הסלמה ביטחונית | סיקור שוטף

מטחים לאשקלון, יד מרכי ויישובי הדרום

אירוע רב נפגעים באשכול - שני הרוגים, תשעה פצועים • התחדש ירי הרקטות לעבר עוטף עזה, אשקלון ובאר שבע • הנחיתות בנתב"ג שבו לסדרן • לאחר תקיפות על המשאיות שנשאו הציוד ההומניטארי לעזה, נסגרו המעברים בשנית

פגיעה הישירה בבית אריזה במועצה איזורית אשכול / צילום: דובר זק"א
פגיעה הישירה בבית אריזה במועצה איזורית אשכול / צילום: דובר זק"א

22:32

מטחים לאשקלון, יד מרכי ויישובי הדרום.

21:02

בעקבות המטחים לעוטף עזה, בדקות האחרונות ירי לכיוון אשדוד ואשקלון.

20:52

מטחים לעבר עוטף עזה ויישובי הדרום. 

18:57

אזעקות בשדרות וביישובי מועצה אזורית שער הנגב.

18:20

ראש הממשלה בנימין נתניהו אומר בתום הערכת מצב בפיקוד הדרום וסיור בבסיס חיל האוויר בחצרים כי המבצע ימשך כעל שיידרש כדי להשיב את השקט לאזרחי ישראל. נתניהו: "קיבלתי סקירות על התקיפות הרבות שלנו נגד החמאס והג'יהאד האסלאמי, הם קיבלו מכות שהם לא ציפו להן. אין לי ספק שהחזרנו אותם שנים רבות אחורה. אני בטוח שכל האויבים שלנו מסביב רואים איזה מחיר אנחנו גובים על התוקפנות נגדנו, ואני בטוח שגם הם יפיקו את הלקח".

סמוך להר אדר ומעלה החמישה מתפתחות שריפות כתוצאה מהשלכת בקבוקי תבערה המסכנות את הישובים. צוותי כיבוי רבים פועלים במקום על מנת למנוע פגיעה בבתי התושבים. השריפות פרצו לאחר שצעירים מהכפר הסמוך קטאנה השליכו בקבוקי תבערה ולא חדלו גם לאחר הגעת כוחות הכיבוי . בפעולה משתתפים גם ארבעה מטוסי כיבוי.

מטפסר ניסים טויטו, מפקד מחוז ירושלים: "מזה כמה שעות אנו פועלים בכוחות מתוגברים על מנת להשתלט על שריפות שפרצו כתוצאה מהשלכת בקבוקי תבערה. צפינו אירועים מסוג זה כבר אמש לאחר שהוכרזה השביתה מצד הגורמים הפלסטינים ועל כן נערכנו בהתאם".

18:00

הרמטכ"ל אביב כוכבי נפגש לפני זמן קצר עם ראש השב"כ, נדב ארגמן. השניים דנו בהמשך הפעילות המשותפת במבצע "שומר החומות"

הרמטכ"ל כוכבי וראש השב"כ ארגמן / צילום: דובר צה"ל
 הרמטכ"ל כוכבי וראש השב"כ ארגמן / צילום: דובר צה"ל

17:40

משרד הבריאות של הרש"פ מעדכן כי מוחמד אסחאק חמייד, פלסטיני בן 24 מהכפר בית ענאן ליד ירושלים, נהרג לאחר שספג כדור בחזהו במהומות באל-בירה, סמוך לרמאללה 

17:10

שני חיילים נורו ברגליהם במהלך הפרת סדר אלימה בכיכר איו"ש שבמרחב החטיבה המרחבית בנימין, הם פונו לקבלת טיפול רפואי. במהלך הפרת הסדר בוצע ירי נרחב לעבר כוח צה"ל ששהה סמוך לנקודה וכן לעבר מפקדת אוגדת איו"ש. הכוח ולוחמי צה"ל נוספים הגיבו בירי חי לעבר מקור הירי.

16:26

דיווח ראשוני: אירוע ירי בכיכר איו"ש שבמרחב החטיבה המרחבית בנימין. טרם התקבל מידע על נפגעים

16:02

אזעקות נשמעות ברחבי עוטף עזה, ומטחים נורים גם לעבר יישובי הנגב, ביניהם באר שבע ודימונה. 

15:05

צה"ל ממשיך להתקיף ברצעות עזה: מטוסי קרב תקפו מתחם שיגור רקטות תת קרקעי במחנה פליטים אל מועזי במרכז רצועת עזה. זוהו פגיעות ישירות. בנוסף, הותקפו שני משגרי רקטות נוספים בצפון ודרום רצועת עזה. החל מ-08:00 בבוקר, מטוסי קרב וכלי טיס של צה"ל זיהו ותקפו לפחות 10 עמדות שיגור רקטות תת קרקעיות ועל קרקעיות לאורך רצועת עזה.

