בורסות עולם | סיקור שוטף

נאסד"ק ננעל בירידה בהובלת טסלה: מחקה 100 מיליארד דולר משוויה

הרבה מעל התחזיות: כלכלת ארה"ב זינקה בקצב שנתי של 6.9% ברבעון האחרון • נעילה ירוקה באירופה • אינטל צנחה ביותר מ-6% בהמשך לתחזיות המאכזבות שסיפקה; נטפליקס זינקה 8% • הזהב ירד ב-2%, אל מתחת לרף ה-1,800 דולר לאונקיה

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock
וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים 

 

 

23:30

בעוד בשוק מצפים לדוחות אפל, מניית אפליקצית המסחר האלקטרוני רובינהוד  צוללת במסחר המאוחר לאחר שפספסה את התחזיות הן בשורת הרווח והן בהכנסות. הכנסותיה ברבעון הרביעי עמדו על 363 מיליון שולר לעומת צפי ל-370 מיליון דולר. בשורה התחתונה רשמה רווח של 49 סנט למניה, בעוד שהצפי היה להפסד של 42 סנט.

23:01

עוד יום בניו יורק שהחל במסכים ירוקים נגמר באכזבה: S&P500 ירד בכ-0.5%, דאו ג'ונס ננעל ביציבות. נאסד"ק השיל 1.4% כאשר קרוב ל-80% מהחברות במדד ספגו הפסדים הערב, בהן טסלה (והמתחרות לוסיד וריביאן ), אינטל , AMD , אנבידיה , אמריקן איירליינס , רשת המלונות מריוט  ועוד. בלטה לטובה נטפליקס  שעלתה בכ-8%. כפי שדיווחנו מוקדם יותר, קרן ההשקעות Pershing Square של וויליאם אקמן רכשה 3.1 מיליון מניות של ענקית הסטרימינג לאחר ש"הירידות האחרונות במניה יצרו הזדמנות רכישה אטרקטיבית".

טסלה , שרק אתמול פרסמה דוחות ואף עקפה את תחזיות האנליסטים, פתחה את היום בשווי שוק של 940 מיליארד דולר אך צללה ביותר מ-11% ומחקה כ-100 מיליארד דולר משוויה בערב אחד. אפל , שצפויה לפרסם דוחות רבעוניים בעוד מספר דקות, ננעלה בירידה קלה לאחר ששמרה על יציבות לאורך רוב יום המסחר.

בקרב המניות הישראליות, גמידה סל  צנחה בקרוב ל-12%, נובה  השילה מעל 8% ועוד ירידות בולטות רשמו טאואר, קמטק , ננו דיימנשן, פייבר ו-REE .

שוק הקריפטו ממשיך לרדת ביחד עם המגמה בשווקים ומראה שהוא לא בדיוק חוף מבטחים כמו שרבים קיוו לו. הביטקוין מאבד 5% ויורד ל-35.6 אלף דולר, האת'ר נסחר סביב 2,340 - ירידה של כמעט רבע משוויו בתוך שבוע.

בשוק הסחורות, הזהב צנח ב-2% אל מתחת לרף ה-1,800 דולר לאונקיה, נפט גולמי מסוג ברנט יורד בכ-0.3% למחיר של 88.5 דולר לחבית, הגז הטבעי מזנק בקרוב ל-8%.

22:15

רכבת הרים בניו יורק. העדכון האחרון לא שרד זמן רב, שכן גם דאו ג'ונס נפל לטריטוריה השלילית עם ירידה של 0.4%. ירידת הנאסד"ק מעמיקה ל-1.5% ו-S&P500 משיל 0.9%. נראה שהירידות המתחזקות לקראת הנעילה, כפי שהתרחשו במרבית ימי המסחר האחרונים, איתנו גם הערב.

22:00

ההתרסקות של טסלה  רק הולכת ומחמירה. המניה מאבדת 10%, ומשילה קרוב ל-100 מיליארד דולר משווי השוק שלה. רק באוקטובר האחרון חצתה ענקית הרכב החשמלי שווי שוק של טריליון דולר, ובשעה זו נסחרת בשווי נמוך מ-850 מיליארד דולר.

