מחזיקי אג"ח אי.די.בי דחו את ההצעות למכירת החברה: הורו לנאמן לחלק את לידיהם את המזומן שבקופה

בקופתו של נאמן אי.די.בי, עו"ד אופיר נאור, הצטברו כספים בהיקף של 304 מיליון שקל, המיועדים לנושי החברה ובראשם מחזיקי אג"ח ט' • חמש הצעות לרכישת החברה, ביניהן של איש עסקים בינלאומי, נדחו

עו"ד אופיר נאור, נאמן אי.די.בי פיתוח / צילום: שלומי יוסף
עו"ד אופיר נאור, נאמן אי.די.בי פיתוח / צילום: שלומי יוסף

מחזיקי אגרות החוב מסדרה ט' של חברת אי.די.בי פתוח החליטו אתמול (ה') כמעט פה אחד להורות לנאמן הסדרה לפעול על מנת שנאמן החברה, עו"ד אופיר נאור, יבצע חלוקת ביניים מתוך הכספים שנמצאים בקופת נאמן החברה. זאת, תוך הותרת סכומים להמשך הליכי הפירוק של אי.די.בי.

מתוצאות ההצבעה שנערכה אתמול, עולה כי 99.2% מהמשתתפים בהצבעה תמכו בהצעת ההחלטה על חלוקת הכספים ורק 0.8% התנגדו לה, כלומר תמכו באפשרות שהנאמן ימתין עם חלוקת הכספים וינהל משא ומתן למכירת החברה. בקופתו של נאמן אי.די.בי, עו"ד אופיר נאור, הצטברו כספים בהיקף של 304 מיליון שקל, המיועדים לנושי החברה ובראשם מחזיקי אג"ח ט'.

כמו-כן, אמור הנאמן לקבל בזמן הקרוב עוד כ-30 מיליון שקל מכונסי הנכסים שמכרו את מניות השליטה (כ-70%) בחברת דיסקונט השקעות. באסיפת מחזיקים שנערכה לקראת ההצבעה, נמסר כי הוכחת החוב של אי.די.בי למחזיקי אג"ח ט' מסתכמת בכ-917 מיליון שקל בניכוי של כ-9%, כלומר כ-835 מיליון שקל.

נושה נוסף של אי.די.בי היא חברת דסק"ש, לה הוכחת חוב של 7.75 מיליון שקל בקשר עם הסכם הוצאות משותפות שנחתם בעבר בין שתי החברות (בתקופה בה נשלטו יחדיו בידי אדוארדו אלשטיין. באסיפה ציין עו"ד נאור כי אם יחליטו מחזיקי אג"ח ט' על חלוקת המזומן (כפי שאכן קרה), הוא יבקש את אישור ביהמ"ש לחלוקה של כ-280 מיליון שקל לנושים מתוך הכספים שבקופה.

יש לציין כי מלבד הכספים שכבר בקופה, מחזיק הנאמן בנכסים נוספים ובראשם 25.8% ממניות חברת הנדל"ן IDBG ו-25% ממניות ישראייר (שצפויות להיות מוחלפות ב-25% ממניות החברה האם, בי.ג'י.אי השקעות). בעבר אמר נאמן אי.די.בי, כי מטרתו היא להשיג סכום של 400-450 מיליון שקל ממכירת נכסי החברה.

האם אהרון פרנקל מעורב?

לקראת ההצבעה קיבל נאמן אי.די.בי חמש הצעות שונות לרכישת השליטה בחברה. רשימת המציעים כללה את גד זאבי (באמצעות חברת ברטורא מרכזי קניות), חברת וואליו קפיטל וואן, חברת להב אל-אר, שמעיה רייכמן, וכן איש עסקים בינלאומי שחי באירופה ושמיוצג על ידי רו"ח עמנואל אבנר.

אותו איש עסקים בינלאומי הציע לרכוש את אי.די.בי במלואה בתמורה להנפקת סדרת אג"ח חדשה בהיקף של 440 מיליון שקל, שתועבר לנושים ותחליף את חובותיה הנוכחיים של החברה. את הרכישה הוא ביקש לבצע כדי לרכוש ב-360 מיליון שקל מניות של חברת נדל"ן מניב מהגדולות בישראל, בעלת דירוג אשראי גבוה.

לדברי גורמים המקורבים למחזיקי האג"ח, מדובר באיש העסקים אהרון פרנקל שמחזיק ב-29.36% ממניות חברת הנדל"ן גב-ים שבידיו אופציות לרכישת מניות נוספות מידי גופים מוסדיים, שיגדילו את שיעור החזקתו ל-36.1%. פרנקל נמצא במאבק שליטה על גב ים מול חברת נכסים ובניין, שמחזיקה ב-44.66% מגב ים.

להב אל-אר, שבשליטת אבי לוי ואלי להב, הציעה לקבל לבעלותה את אי.די.בי על 304 מיליון השקלים שבבעלותה, ולהנפיק בתמורה לנושי אי.די.בי אג"ח חדשות למשך 10 שנים בהיקף זהה לסכום המזומן שבקופה. לאחר העמדת החוב, ימכרו להב אל-אר וקרן נוקד לאי.די.בי את כל מניות חברת להב אנרגיה ירוקה בתמורה לסך של 125 מיליון שקל.

כך, שההחזקות באי.די.בי יתחלקו בין להב אל-אר (60%), קרן נוקד (15%) ובעלי האג"ח (25%).

חברת האשראי החוץ בנקאי וואליו קפיטל, שבשליטת רני צים, הציע לרכוש את אי.די.בי כשהיא נקיה מחובות ומנכסים, למעט כ-300 מיליון שקל המצויים בקופתה. בתמורה, גם היא הציעה סדרת אג"ח חליפית בעלת משך חיים ממוצע של 8 שנים, שהיקפה (במונחי ערך נקוב) יהיה זהה לסכום המזומן שבקופה.

בנוסף, הוצע כי מחזיקי האג"ח יקבלו לידיהם גם את התמורה ממכירת ההחזקות בישראייר וב-IDBG. וואליו קפיטל התחייבה להשתמש באי.די.בי ובנכסיה להקמת קרן השקעה בנדל"ן מניב בארה"ב, אשר תשקיע בדיור ו/או במרכזים מסחריים.

איש העסקים גד זאבי הציע לרכוש את אי.די.בי על כל נכסיה, תמורת סכום של כ-390 מיליון שקל במזומן, ואילו איש העסקים שמעיה רייכמן ביקש לקבל את אי.די.בי על מלוא נכסיה, בתמורה להנפקת סדרת אג"ח חדשה בהיקף של 600 מיליון שקל ערך נקוב ובמח"מ של 5 שנים.

להבטחת אגרות החוב הציע רייכמן שיעבוד על מניות חברת וויידלי מובייל, שבבעלותו. וויידלי חתמה באחרונה על הסכם לרכישת פעילות חברת הסולר אקספון 018.

עם זאת, מחזיקי אג"ח ט' לא מצאו את ההצעות הללו כאטרקטיביות ודחו את האשפרות למכור את החברה על קופת המזומנים הדשנה שלה. זאת, מאחר שהמחזיקים האמינו כי ההצעות השונות לוקחות מהם את המזומנים ומותירים אותם עם הסיכון גבוה ואפסייד נמוך.

צרו איתנו קשר *5988