רישומי השיחות חושפים: טראמפ לחץ על משרד המשפטים האמריקאי לפסול את בחירות 2020

הערות בכתב-יד של סגן התובע הכללי משיחת טלפון ב-27 בדצמבר נמסרו לידי הקונגרס

דונלד טראמפ / צילום: Associated Press, Ross D. Franklin
דונלד טראמפ / צילום: Associated Press, Ross D. Franklin

הנשיא דאז דונלד טראמפ לחץ על בכירים במשרד המשפטים האמריקאי בסוף דצמבר להכריז שבחירות 2020 שובשו בניסיון לגייס תמיכה למאמציו לבטל את ניצחונו של הנשיא ג'ו ביידן, כך ניתן ללמוד מרישום שנעשה של השיחות.

טראמפ דיבר על הנושא בשיחת טלפון ב-27 בדצמבר עם מי שהיה אז התובע הכללי בפועל ג'פרי רוזן ועם סגנו, ריצ'רד דונוהו, וההערות שרשמו לגבי השיחה תוך כדי שהתקיימה נמסרו לקונגרס ופורסמו ביום שישי.

"פשוט תאמרו שהבחירות היו מושחתות + תשאירו את השאר לי ולחברי הקונגרס הר(פובליקאים)", אמר טראמפ על פי רישום של דונוהו, לאחר שרוזן אמר לו שלמשרד המשפטים "אסור + לא יכול בנקישת אצבע + לשנות את תוצאת הבחירות, זה לא עובד ככה".

בחלקים אחרים בשיחה, טראמפ מתח ביקורת על שני הפקידים הבכירים ואמר "אנשים כועסים - מאשימים את משרד המשפטים + על חוסר פעולה" וגם "משרד המשפטים נכשל להגיב לתלונות לגיטימיות / דיווחים על פשעים", נכתב בהערות של דונוהו.

"אתם אולי לא עוקבים אחרי האינטרנט כמוני", אמר להם טראמפ, על פי רישום הדברים שפורסם בידי ועדת הפיקוח והרפורמה של בית הנבחרים, הבוחנת את מאמצי ממשל טראמפ בימיו האחרונים לבטל את ניצחונו של ביידן.

פקידים בכירים אמרו שאין עדויות לתרמית, אך טראמפ המשיך לטעון כך

הרישום של שיחת הטלפון מספק את המבט הטרי ביותר על ניסיונותיו הכושלים של טראמפ לגרום למשרד המשפטים לחקור טענות לא מבוססות על תרמית בוחרים בשבועות שלפני השבעת ביידן, אפילו לאחר שפקידים בכירים רבים במשרד המשפטים, כולל התובע הכללי לשעבר וויליאם בר, אמרו באופן פומבי שלא היו כל עדויות לתרמית נרחבת בבחירות של 2020 שתשנה את התוצאה.

טראמפ החל ליצור קשר עם רוזן לגבי הבחירות כמעט מיד לאחר שבר התפטר ב-23 בדצמבר תחת לחץ מצדו, כך מראים מסמכים מהוועדה. בנקודה אחת בשיחה מ-27 בדצמבר, טראמפ טען שהיו זיופי בחירות בג'ורג'יה, נבאדה, אריזונה ומישיגן.

דונוהו ורוזן אמרו לו שההאשמות האלה לא נתמכו על ידי הראיות. "אנחנו עושים את תפקידינו" אמרו לו, על פי רישום השיחה. "הרבה מהמידע שאתה מקבל אינו נכון".

כשבכירים אמרו לנשיא שלא מצאו עדויות לתרמית במחוז פולטון, ג'ורג'יה, כתב דונוהו שטראמפ דחק בו ללכת לשם בעצמו ולאמת את החתימות על הקלפיות.

"יש לנו מחויבות לומר לאנשים שאלה היו בחירות מושחתות ולא חוקיות", אמר טראמפ, על פי רישום השיחה.

טראמפ: "המסמכים נועדו לשמור על הגינות ויושר הבחירות"

כמה ימים אחרי השיחה, טראמפ הכריח את התובע הכללי באטלנטה להתפטר בגלל שלדעתו של טראמפ הוא לא עשה מספיק על מנת לחקור את ההאשמות במרמה, כך דיווח בעבר הוול סטריט ג'ורנל.

בהודעה שפורסמה בשבת, מתח טראמפ ביקורת על הדמוקרטים בוועדת הפיקוח של בית הנבחרים על כך שפרסמו מסמכים ש"תיארו באופן בלתי הוגן כניסיון להפוך את תוצאת הבחירות".

"למעשה, זה בדיוק ההיפך", אמר טראמפ. "המסמכים נועדו לשמור על הגינות ויושר הבחירות והקדושה של קולות המצביעים שלנו".

קרולין מלוני, דמוקרטית מניו יורק היושבת בראש הוועדה שפרסמה את החומרים, אמרה: "ההערות בכתב-היד האלה מראות שהנשיא טראמפ הורה באופן ישיר לרשות אכיפת החוק הראשית במדינה שלנו לנקוט צעדים להפוך את התוצאה של בחירות חופשיות והוגנות בימים האחרונים לנשיאותו".

הרעיון שבכירים בממשל טראמפ ישתפו רישומי שיחות ומידע לוועדה עלה לאחר שמשרד המשפטים אמר השבוע שיאפשר להם להשמיע "עדות ללא מגבלות" בפני הקונגרס, ובכך חרג באופן נדיר מהמנהג האוסר על פקידים בכירים לדבר באופן ציבורי על דיונים פנימיים חשאיים.

טראמפ ועורכי דינו לא ניסו לעצור את התהליך.

הרישום של דונוהו לגבי השיחה מ-27 בדצמבר לא קובע שטראמפ אמר באופן מפורש איזה חברי קונגרס רפובליקאים ציפה שיעזרו לו, אבל הוא התייחס לשלושה, כולל חבר בית הנבחרים ג'ים ג'ורדן מאוהיו, שהנשיא ציין כ"לוחם".

ראסל דיי, דובר של ג'ורדן, אמר ביום שישי שהמחוקק "לא לחץ ולא היה מסכים ללחוץ על אף אחד במשרד המשפטים לגבי הבחירות של 2020", והוסיף ש"הוא ממשיך להסכים עם הנשיא טראמפ שזה לגמרי בסדר להעלות חששות לגבי טוהר הבחירות".

במהלך השיחה מדצמבר, טראמפ גם שיבח פקיד בכיר אחר במשרד המשפטים, ג'פרי קלארק, שביטא מוכנות להשתמש בכוחו של המשרד על מנת לעזור לטראמפ להמשיך במאבקים המשפטיים שלו נגד תוצאות הבחירות.

"אנשים אומרים לי שג'פרי קלארק הוא מצוין, אני צריך להכניס אותו. אנשים רוצים שאחליף את הנהגת משרד המשפטים", אמר טראמפ, על פי ההערות של דונוהו. קלארק לא הגיב לבקשות תגובה ביום שישי.

תוכניותיו של טראמפ להחליף את רוזן בקלארק לא התממשו בגלל שפקידים בכירים אחרים במשרד המשפטים איימו להתפטר באופן קיבוצי אם טראמפ יפטר את רוזן, כך דווח בעבר על ידי הוול סטריט ג'ורנל ומקורות חדשות אחרים.

צרו איתנו קשר *5988