15:00

פגיעה באשדוד. נגרם נזק ללא נפגעים.

14:50

צומת גורל: דיווח על פגיעה ישירה ברכב. במקום מטופל פצוע קל. 

14:40

הנפילה באשכול: שני פועלים זרים נהרגו כתוצאה מנפילת רקטה. ישנם לפחות עוד תשעה פצועים: שישה קל, אחד קשה ושניים בינוני - כולם פועלים זרים.  

14:30

מטח נוסף לאשקלון.

14:18 

רקטה נפלה סמוך לקרוואן ביישוב בחבל אשכול. חובשים ופראמדיקים של מד"א מעניקים במקום טיפול רפואי ל-10 פצועים, בהם 4 קשה.

14:12

במהלך כניסת משאיות עם סיוע אזרחי שנתרם על ידי ארגוני הסיוע הבינלאומיים לרצועת עזה, ציוד שאמור היה להגיע למתקנים של אונר"א ושל ארגוני סיוע, ירו ארגוני הטרור פצצות מרגמה אל המעברים ארז וכרם שלום. כתוצאה מכך לוחם צה"ל נפצע קל מרסיס ישראלי ופונה לבית החולים ברזילי. בשל התקפת הפצמ"רים הוחלט לעצור את כניסת יתר המשאיות.

מלשכת מתאם הפעולות בשטחים נמסר כי כניסתן של המשאיות תואמה בעקבות בקשת הקהילה הבינלאומית ואושרה על ידי שר הביטחון הבוקר, והן כללו סיוע אזרחי של ארגוני הסיוע הבינלאומיים - המכילות ציוד רפואי, מזון לבעלי חיים ומיכליות דלק המיועדות לשימוש הארגונים הבינלאומיים ברצועת עזה. הציוד הועבר דרך מעבר כרם שלום שנפתח למשך מספר שעות. כעת כאמור הופסקה העברת הסיוע. 

מדובר צה"ל נמסר: "בהמשך להודעת המתפ״ש בנושא נפילת פצמ״ר במעבר ארז במהלך כניסת משאיות עם סיוע אזרחי לרצועת עזה, לפני זמן קצר נפצע לוחם צה״ל באורח קל כתוצאה מפגיעת רסיסי הפצמ"ר סמוך למעבר. הפצוע פונה לקבלת טיפול רפואי בבית חולים".

13:45

בהמשך לפצוע בגזרת עוטף עזה מהדקות האחרונות: חובשים ופראמדיקים של מד"א מעניקים טיפול רפואי ומפנים לבי"ח ברזילי צעיר בן 19 במצב קל בהכרה מלאה עם פציעה מרסיס בפלג גופו העליון.

12:34 

אחרי כמה שעות של שקט - שוב ירי רקטות לעבר עוטף עזה, חוף אשקלון והעיר אשקלון. 

12:00

הנחיתות חזרו לנתב"ג: אחרי שהנחיתות לישראל הופנו ברובן לנמל התעופה רמון שליד אילת לאור ההסלמה הביטחונית - חברות התעופה קיבלו הודעה (נוטאם) כי הנחיתות חוזרות לנמל התעופה בן גוריון.

בימים האחרונים רוב הטיסות שנחתו בישראל הופנו לנמל התעופה רמון כאשר ההמראות מישראל נמשכו מנתב"ג. באופן הזה הנוסעים עברו בדיקת קורונה ברמון, ועמדה לרשותם הסעה לנתב"ג. כעת ההמראות והנחיתות חוזרות לנתב"ג.

מיכל רז-חיימוביץ'

11:00

מחבל הגיע הבוקר לכיכר גרוס בחברון כשהוא אוחז בידו מטען חבלה. המחבל התקרב לכוחות שהיו במקום שביצעו לעברו נוהל מעצר חשוד, וכשזה לא נענה - ירו בו והוא נהרג. 

9:30

חיל האוויר המשיך בהפצצות על שכונת היוקרה של חמאס "רימאל" וכן בתקיפות על מערך המנהרות ברצועה. לפי דובר צה"ל, עד כה נהרגו 150 פעילי חמאס והג'יהאד האסלאמי. "מטוסי קרב וכלי טיס המשיכו בתקיפת ה'מטרו' ברצועת עזה והותקפו כ-65 מטרות טרור. התקיפה בוצעה על-ידי 62 מטוסי קרב תוך שימוש בכ-110 חימושים מדויקים", נכתב בהודעת צה"ל.

"זה כמו רכבת תחתית. אנחנו יודעים למדוד איך הרשת מנוהלת למטה. כשטיל פוגע עמוק גל הדף רץ לשני הצדדים", אמר תא"ל הדי זילברמן.

