עורך דין העלים הכנסות שכירות של 8 דירות. איזה עונש נגזר עליו?

בית משפט השלום בתל אביב גזר על עו"ד שהעלים הכנסות בגובה של 1.7 מיליון שקל, שנת מאסר בפועל וקנס של 70 אלף שקל • המקרה נחשף על ידי רשות המסים לאחר שהעו"ד דרש החזרי פחת ומס תשומות על דירת מגורים שהוצגה בכזב כנכס עסקי

בנינים בנתניה. פעל בתחכום ובמרמה על מנת להסוות את היותו המשכיר / צילום: איל יצהר
בנינים בנתניה. פעל בתחכום ובמרמה על מנת להסוות את היותו המשכיר / צילום: איל יצהר

עורך דין, בעל חברה העוסקת בהשכרת נדל"ן, שהעלים הכנסות משכירות משמונה דירות שהיו בבעלותו, נשלח לשנת מאסר בפועל וישלם 70 אלף שקל קנס.

בית משפט השלום בתל אביב הרשיע את עו"ד שמואל אריאלי בהעלמת הכנסות בסך 1.7 מיליון שקל מהשכרת דירות בתל אביב, בהרצליה ובנתניה, בעבירות מרמה לפי פקודת מס הכנסה וחוק מע"מ, בהגשת הצהרת הון כוזבת וכן בעבירות מע"מ בגובה מאות אלפי שקלים.

עו"ד אריאלי, בעל חברת אר-שח נכסים בע"מ, נעצר על ידי פקיד שומה חקירות מרכז ברשות המסים במאי 2012, בחשד כי לא דיווח כלל על הכנסותיו משכר דירה בגין שמונה דירות שבבעלותו. זאת לאחר שדרש החזרי פחת ומס תשומות על דירת מגורים שהוצגה בכזב כנכס עסקי.

רשימת הדירות שהיו בבעלותו כללה דירה ברחוב פינסקר 2 בהרצליה; דירה ברחוב בית צורי 30 בתל אביב; דירה ברחוב בוגרשוב 92 בתל אביב; דירה ברחוב בר אילן 11 בנתניה; דירה בשדרות בנימין 2 בנתניה; דירה ברחוב עמיחי פגלין 9 בתל אביב; בית ברחוב הפלמ"ח 14 בנתניה; ודירה ברחוב שמואל שניצר 4 בתל אביב.

פעל בתחכום ובמרמה על מנת להסוות את היותו המשכיר

מבדיקה ראשונית של חוזי השכירות שהיו בידי עו"ד אריאלי, עלה כי הכנסותיו משכירות עמדו על כ-18 אלף שקל בחודש - הכנסות של למעלה משני מיליון שקל בעשור, עליהם לא דיווח לרשות המסים.

לפי החשד, עו"ד אריאלי ערך את חוזי השכירות של חלק מהדירות על שמות בני משפחתו והחברה שבבעלותו, בכדי להסוות את הכנסותיו משכירות ולהפחית את שיעורי המס.

בכתב האישום שהוגש נגד עו"ד אריאלי על ידי עו"ד רינת ברנדל מפרקליטות מיסוי וכלכלה, נטען כי במשך כעשור הוא פעל בתחכום ובמרמה על מנת להסוות את היותו בעלים ומשכיר שמונה נכסים שונים בתל אביב, בהרצליה ובנתניה.

זאת, כדי שיוכל להעלים מהרשויות את ההכנסות משכר דירה, וכן בכדי לדרוש בכזב החזרי תשומות ופחת בגובה מאות אלפי שקלים על דירת מגוריו שהוצגה בכזב לרשויות כנכס עסקי.

לפי האישום, בכל אחת משנות המס 2003-2012 הגיש עו"ד אריאלי דוחות כוזבים לפקיד השומה, תוך השמטת הכנסות בסך כ-1.7 מיליון שקל.

עוד נטען כי בשנים 2005-2008 יצר אריאלי מצג כוזב, לפיו המשכירה של נכס מקרקעין שבבעלותו בנתניה היא החברה שבבעלותו. זאת, על ידי כך שהוציא לשוכרים חשבוניות של החברה בגין הכנסות שהפיק מהשכרת הנכס, ועל ידי כך שרשם אותן בכזב כהכנסות החברה.

בשנים 2005-2007 הייתה החברה בהפסדים, וכך, כתוצאה מהרישום הכוזב של ההכנסות בשנים אלה כהכנסותיה, קיזזה החברה הכנסות אלה מהפסדיה ולא שילמה עליהן מס.

