תיקי נתניהו | פרשנות

למרות ההישגים להגנה, פילבר לא חוזר בו מפגישת ההנחיה

עד המדינה שלמה פילבר, מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר, ממשיך לנסות לרצות את שני הצדדים • בחקירה הנגדית הוא טוען כי השיקול העיקרי שלו היה מקצועי, וכי יותר סביר שהדפדפת הצהובה עם סיכום הדברים הייתה לקראת הפגישה ולא אחריה • בחקירה החוזרת, התביעה תנסה ליישב את הדברים עם עדותו המקורית

שלמה פילבר בבית המשפט / צילום: יוסי זמיר
שלמה פילבר בבית המשפט / צילום: יוסי זמיר

ביום העשירי לחקירתו הנגדית של עד המדינה שלמה (מומו) פילבר, ממשיך העד לנסות לרצות את שני הצדדים. מצד אחד הוא מאשר את התזות שמניח בפניו עורך דינו של ראש הממשלה לשעבר בעז בן-צור, לפיהן הוא פעל בענייניות ובמקצועיות כמנכ"ל משרד התקשורת כשקידם את האינטרסים של בזק. מן הצד שני, הוא עומד על קיומה של הנחיה מצידו של ראש הממשלה לשעבר להיטיב עם בזק. הוא נזהר לא להכחיש את הפגישה וחוזר על כך שדבריו במשטרה מדויקים.

בכל הזדמנות הוא מעמעם ומרכך את גרסתו המפלילה, באופן הסותר את עדותו הראשית, כך שהשופטים יתקשו לקבוע איפה שיקר ואיפה אמר אמת. אחד הרגעים בדיון היום (ד') שהמחישו את הנקודה בה עומד פילבר, היה כאשר עו"ד בן-צור שאל אותו האם השיקול המקצועי היה היחיד שהניע אותו.

"אני פעלתי משיקול מקצועי ואם מישהו זיהם לי את שיקול-הדעת, אז לא ידעתי" אמר פילבר. "וזה היה השיקול היחיד?" שאל בן-צור. פילבר השיב "השיקול הכי דרמטי. הכי מרכזי שיש. אבל אני לא רוצה להגיד היחיד". בן-צור לחץ אבל פילבר עמד על כך שלא היה מדובר בשיקול היחיד. השיקול הנוסף שפילבר לא ציין באותו הרגע, ובן-צור לא שאל, הוא הנחייתו של נתניהו באותה "פגישת הנחיה".

סוגיית "הגם וגם"

פילבר חזר במהלך עדותו על סוגיית "הגם וגם" - גם פעל בענייניות וגם פעל בשל הנחייתו של נתניהו. נזכיר כי בחקירה הראשית העיד פילבר כי קידום מיזוג בזק-יס היה פועל יוצא מהוראות שקיבל מנתניהו ב"פגישת ההנחיה". אותה פגישה שההגנה מנסה להטיל ספק בקיומה, והתביעה ביקשה לשנות את המועדים האפשריים לאותה הפגישה.

פילבר סיפק היום הסבר לעדותו החלקית כשנדרש להסביר למה לא אמר אמירות המסייעות להגנה, בחקירה הראשית. "אני לא יכול כל פעם להתחיל להסביר מבראשית ברא אלוהים את הכול. אני עונה על מה שאני נשאל". ההסבר נמסר על רקע הקו עליו חזר פילבר, שהדברים מורכבים והוא פעל משיקולים שונים.

עו"ד בן-צור דרש מעד המדינה להסביר למה לא אמר בחקירה הראשית שנתניהו אמר "תעשה מה שאתה מבין" ו"אל תעלה מחירים" - שתי אמירות המסייעות להגנה, שאמר בחקירה ברשות לניירות ערך ובחקירה הנגדית.

אמירות אלו סותרות לשיטת ההגנה את תוכן שיחת ההנחיה עליה העיד פילבר, לפיה עליו לסיים את מיזוג בזק יס, להוריד את המחירים לבזק ולטפל בטלפוניה. פילבר השיב כי המשפטים נאמרו והוא לא מבין איך זה סותר אמירות אחרות.

"סוגיית הגם וגם. והכול ביחד. מדברים על הרבה מאוד פרטים. כשאמרתי תעשה מה שאתה רוצה - התכוונתי שהטלקום לא עניין אותו. זה תעשה מה שאתה רוצה". בן-צור השיב: "זה תיק 4000, לא תיק 4,000 הגרסאות".