אפל נסחרת ביציבות לקראת פרסום התוצאות עם נעילת המסחר, מיקרוסופט ואמזון עולות ב-1%, מטא ואלפאבית רושמות עליות קלות בלבד.

בעוד שנאסד"ק ו-S&P500 ממשיכים להראות חולשה, דאו ג'ונס שוב עבר לעלייה קלה - בעיקר בשל מניית דאו  שמטפסת ב-5% בראש המדד.

21:00

העליות של מדדי וול סטריט המרכזיים נמחקו כליל. S&P500 ודאו ג'ונס עברו לירידות של 0.3% ו-0.1% בהתאמה, ומדד נאסד"ק מאבד 0.8% בשל ירידות חדות של לוסיד, טסלה, אינטל, AMD  ומודרנה. גם המניות הסיניות, ובראש ג'יי.די קום ופינדודו, מאבדות גובה. מי שבולמת קלות את השפעת ענקיות הטכנולוגיה היא נטפליקס, שמזנקת ב-9%. 

בקרב הישראליות, גמידה סל מאבדת 11%, ביונדווקס יורדת ב-8.5%, נובה  מוחקת 6.8% ועוד ירידות בולטות נרשמות אצל פורסייט, טאואר , ולנס, ארבה רובוטיקס, פייבר ואיי.סי.אל. מנגד, צים , פרטנר ואיירון סורס עולות.

התשואות על האג"ח הממשלתיות לטווחים הארוכים ממשיכות לרדת. התשואה על האיגרת ל-10 שנים עומדת על 1.79%.

בשוק הסחורות, הזהב צונח ב-2% ונסחר סביב 1,793 דולר לאונקיה. הברנט נסחר בירידה קלה, הנפט האמריקאי משיל 0.2%. הגז הטבעי מזנק ב-7.3%. בשוק הקריפטו המסכים אדומים אף הם, כשביטקוין מאבד 4% ונסחר תמורת 36.3 אלף דולר, האת'ר יורד ב-6.2% למחיר של 2,446 דולר.

20:00

יום נוסף שהחל בעליות שערים יסתיים באדום? נאסד"ק מחק את העלייה שרשם ונסחר כעת בירידה של 0.5%, כשמכבידות עליו בעיקר טסלה ואינטל שצונחות ב-8% ו-6.7% בהתאמה. גם S&P500 מחק את העלייה ברובה ומוסיף כעת 0.2%, כאשר לפני מספר דקות עבר לטריטוריה השלילית. דאו ג'ונס עולה ב-0.4%.

מניית טרדיין  צוללת ביותר מ-20% לאחר הדוחות. דיווחה על רווח של 1.37 דולר ברבעון הרביעי, 8 סנט מעל הצפי, והכנסות של 885 מיליון דולר לעומת הערכה של 867.6 מיליון דולר. יחד עם זאת, סיפקה תחזיות מאכזבות מאוד לרבעון הראשון של השנה, לפיו תרוויח 76-98 סנט למניה לעומת ציפיות של 1.3 דולר רווח למניה. בשורת ההכנסות היא מצפה לגלגל 700-770 מיליון דולר ברבעון, בעוד שבשוק מצפים ל-877 מיליון דולר.

מנגד, עליות בולטות לנטפליקס שמזנקת 8%, סיגייט טכנולוג'י  שעולה 11%, סרוויס נאו  מתקדמת 10% ופאלו אלטו נטוורקס  עולה ב-3%.

18:40

המדדים באירופה ננעלו בעליות שערים, אם כי נראה שהעליות בוול סטריט לא סיפקו רוח גבית. דאקס ננעל בתוספת של 0.4%, פוטסי עלה ב-1.1%, קאק ב-0.6%.

בלונדון בלטו בעליות מניות הבנק סטנדרט צ'רטרד, ענקית התקשורת וודאפון וחברות התרופות גלקסו סמית' קליין ואסטרה זנקה. בפרנקפורט דויטשה בנק התחזק בכ-4% לאחר שדיווח על זינוק של 48% ברווח לפני מס בשנת 2021, שעמד על 4.8 מיליארד אירו. מנגד, SAP העיקה על המדד כשמחקה כ-6% במחזור גבוה לאחר שפספסה את התחזיות בשורת ההכנסות (7.98 מיליארד אירו, 200 מיליון פחות מהצפי).

