shutterstock

השימוש בסמים בכלא נחשב לאחת הבעיות המרכזיות בכליאה בבריטניה, והוא מערב התמכרות, אלימות, שוק שחור והברחות לתוך כתלי בתי הכלא הפזורים במדינה. כעת, מי שכיהן כיועץ הרשמי של ממשלת בריטניה בתחום הסמים, מציע להרחיב את הרפורמה לשימוש עצמי במריחואנה גם לתוך בתי הכלא, בניסיון למנוע אלימות ותופעות לא רצויות.

מדינות שונות ברחבי העולם החלו בשנים האחרונות לקדם לגליזציה של סמים קלים כמו מריחאונה, במיוחד לשימוש עצמי, אך גם כחלק מהמחקר ההולך ומתקדם בנוגע לתרומה של החומרים הפעילים בהם להחלמה ועל מצבים בריאותיים. דייוויד נאט, פרופסור מאימפריאל קולג' בלונדון, אמר ל"גרדיאן" בסוף השבוע כי יש להמשיך ולבדוק גם את ההשפעה של מתן קנאביס לאסירים, כדי לראות אם הדבר מפחית אלימות, מקרי מוות ממנות יתר וכן התמכרות לסמים קשים ומסוכנים יותר.

פרופ' נאט מכהן כעת במקביל מנכ"ל ארגון DrugScience, שמקדם את הלגיטימציה של השימוש בסמים קלים לאחר שינוי החוקים בעניין. הוא היה יועץ הממשלה בענייני סמים עד 2009, אז יצר שערורייה כשהשווה התמכרות לרכיבה תחרותית על סוסים - ואת הסיכון הנלווה לכך - להתמכרות לאקסטזי ולסמים סינתטיים אחרים והסיכון "הנמוך יותר", לדבריו, הנלווה אליהם.

פרופ' נאט יצא נגד הבדיקות השגרתיות הנערכות לאסירים בנוגע לנוכחות קנאביס בשתן, ואמר כי קיומן "ניתב" את האסירים לעבר שימוש בסמים קשים יותר. אחד הסמים הנפוצים כעת בבתי כלא הוא קנבינואיד סינתטי בשם ספייס, שמביא למקרי מוות בשיעור גבוה יותר מאשר השימוש בקנאביס. בהתאם, נאט הציע לאפשר לאסירים לקבל קנאביס חינם במסגרת ניסוי, ולראות את ההשפעה על חייהם ועל הדינמיקה בכלא.

צרו איתנו קשר *5988