סמוך לשעה 14 הגיע נתניהו לאולם. התובעת יהודית תירוש ביקשה לציין לפרוטוקול מתי נכנס יו"ר האופוזיציה לאולם, כפי שביקשה גם ביום הדיונים הקודם. האמירה הלהיטה את הסנגורים בן-צור וז'ק חן. "ואני מבקש לציין את הפעמים שליאת בן ארי (המשנה ליועץ המשפטי לממשלה - נ.ש.) נכנסה ויצאה", אמר בן-צור. חן התלונן בפני השופטים על ציוץ של כתב המשפט של חדשות 13 אביעד גליקמן שכתב "שמעניין שהתביעה ביקשה". על כך השיבה התובעת: "ואני יכולה להתלונן על יועץ התקשורת (טופז לוק - יועץ התקשורת של נתניהו-נ.ש.) שצייץ להעמיד אותנו לדין". השופטת פרידמן-פלדמן התערבה ואמרה: "מספיק, אנחנו לא דנים כאן בציוצים". בשלב זה נתניהו קם ופנה לבית המשפט: "הגעתי מניחום אבלים של הלוחם נועם רז, זו הסיבה". השופטת השיבה: "לא רושמים מאיפה מגיע, רק מתעדים, לא לעשות מזה יותר מדי עניין".

החקירה החוזרת

הדרך של התביעה לתקן את המצב ולהמעיט מהישגי ההגנה היא בחקירה החוזרת המתקיימת עם סיום החקירה הנגדית. זהו השלב בו מותר לתביעה לשוב ולשאול את העד על נושאים שעלו בחקירה הנגדית ולבקש להבהירם. כאלו יש רבים. בכל הפעמים שפילבר אישר כי פעל משיקולים מקצועיים, הוא השמיט את החלק כי פעולותיו נבעו, גם, לשיטתו בשל הנחייתו של ראש הממשלה לשעבר.

בעוד שימים שלמים "נעלמה" ההנחיה מהדיון, בשלב של החקירה הראשית עדותו הייתה שונה. פילבר העיד בחקירה הראשית כי אותה הנחיה, שהתרחשה בחטף בסיומה של פגישתו עם נתניהו שירטטה לו את גבולות הגזרה והביאה אותו לפעול במהירות למיזוג בזק יס בין היתר. בחקירה החוזרת, התביעה תנסה ליישב את אמירותיו הרבות אודות המניע לקידומו את אינטרסים של בזק.

רישומי הדפדפת הצהובה - לקראת הפגישה הראשונה עם נתניהו או אחריה?

אתמול השיגה ההגנה הישג בנוגע לראייה המסייעת להוכחת תוכן פגישת ההנחיה שבלב פרשה 4000. מראש אמר פילבר הוא לא זוכר מתי נכתבו הדברים בדפדפת אך אישר את תזת התביעה כי התוכן מתאים לסיכום פגישתו הראשונה עם נתניהו עם מינויו לתפקיד. בן-צור הציג תזה אחרת הפוכה: הרישומים נעשו לקראת פגישה עם נתניהו שהתקיימה ב-17 ביוני 2015, לאחר המפגש של פילבר עם אלוביץ'. בן-צור סיפק הסברים למה אין הגיון שהדברים נכתבו לאחר הפגישה עם נתניהו. פילבר השיב: "הפרשנות של הדברים שאתה אומר יותר מתחברים למציאות", אך ציין כי לא יכול לאשר בוודאות מתי נכתבו הדברים.

הישג זה מצטרף להישג קודם של בן-צור - ששלל כי פגישת ההנחיה התרחשה בין מינויו למנכ"ל ב- 6 ליוני לבין פגישתו עם אלוביץ' ב- 13 ליוני עם אלוביץ', כפי שנטען בכתב האישום. ההגנה מנסה להראות שהפגישה התקיימה אחרי ה-13 לאותו החודש. כלומר - לאחר הפגישה עם אלוביץ', שעל מועדה אין מחלוקת. כך שפילבר לא יכל להגיע לאלוביץ' עם הנחיותיו של נתניהו. הטיעון של ההגנה הוא כי נתניהו לא הנחה אלא היה מדובר בבקשות של אלוביץ'.

*** חזקת החפות: יודגש כי בנימין נתניהו ושאול ואיריס אלוביץ' הם בגדר נאשמים בלבד, לא הורשעו בביצוע עבירה, ועומדת להם חזקת החפות.

צרו איתנו קשר *5988