18:00

הנפילה של טסלה  מעמיקה, והמניה מאבדת כעת כבר 7%. ענקית הרכבים החשמליים דיווחה על הכנסות של כ-17.7 מיליארד דולר ברבעון האחרון ועל רווח של 2.54 דולר למניה, מעל תחזיות האנליסטים להכנסות של כ-16.3 מיליארד דולר ולרווח של 2.36 דולר למניה. יחד עם זאת, החברה הזהירה כי הפגיעה בשרשראות האספקה צפויה להימשך גם השנה. המתחרה לוסיד  מוחקת קרוב ל-10%.

גם אינטל  רושמת ירידה חדה. ענקית השבבים דיווחה אמש על הכנסות של כ-19.5 מיליארד דולר ורווח של 1.09 דולר למניה ברבעון האחרון, בעוד שאנליסטים המסקרים את החברה ציפו להכנסות של כ-18.3 מיליארד דולר ורווח של 90 סנט למניה. יחד עם זאת, החברה סיפקה תחזית רווחים מאכזבת לרבעון הנוכחי: 80 סנט למניה בעוד שבשוק העריכו רווח של 86 סנט למניה.

17:05

בעוד המגמה החיובית בניו יורק נמשכת, טסלה עברה לירידה של כ-5.5% בהמשך לדוחותיה שפורסמו אמש. נטפליקס מזנקת 6.6%, מיקרוסופט עולה ב-2.8% ואפל, שתפרסם תוצאות הלילה, עולה ב-2%. גם אמזון, אנבידיה, מטא, אלפאבית ואדובי מתחזקות.

באירופה המגמה חיובית והעליות התחזקו במעט לאחר הפתיחה בוול סטריט. דאקס עולה ב-0.6%, פוטסי ב-1.5% וקאק ב-0.8%.

בגזרת האג"ח של הממשל האמריקאי נרשמת ירידה בתשואות על האג"ח לטווחים ארוכים. התשואה על האיגרת ל-10 שנים יורדת ב-4 נקודות בסיס ל-1.80%. מנגד, התשואה על האיגרת לשנתיים זינקה היום ב-7 נקודות בסיס והיא עומדת כעת על 1.16%. 

16:31

פתיחה ירוקה בבורסת ארה"ב. המדדים מטפסים לאחר נתוני הצמיחה הטובים מהרגיל, כשדאו ג'ונס עולה בכ-0.9%, S&P500 ונאסד"ק קופצים ביותר מ-1%.

מקדונלד'ס  מאבדת גובה לאחר שפספסה את התחזיות עם רווח מתואם של 2.23 דולר למניה, לעומת צפי ל-2.34 דולר למניה. ההכנסות פספסו במעט את הצפי והסתכמו ב-6 מיליארד דולר, לעומת תחזית ל-6.02 מיליארד דולר. מסטרקארד  עקפה את התחזיות עם רווח של 2.35 דולר למניה והכנסות בהיקף של 5.22 מיליארד דולר. טסלה  מטפסת לאחר שעקפה את התחזיות, ומנגד אינטל  מאבדת גובה עם ירידה של קרוב ל-5%.

חברת האופנה לוי שטראוס (ליווייס) מזנקת לאחר הדוחות. החברה עקפה את תחזוית הרווח המתואם למניה בסנט אחד (41 סנט) וההכנסות עמדו בציפיות ועמדו על 1.68 מיליארד דולר ברבעון. החברה גם סיפקה תחזית מעודדת שלפיה תרשום השנה הכנסות של 6.5-6.4 מיליארד דולר, מעל תחזיות האנליסטים (6.37 מיליארד דולר).

נטפליקס  מטפסת לאחר שקרן ההשקעות Pershing Square של וויליאם אקמן רכשה 3.1 מיליון מניות שלה. אקמן ציין כי "הירידות האחרונות במניות נטפליקס יצרו הזדמנות רכישה אטרקטיבית".

