לראשונה: ניתן להגיש באופן מלא דוח שנתי למס הכנסה דרך האינטרנט בלבד

המערכת החדשה מייתרת את הצורך להגיש פיזית את הדוח עם המסמכים המצורפים במשרדי השומה, וצפויה לחסוך עשרות מיליוני שקלים בשנה לקופת המדינה וכן עשרות מיליוני שקלים נוספים למייצגים

ערן יעקב, מנהל רשות המסים / צילום: איל יצהר
ערן יעקב, מנהל רשות המסים / צילום: איל יצהר

המהפכה המקוונת ברשות המסים ממשיכה לקרום עור וגידים: היום (א') הושקה ברשות המסים מערכת שתאפשר לראשונה הגשה באינטרנט, באופן מקוון מלא, של הדוח השנתי במס הכנסה ליחידים, לשנים 2019, 2020 ואילך, תוך צירוף המסמכים המאמתים הנלווים - הכול אונליין כאמור. המערכת החדשה מייתרת את הצורך להגיש פיזית את הדוח עם המסמכים המצורפים במשרדי השומה.

פתיחת המערכת משלימה את המהלך שהושק בנובמבר אשתקד, עת נפתחה המערכת שאפשרה למייצגים (רואי חשבון ויועצי מס) להגיש עבור לקוחותיהם דוח שנתי מקוון מלא במערכת המייצגים. יישומו של הפרויקט נוגע למאות אלפי נישומים ומייצגים, והשפעתו עליהם ועל עבודת הרשות היא משמעותית ביותר. כמו כן, הפרויקט מהווה תשתית לפרויקטים דיגיטליים נוספים שמתוכננים ברשות.

לדברי מנהל רשות המסים, ערן יעקב, "פתיחת המערכת מהווה אבן-דרך משמעותית במימוש החזון של רשות המסים להפיכתה לרשות דיגיטלית ללא נייר, ומהווה מהפכה בממשק מרכזי בין הציבור והמייצגים לבין רשות המסים. דוח שנתי מקוון מלא הוא אחד מהמהלכים המרכזיים שהבשילו לאחרונה כחלק מיישום התוכנית האסטרטגית של הרשות, ובהם, בין היתר, המערכת החדשה שהושקה בחודש מרץ אשר תאפשר קבלת שומות במיסוי מקרקעין תוך יום עבודה אחד ופיתוחו של אזור אישי עם מגוון שירותים לעסקים ולאזרחים".

הגשת דוח שנתי מקוון מלא מאפשרת לנישום ליהנות מטיפול מהיר בדוחות, קבלת החזרי מס במהירות וכן זמינות הגשה של 24/7. מצד רשות המסים, המערכת החדשה תאפשר שימוש יעיל במשאבי כוח-אדם, זמן, אחסון, שינוע ועוד. לפי ההערכות, המערכת תחסוך עשרות מיליוני שקלים בשנה לקופת המדינה וכן עשרות מיליוני שקלים נוספים למייצגים.

בשלב זה, הגשת דוח שנתי מקוון מלא היא בגדר רשות, וניתן יהיה בינתיים להמשיך ולהגיש כפי שנעשה עד כה, קרי הקלדה ושידור הדוח במחשב, הדפסתו והגשתו במשרדי מס הכנסה בצירוף הנספחים.

בנוסף, המערכת החדשה, לאחר שבוצעו בה התאמות, תאפשר גם למי שאין להם תיק מתנהל במס הכנסה, להגיש בקשה מקוונת להחזר מס לשנים 2019 ו-2020, אם הגישו בקשה להחזר מס בשנתיים הקודמות לשנה בגינה נדרש ההחזר.

הגשה מקוונת תחסוך הגעה למשרדי השומה

לדברי רו"ח אמיר קינן, סגן נשיא לשכת יועצי המס, מדובר במהלך שמייעל את העבודה משמעותית. "עד לפני כשנה נדרשנו להגיש את הדוח האישי השנתי באופן פיזי במשרדי השומה. לפני כשנה הושקה המערכת שאפשרה למייצגים בלבד להגיש את הדוח באופן מקוון, לרבות צרוף כל המסמכים, ולקבל אישור הגשה מידי ושומת מס לאחר יום. כעת נעשה צעד טכנולוגי נוסף המאפשר הגשת דוח אישי באופן מלא ומקוון מבלי למסור את הדוח פיזית במשרדי השומה, גם למי שאינו מייצג ומגיש באופן עצמאי את הדוח שלו באינטרנט".

לדברי רו"ח קינן, "הקליטה המקוונת תחסוך מהנישומים הגעה למשרדי השומה, תקצר את תהליכי הפקת השומה, תזרז את העברת החזרי המס לנישומים, תאפשר הגשה גם בשעות בהן פקיד השומה אינו מקבל קהל ותחסוך לקופת המדינה עלויות כוח-אדם שהתעסקו בעבר בקליטת הדוחות . אין ספק שזו התקדמות טכנולוגית".

רשות המסים הודיעה על מתן ארכה להגשת הדוחות השנתיים ליחידים ולחברות לשנת 2020 עד ל-30.6.2021, על-מנת להקל על חייבי הגשת הדוחות ולאפשר להם זמן היערכות, והודיעה כי מתחילת חודש מאי יפעלו לשכות ההדרכה לצורך מתן סיוע לציבור במילוי הדוח השנתי.

צרו איתנו קשר *5988