בנוסף, הותקפו חמישה בתי מפקדים של חמאס, ששימשו כתשתית לחימה. בין בתי המפקדים שהותקפו נמנים ביתו של מפקד גדוד מערב ג'באליה, ביתו של מפקד פלוגה בגדוד ג'באליה, ביתו של מפקד פלוגה בגדוד זיתון וביתו של בכיר במערך הימי של חמאס.

צה"ל תקף גם כמה עמדות שיגור רקטות שכוונו לתל אביב וכן חוליית פעילי נ"ט של חמאס בעיר עזה. 

6:00

מבצע "שומר החומות" נכנס היום (ג') ליומו התשיעי, כשאזעקות נשמעו הבוקר בנתיבות ביישובים בעוטף עזה. טרם דווח על נזק או נפגעים. הירי מגיע אחרי לילה שקט, בו לא בוצע ירי מעזה במשך יותר משש שעות. זאת, ברקע דיווחים פלסטינים על תקיפות נרחבות של צה"ל לאורך הלילה ברצועה. על פי הדיווחים, יותר מ-60 מטרות הותקפו על ידי מטוסי חיל האוויר. כמו כן, התקבלו דיווחים על תקיפות ימיות על מטרות בחופי רפיח וחאן יונס.

אתמול, חג שבועות, הסתיים עם מטחים כבדים של יותר מ-200 רקטות שנורו לעבר יישובי עוטף עזה, אשקלון, אשדוד ובאר שבע. שתיים מהן נפלו בשדרות - אחת בגן ילדים ריק ואחת נוספת בחצר מפעל אסם. לא דווח על נפגעים.

בזמן מטח נוסף שנורה בלילה אל הדרום, דובר צה"ל מסר כי "זוהו שישה שיגורים משטח לבנון", שככל הנראה נפלו בשטח המדינה השכנה, וכי בתגובה כוחות צה"ל השיבו באש לעבר מקורות הירי. בעקבות השיגורים, הופעלו אזעקות בקיבוץ משגב עם שבאזור מטולה, ותושבי המקום דיווחו על הדי פיצוצים.

ברקע השיגורים הרבים, הרמטכ"ל אביב כוכבי נפגש עם ראשי רשויות בדרום, ועדכן אותם בפעילות הצבאית במבצע, שלדבריו "יקח עוד כמה ימים". הרמטכ"ל עוד הוסיף כי "חמאס הופתע מהעוצמה, מהשיטות ומההישגים והוא סופג עכשיו מכה קשה מאוד. המבצע יימשך ככל שידרש". 

 נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן שוחח הלילה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, בפעם השלישית מאז החל מבצע "שומר החומות" ברצועת עזה. ביידן הדגיש בפני נתניהו כי הוא תומך בהפסקת אש בעזה ודן עם נתניהו במגעים עם מצרים בעניין זה. הוא בירך על המאמצים להפסיק את העימותים בין יהודים וערבים ברחבי הארץ, והביע תקווה כי השקט ישוב לירושלים. זאת, ברקע דיווחים פלסטינים על המשך תקיפות נרחבות של צה"ל ברצועה.

 זוהי הפעם הראשונה מתחילת המבצע שבה קורא ביידן מפורשות להפסקת אש. נשיא ארצות הברית הוסיף כי הוא רוצה שישראל תעשה כל מאמץ אפשרי להימנע מפגיעה באזרחים בעזה. עד כה, לא הראה ביידן סימנים להגברת הלחץ הציבורי על ישראל, למרות קריאות מצדם של חלק מחברי המפלגה הדמוקרטית להגברת המעורבות לסיום הלחימה שבה נהרגו עשרה ישראלים וכ-200 פלסטינים, בהם עשרות פעילי חמאס והג'יהאד האסלאמי, בנוסף לעשרות ילדים ונשים.

נתניהו השיב לביידן כי הוא נחוש להשלים את מטרת המבצע, ואת הביטחון לאזרחי ישראל. בנוסף, הודה ראש הממשלה לנשיא על תמיכתו העקבית בזכות של ישראל להגן על עצמה. 

הקריאה להימנע מפגיעת חפים מפשע מגיעה לאחר שאמש אמר שר החוץ של ארצות הברית אנתוני בלינקן כי ישראל לא הציגה שום הוכחות לכך שחמאס פעל ממגדל התקשורת שתקפה ברצועת עזה ביום שבת האחרון. בלינקן אמר כי הוא ביקש מישראל הצדקות למיטוט רב-הקומות, שלטענת צה"ל שימש את הארגון כמטה מודיעין. במבנה פעלו כלי תקשורת זרים, בראשם סוכנות הידיעות אי-פי ורשת אל-ג'זירה.

צרו איתנו קשר *5988