15:35

מאקרו ארה"ב: כלכלת ארה"ב צמחה בקצב הרבה יותר טוב מהצפוי ברבעון האחרון של השנה: התוצר זינק ב-6.9% בקצב שנתי, לעומת תחזיות בשוק לצמיחה של 5.5% בלבד. בתוך כך, פורסמו נתוני אבטלה בארה"ב שלפיהם 260 אלף תביעות ראשוניות הוגשו בשבוע החולף, לפי הצפי וירידה של 30 אלף בהשוואה לשבוע הקודם.

מדובר בצמיחה מרשימה בעיקר מאחר שהדו"ח שיקף תקופה חלשה יחשית במשק לאחר האטה משמעותית בתפוקה במהלך הקיץ, וכן בשל בעיות שרשרת האספקה והביקושים החזקים מנגד, ולצדם התחלואה הגואה שפוגעת גם בזמינות כוח האדם המשק. אתמול יו"ר הפד ג'רום פאוול הזהיר כי הצמיחה בראשית השנה איטית יחסית, אם כי הוא רואה את הכלכלה באופן כללי כחזקה.

החוזים העתידיים מטפסים ב-0.3%-0.7% בשעה זו.

14:05

נמשך המסחר המעורב בבורסות אירופה. במסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמת יציבות עם נטייה לעליות.

ענקית המזון המהיר מקדונלדס  דיווחה היום על רווח של 2.23 דולר למניה ברבעון האחרון, נמוך ב-11 סנט מצפי האנליסטים. בשורה העליונה הציגה החברה הכנסות של 6.01 מיליארד דולר לעומת צפי לכ-6.03 מיליארד דולר.

במסחר המוקדם רושמת טסלה  ירידה של כ-1% ואינטל  יורדת ב-2.5%. שתי החברות פרסמו אתמול דוחות לאחר סיום המסחר. אפל עולה קלות לקראת פרסום דוחותיה היום.

12:15

בורסות אירופה נסחרות כעת במגמה מעורבת. במסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות עליות קלות.

מניית דויטשה בנק  קופצת בכ-5% לאחר שהבנק הגרמני כי הרווח בשנת 2021 לפני מס רשם עלייה של 48% ועמד על 4.8 מיליארד אירו. הרווח המתואם לפני מס רשם עלייה של 46% לעומת 2020 ועמד על 6.1 מיליארד אירו. ברבעון הרביעי הסתכם הרווח לפני מס בכ-82 מיליון אירו לאחר הוצאות ארגון מחדש בגובה של 456 מיליון אירו.

רפי גוזלן, הכלכלן הראשי בבית ההשקעות אי.בי.אי, מציין בתגובה לדברי פאוול אמש כי לעומת הודעת הריבית שלא כללה הפתעות מיוחדות, במסיבת העיתונאים נשמע פאוול "ניצי" באופן ניכר. "אמנם פאוול הבהיר שה- FED יפעל בהתאם להתפתחויות, אך כצפוי הפוקוס נע יותר בכיוון של מדיניות מרסנת על רקע האינפלציה הגבוהה לעומת משקל נמוך יותר שמיוחס למצב בשווקים הפיננסים. הדבר בא לידי ביטוי בחזרה על כך שמצב הכלכלה כיום טוב משמעותית מאשר במחזור העלאות הריבית הקודם, ובשילוב עם אינפלציה גבוהה משמעותית מהיעד, הם צפויים להוביל לצמצום מוניטארי מהיר יותר ומוקדם יותר. פאוול חזר והדגיש את השיפור בשוק העבודה, וציין כי יש הרבה מקום להעלאת ריבית מבלי להוביל לפגיעה בשוק העבודה. כמו כן, פאוול נמנע מלשלול תוואי העלאת ריבית מהיר יותר (מאשר כל רבעון, כשם שתומחר בשווקים ערב ההחלטה) או במנות גדולות יותר".

