בורסות עולם | סיקור שוטף

נעילה ירוקה בוול סטריט; מניות הטק הישראליות זינקו, פאגאיה צנחה 15%

לאחר יום תנודתי, נאסד"ק קפץ ב-1.6%, S&P500 הוסיף כ-1% לערכו ודאו ג'ונס התקדם ב-0.6% • נעילה שלילית באירופה; דויטשה בנק הגרמני צנח ב-12% • התשואה על אג"ח הממשל האמריקאי ל-10 שנים נפלה ל-3.08% • הנפט נסוג ב-2%, שוק הקריפטו יציב

בורסת הנאסד''ק בניו יורק / צילום: Shutterstock
בורסת הנאסד''ק בניו יורק / צילום: Shutterstock

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים 

 

 

23:03

יום המסחר בוול סטריט ננעל במגמה חיובית, לאחר מסחר תנודתי שבמהלכו המדדים אף עברו לירידות לזמן מה. נאסד"ק קפץ בסופו של ערב ב-1.6%, S&P500 הוסיף כ-1% לערכו ודאו ג'ונס התקדם ב-0.6%. לצד העליות בשוקי המניות, תשואות האג"ח ירדו בחדות. תשואת האיגרת של ממשל ארה"ב ל-10 שנים ננעלה לבסוף על 3.08%.

את העליות הוביל סקטור התשתיות, וגם מניות הנדל"ן והבריאות עלו. סקטור האנרגיה נחתך ב-3.7% ברקע ירידת מחירי הנפט הגולמי, ואקסון מוביל  ושברון  ירדו במחזורי מסחר גבוהים. אוקסידנטל פטרוליום  חמקה מהירידות בענף ועלתה ב-0.5%, לאחר שברקשייר האת'וויי של המיליארדר וורן באפט הגדילה את החזקתה בחברה.

כ-60% מהמניות בנאסד"ק סיימו את הערב בעלייה. מניות הטכנולוגיה הגדולות סיימו במגמה מעורבת, כשאנבידיה , AMD  וטסלה  איבדו גובה ואילו אפל , אמזון , מטא , מיקרוסופט  ואלפאבית (גוגל)  עלו.

חברת הפינטק הישראלית פאגאיה  זכתה לקבלת פנים חמוצה בבכורה שלה בנאסד"ק והיא סיימה בירידה חדה של 15%, כשמוקדם יותר התרסקה ב-25%. עוד ירידות בולטות נוספות נרשמו במניות דלק US , איי.סי.אל , ולנס , אבוג'ן  וראדא .

בצד החיובי, מרבית מניות הטכנולוגיה הישראליות נהנו מהאווירה בשוק. עליות בולטות רשמו ביונד אייר , פורסייט, סנטינל וואן , גלובל-אי, קוגנייט, וויקס , ג'יי פרוג, סלברייט, פייבר ועוד. בביומד, אורמד  נסקה ב-27%. ברקע אין דיווח משמעותי, אך החברה צוינה לטובה בסקירה על שוק האינסולין של Data Bridge Market Research, שצופה שהשוק יצמח להיקף של 55 מיליארד דולר עד שנת 2027.

בשוק הסחורות נרשמו ירידות גם כן. החוזים על הנפט ירדו בכ-2% הן בברנט והן בנפט האמריקאי (WTI), הזהב השיל 0.5% והכסף נחתך ב-2%. בקריפטו, הביטקוין עלה קלות ל-20.7 אלף דולר, האת'ר עלה ל-1,120 דולר.

21:50

גם דאו ג'ונס הצטרף לעליות והוא מטפס כעת ב-0.1%. נאסד"ק עולה כבר ב-1%, S&P500 ב-0.4%.

בראש הדאו ג'ונס סיילספורס, מרק, וולמרט ופרוקטר אנד גמבל ואילו בתחתית קטרפילר, שברון ובואינג.

