למרות תמיכת רע"ם: חוק הגיוס נפל

54 בעד, 54 נגד: חוק הגיוס נפל בקריאה ראשונה, לאחר שח"כ ג'ידא רינאווי זועבי ממרצ הצביעה נגדו ונגד המשמעת הקואליציונית • לפי החוק, יעודכנו יעדי הגיוס בקרב החברה החרדית, ויוצב יעד עלייה שנתי והגדרת השלכות כלכליות במקרה של אי עמידה בו • ביום רביעי הקרוב הקואליציה תניח את הצעת חוק הגיוס מחדש עם בקשה לפטור מחובת הנחה

בני גנץ נואם במליאה, הערב / צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת
בני גנץ נואם במליאה, הערב / צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

מפלה לקואליציה: חוק הגיוס נפל הערב (ב') בקריאה ראשונה לאחר שח"כ ג'ידא רינאווי זועבי ממרצ הצביעה נגדו ונגד המשמעת הקואליציונית. בשל כך 54 הצביעו בעד החוק ו54 התנגדו והחוק נפל. באורח פלא, אפילו שמפלגת רע"ם תמכה בחוק למרות עמדותיה, ברגע האחרון הצביעה חברת הכנסת ממרצ נגדו והושג שוויון בין התומכים למתנגדים לו.

לפי החוק יעודכנו יעדי הגיוס בקרב החברה החרדית, ויוצב יעד עלייה שנתי והגדרת השלכות כלכליות במקרה של אי עמידה בו. כמו כן, מוצע להפחית את הגיל הנדרש לקבלת פטור משירות סדיר לאחר דחיית שירות לגיל 21. רגעים אחדים לפני ההצבעה עלה יו"ר ש"ס אריה דרעי לנאום ותקף את חברי סיעת רע"ם על תמיכתם בחוק והבטיח שיגיש בג"ץ שיחייב את גיוסם של צעירים בחברה הערבית גם כן.

"אין לכם שום זכות להחליט בשביל החרדים ובשביל היהודים מי ישרת בצבא כשאתם לא משרתים בצבא - אם אתם תרימו יד בעד החוק הזה, אנחנו לא נרפה מביהמ"ש העליון ולא נרפה מכל פעולה שאנחנו יכולים לעשות כדי שיגייסו את הערבים לצבא", אמר דרעי. הוא הנחה את ח"כ משה ארבל ממפלגתו להכין את העתירה נגד החוק ובדרישה לגיוס ערבים לצה"ל.

מוקדם יותר שר הביטחון בני גנץ שהציג את ההצעה ואמר: "הצעת החוק המובאת בפניכם תקדם את סוגיית הסדרת הגיוס לצה"ל של בני הישיבות והיא מבוססת על עבודת מטה שנערכה במשרד הביטחון מתוך הכרה בערך לימוד התורה, ותחת ההבנה כי לא כל תלמידי הישיבות ישרתו מחר בבוקר, ואולי בכלל.. מתוך מטרה לאומית נוספת של השתלבות החרדים בתעסוקה החלטנו גם להוריד את גיל הפטור שבשנתיים הקרובות הוא יעמוד על 21, בשנה שלאחר מכן על 22 ובסופו של תהליך יעמוד גיל הפטור על 23".

"חוק שכל כולו הפליה אחת גדולה"

ח"כ אורי מקלב אמר "החוק הזה מחליש את לימוד התורה, ערך הלימוד גדול יותר מהגיוס לצבא. הצבא זה לא ערך, אלא זה צורך בטחוני, התורה היא ערך וכאשר יש לימוד תורה הצורך בצבא קטן. לומדי התורה ממיתים עצמם באוהלה של תורה בגלל ערך לימוד התורה. בארה"ב אין אחד הטוען כי לומדי התורה הם 'משתמטים', כי אין שם חובת שירות בצבא, לצערנו אין עדין שוויוניות בין לומדי התורה לאלו שלא לומדי התורה - חסרים לומדי תורה בארץ ישראל, אנחנו צריכים להגדיל את מספר לומדי התורה בארץ, לשם על כולנו לחתור".

ח"כ יריב לוין מהליכוד נאם גם כן נגד החוק ואמר "הצעת החוק הזו היא בעיניי חרפה וחוצפה שאין למעלה ממנה. תחת הסיסמה של כביכול שוויון בנטל מביאים לכאן חוק שכל כולו הפליה אחת גדולה. ואני שואל אותך, חברת הכנסת ג'ידא רינאווי זועבי - איך את מעיזה לתמוך בחוק הזה? מה את רוצה, לגייס את כולם? באמת זה מה שאת רוצה? את בעד לגייס את הציבור הערבי לצבא? את הרי לא בעד זה, את הרי לא רוצה. אז למה את חושבת שיש לך זכות לבוא ולהגיד, אנחנו הציבור הערבי לא, אבל הם כן? למה?". כאמור, בסופו של דבר רינאווי זועבי הצביעה נגד החוק.

ח"כ יאיר לפיד: "איך החוק הזה יכול להיות אנטי חרדי אם מה שאנחנו מבקשים בו זה מה שאנחנו מבקשים מהילדים שלנו. זה גם לא חוק נגד עולם התורה, לכל אורך היהדות תורה ועבודה, תורה והגנה על מדינת ישראל הלכו יד ביד".

ראש הממשלה נפתלי בנט, שר הביטחון בני גנץ ושר החוץ יאיר לפיד הוציאו הודעה משותפת לפיה ביום רביעי הקרוב הקואליציה תניח את הצעת חוק הגיוס מחדש עם בקשה לפטור מחובת הנחה. על פי ההודעה, ההצעה תעלה להצבעה במליאה בשבועות הקרובים.

במקביל, נתניהו סיפק התייחסות לעסקת הטיעון

מוקדם יותר הערב נכנס נתניהו להשתתף בהצבעה על חוק הגיוס. כאשר ישב במליאת הכנסת פנה לח"כים של הליכוד ואמר להם "חבר'ה, אין מה לעדכן. אם יהיה מה לעדכן - אעדכן".

בחדשות 12 פורסם הערב שנתניהו מוכן לעסקה הכוללת קלון והרחקה מהזירה הציבורית לשבע שנים. מיד לאחר מכן הוציא דוברו של נתניהו הכחשה לפיה נתניהו אינו מוכן לקלון, וגם פרקליטיו של ראש הממשלה לשעבר הודיעו כי בניגוד לפרסום, נתניהו לא הודיע שהוא מוכן לקלון.

צרו איתנו קשר *5988