בנוגע למאזן, "פאוול ציין כי הצמצום יתחיל לאחר העלאת הריבית. בדומה לתוואי הריבית, גם כאן פאוול ציין כי מצב המשק צפוי להכתיב צמצום מהיר יותר מאשר בסיבוב הקודם. הוא הדגיש כי המאזן צפוי לרדת במידה ניכרת וכי הדיונים סביב תהליך הצמצום יימשכו לפחות במסגרת ישיבה אחת נוספת, ובכך השאיר פתח לצמצום המאזן לקראת סוף הרבעון השני- תחילת השלישי. פאוול הדגיש כי הריבית היא כלי המדיניות המרכזי, וכיוון לכך שה- FED יגיע בישיבות הקרובות להחלטה על תוואי צמצום המאזן, שיימשך לאחר מכן באופן רציף, כך שהחלטות ה- FED יתמקדו בשינוי הנדרש בריבית".

 10:15

יום המסחר בבורסות אירופה נפתח בירידות של יותר מ-1% במדדי המניות המובילים. במסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות ירידות של עד 1.1%.

בטוקיו רשם היום מדד הניקיי ירידה של 3.1%. 

במסחר בסחורות רושמים החוזים על הנפט ירידות של כ-0.3% . הזהב יורד בכ-1%. בזירת הקריפטו רושם הביטקוין ירידה של כ-3% ונסחר סביב 36 אלף דולר והאת'ר נופל בכ-5% ל-2,385 דולר.

07:30

מדדי המניות המובילים בבורסות אסיה רושמים ירידות חדות היום, בהובלת מדד הניקיי בטוקיו שצונח ביותר מ-3%. 

במסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות ירידות של עד 2%. 

זאת לאחר שיום מסחר תנודתי והפכפך בניו יורק הסתיים במגמה מעורבת במדדי המניות המובילים. מדד הדאו ג'ונס ננעל בירידה של כ-0.4% ואילו הנאסד"ק ננעל ביציבות לאחר שקפץ בכ-3% במהלך המסחר. 

הבנק המרכזי של ארה"ב, הפדרל ריזרב, הודיע כצפוי אתמול על השארת הריבית ללא שינוי ברמה אפסית של 0%-0.25%. במקביל, בפד מאותתים על העלאה ראשונה במרץ, מהלך שמגולם כבר בשווקים. לאחר ההודעה התשואה על אג"ח הממשל האמריקאי ל-10 שנים עלתה ל-1.85%.

שינוי המגמה בניו יורק הגיע לאחר שיו"ר הפד ג'רום פאוול אמר במסיבת עיתונאים לאחר הודעת המדיניות המוניטארית כי "יש לפד מרווח רחב להעלאות ריבית לפני ששוק העבודה ייפגע". בהתייחסות לאינפלציה הוא אמר כי "המחירים עשויים להמשיך לעלות מכיוון שסיכוני האינפלציה עדיין בנטייה למעלה".

בעקבות דברי פאוול, החוזים העתידיים מצביעים עכשיו על הסתברות של יותר מ-50% ל-5 העלאות ריבית של 0.25% כל אחת עד סוף 2022.

במסחר בסחורות רושמים החוזים על הנפט ירידות של כ-0.8% . בזירת הקריפטו רושם הביטקוין ירידה של כ-3% ונסחר סביב 36 אלף דולר והאת'ר נופל בכ-5% ל-2,385 דולר.

לאחר סיום המסחר דיווחו טסלה ואינטל על תוצאותיהן ברבעון האחרון. טסלה דיווחה על הכנסות של כ-17.7 מיליארד דולר ברבעון האחרון ורווח של 2.54 דולר למניה. האנליסטים המסקרים את החברה ציפו להכנסות של כ-16.3 מיליארד דולר ברבעון, ורווח של 2.36 דולר למניה.

אינטל דיווחה על הכנסות של כ-19.5 מיליארד דולר ורווח של 1.09 דולר למניה ברבעון האחרון. הרווח הנקי של החברה עמד על 4.62 מיליארד דולר, לעומת רווח של 5.86 מיליארד דולר ברבעון המקביל ב-2020. האנליסטים המסקרים את החברה ציפו להכנסות של כ-18.3 מיליארד דולר ורווח של 90 סנט למניה.

צרו איתנו קשר *5988