21:30

המגמה המעורבת בוול סטריט נמשכת, וגם מדד S&P500 עבר לצד החיובי והוא מטפס כעת ב-0.3% בעוד שהנאסד"ק עולה ב-0.8% ודאו ג'ונס עדיין בירידה קלה.

תשואות האג"ח של ממשל ארה"ב ממשיכות לרדת בחדות. התשואה על האג"ח ל-10 שנים נופלת ב-9 נקודות בסיס ל-3.06% ותשואת האג"ח לשנתיים יורדת ל-2.99%.

בשוק הסחורות נרשמות ירידות של כ-1.5% בחוזים של הנפט הגולמי. הברנט יורד ל-110 דולר לחבית והנפט האמריקאי ל-104.3 דולר. הזהב נחלש ב-0.8% ומחיר אונקיה יורד ל-1,823 דולר.

וויוורק  מטפסת לאחר סיקור חיובי של המניה על ידי קרדיט סוויס, שם מניחים שחברת המשרדים השיתופיים תהנה מהגידול בעבודה ההיברידית. חברת שירותי הענן סנואופלייק  מזנקת הודות להמלצה חיובית של ג'יי.פי מורגן.

מניות התיירות והחזרה לשגרה עדיין בולטות בירידות, בראשן אייר בי.אן.בי שיורדת ב-5%, וגם בוקינג, רשת המלונות מריוט, בואינג וחברות התעופה הגדולות נסוגות.

20:00

הנדנדה חזרה לוול סטריט: העליות של דאו ג'ונס ו-S&P500 נמחקו ושני המדדים עברו לירידה של 0.5% ו-0.2% בהתאמה, בעוד שנאסד"ק ממשיך לשמור על עלייה קלה של 0.4%.

על הדאו מעיקה בין השאר שברון  שמאבדת כמעט 5%, בין השאר בשל ירידות של כ-2% שנרשמות עתה במחירי החוזים על הנפט הגולמי. גם בואינג  מאבדת גובה בהתאם למגמה השוררת בשוק התעופה והתיירות (ראו עדכון מוקדם יותר). 

בקרב מניות הטכנולוגיה, טסלה יורדת ב-2%, אנבידיה משילה 2.3% ו-AMD נסוגה ב-3.7%. גוגל עברה לירידה קלה של 0.3% ואילו אפל , אמזון , מיקרוסופט  ומטא (פייסבוק)  עדיין בצד החיובי של המפה.

באשר למניות הישראליות, פאגאיה  שרק היום החלה להיסחר בנאסד"ק נחתכת ומאבדת יותר מרבע משוויה. איי.סי.אל  יורדת ביותר מ-7%, ראדא  נסוגה ב-6.5%. בצד החיובי אורמד  ופורסייט  שמזנקות ביותר מ-13%.

באנרגיה, אוקסידנטל פטרוליום  מחקה את העלייה שרשמה וגם היא נסחרת בירידה קלה. ברקשייר האת'וויי  ניצלה את הירידות האחרונות במניה ודיווחה על רכישת 9.6 מיליון מניות של החברה. בהנחה שמדובר במחיר רכישה של כ-55 דולר, שבו המניה נסחרת עכשיו, זו השקעה של יותר מחצי מיליארד דולר.

שוק הקריפטו מתנהל ביציבות יחסית היום, והביטקוין  נסחר סביב 20.3 אלף דולר.

18:50

המסחר בבורסות אירופה הסתיים בירידות, שהלכו והתחזקו לקראת צלצול הנעילה על אף המגמה החיובית בוול סטריט. מדד דאקס ירד ב-1.7%, פוטסי השיל 1% וקאק ירד ב-0.6%, יורו סטוקס 50 וסטוקס 600 הכלל אירופיים ירדו בכ-0.7% כל אחד.