בנוסף נטען כי עו"ד אריאלי רכש, יחד עם אשתו, דירה ברחוב שמואל שניצר בתל אביב לצורך מגוריהם, אך יצר מצג כוזב כלפי הרשויות באמצעות הסכם נאמנות חסר פשר שערך בעצמו, שלפיו הנכס נרכש לכאורה על שם החברה. בהמשך לכך, בשנת 2003 הוא דרש וקיבל בכזב החזר מס תשומות בשם החברה על דירת מגוריו בגובה של מאות אלפי שקלים.

בית המשפט התייחס בהכרעת הדין לחוזים שערך עו"ד אריאלי כיצירתיים - במובן הלא חיובי - וקבע כי "הנאשם עשה שימוש יצירתי במיוחד - אם להשתמש במילים עדינות - בידע המשפטי הרב שברשותו, בין השאר בכך שערך ייפוי כוח אבסורדי מבתו לדירה שבבעלותו (הדירה בבית צורי), ובכך שיצר נאמנות חסרת פשר, שאינה כדין, בקשר לדירת מגוריו בשניצר. בשני המקרים מדובר בשימוש פסול באמצעים משפטיים, המוכיח כשלעצמו כוונת מרמה".

בפברואר אשתקד הרשיע השופט שאול אבינור מבית משפט השלום בתל אביב את עו"ד אריאלי בעבירות שיוחסו לו וקבע כי הוא "העלים את ההכנסות מהשכרת הדירות במרמה, תוך שימוש פסול בפרטיהם של קרובי משפחתו, על מנת לפטור את עצמו מהצורך לדווח על הכנסותיו ולשלם מסים כדין".

נקבע, כי עורך הדין הציג סדרה של הסכמי שכירות, שבכולם יש כדי להסוות את זכויותיו הקנייניות בנכס, כאשר בנסיבות העניין לא ניתן לקבל את הטענות שהעלה עורך הדין, לפיהן מדובר כביכול באי דיוקים או בטעויות שבהיסח דעת.

תוכנית עבריינית מתמשכת

בגזר הדין קבע בית המשפט, כי מדיניות הענישה הנהוגה בעבירות מס כוללת הטלת עונשי מאסר בפועל, ובפרט כאשר מדובר בעבירות שביצוען כרוך במעשי מרמה מובהקים ומבוצעות על ידי עורך דין תוך שימוש בידע משפטי ומסמכים כוזבים.

בית המשפט הדגיש כי נסיבות ביצוע העבירות כפי שהתבררו במסגרת שמיעת הראיות לא מאפשרות להסתפק בענישה מקלה או בהליכי כופר בלבד שכן מדובר בהשמטת הכנסות על רקע תוכנית עבריינית מתמשכת, כאשר לצורך ההשמטה הצטברו מעשי מרמה רבים ונסיבות חומרה משמעותיות.

"נסיבות ביצוע העבירות על ידי הנאשם, כפי שהתבררו במסגרת שמיעת הראיות ונקבעו בהכרעת הדין, הן כאלה שאינן מאפשרות כלל התייחסות למעשי הנאשם כאל השמטת הכנסות גרידא, שניתן להסתפק לגביה בענישה מקלה או בהליכי כופר בלבד", ציין השופט והוסיף כי "מדובר בהשמטת ההכנסות על רקע תוכנית עבריינית מתמשכת, כאשר לעצם ההשמטה הצטברו מעשי מרמה רבים ונסיבות חומרה".

עוד הוסיף השופט כי סכומי השמטת ההכנסות, כמו גם סכומי המס הנגרעים מקופת הציבור בעטיין של העבירות, רלוונטיים למתחם הענישה - הם אינם בגדר חזות הכל ו"קיימת משמעות מהותית גם לתכנון שקדם לביצוע העבירות ולנסיבות שבמסגרתן הן בוצעו, לרבות בשל היות הנאשם עורך דין אשר ערך מסמכים כוזבים תוך שימוש פסול באמצעים משפטיים".

עוד ציין השופט, כי "כיוון שמדובר בעבירות מס יש להשית גם ענישה כלכלית ממשית".

לכן, קבע השופט כי מתחם הענישה הראוי לעבירות שבוצעו הוא בין 12 ל-24 חודשי מאסר בפועל. עם זאת, השופט התחשב בגילו של עו"ד אריאלי (75), בהעדר עבר פלילי וכן במצבו הבריאותי, ועל כן קבע את העונש ברף התחתון.

צרו איתנו קשר *5988