בין המניות במרכז, דויטשה בנק  הגרמני צנח בכ-12% ללא סיבה נראית לעין או דיווח. בימים האחרונים צנחה התשואה על האג"ח הממשלתית הגרמנית ל-10 שנים מ-1.74% ל-1.4%. עוד פורסם כי המנכ"ל כריסטיאן סווינג והצוות הבכיר שלו מוותרים על חלק קטן מהבונוסים שלהם לשנת 2021, בצעד נדיר שנועד להראות שההנהלה נושאת אשמה מסוימת על השימוש ביישומי הודעות לא מאושרים (ווטסאפ) בבנק.

גם בשוק האג"ח האמריקאי התשואות נופלות בשיעורים חדים בשעה זו. תשואת האיגרת ל-10 שנים מוחקת 11 נקודות ויורדת ל-3.04%, תשואת האג"ח לשנתיים צונחת ב-8 נקודות ומחליפה קידומת, ל-2.97%.

18:00

העליות בוול סטריט מתחזקות, ומדד נאסד"ק מטפס ב-1.2%, S&P500 עולה ב-0.8% והדאו מוסיף 0.6%. 

בקרב מניות הטכנולוגיה המגמה מעורבת. טסלה, אפל, אמזון, מטא, מיקרוסופט ואלפאבית מטפסות, ואילו חברות השבבים אנבידיה  ו-AMD  נסוגות במעט. גם עליבאבא הסינית מצטרפת לעליות ומזנקת ב-5.8%. חברת מחשוב הענן Snowflake  מזנקת לאחר שג'יי.פי מורגן שידרג את ההמלצה על המניה מניטרלי למשקל יתר. בבית ההשקעות הצביעו על הערכת שווי אטרקטיבית וכן על רמות שביעות רצון גבוהות במיוחד בקרב לקוחות החברה.

בולטות בירידות מניות התיירות והחזרה לשגרה, בין השאר מתוך חשש שמגפת הקורונה שבה להתפשט ועשויה שוב לשבש את השגרה ברחבי העולם. אייר בי.אן.בי  מאבדת 2.5% וגם בוקינג , רשת המלונות מריוט , וחברות התעופה יונייטד , דלתא , אלסקה אייר  ואמריקן איירליינס  מאבדות גובה במהירות.

בינתיים באירופה נמשכת המגמה השלילית. מדד דאקס הגרמני מאבד 1.2%, קאק הצרפתי נסוג ב-0.2% ופוטסי הבריטי ב-0.6%. יורו סטוקס 50 הכלל אירופי יורד ב-0.4%. ירידה חדה של יותר מ-2% נרשמת במדד הדגל הווינאי ATX.

17:00

מניית פאגאיה  החלה להיסחר בנאסד"ק תחת הסימול PGY, לאחר שחברת הפינטק הישראלית השלימה את המיזוג שלה לחברת ה-SPAC האמריקאית EJF Acquisition Corp. שווי החברה בעסקה (EV, שווי פעילות) נקבע על 8.5 מיליארד דולר - מיזוג ה-SPAC השני בגודלו של חברה מישראל - ולא הופחת למרות הטלטלות האחרונות בשווקים. החברה זוכה לקבלת פנים חמוצה במיוחד וצונחת בשעה זו בכ-18%.

16:31

המסחר בוול סטריט נפתח במגמה חיובית. הנאסד"ק מטפס ב-0.9%, S&P500 עולה ב-0.7% ודאו ג'ונס מוסיף 0.5%.

יצרנית בגדי הספורט האמריקאית נייקי  החליטה לצאת באופן מלא מרוסיה, כשלושה חודשים לאחר שהשעתה את פעילותה שם בעקבות הפלישה לאוקראינה. יש לציין כי פחות מ-1% מכלל הכנסותיה של נייקי מגיע מהשווקים הרוסי והאוקראיני ביחד, כך שמדובר במהלך סמלי בעיקרו שלא צפוי להשפיע על תוצאותיה. 

ברקשייר האת'ווי  מנצלת את הירידות של חברות הנפט בימים האחרונים: רכשה 9.6 מיליון מניות נוספות של יצרנית האנרגיה אוקסידנטל פטרוליום , ובכך העלתה את החזקתה בחברה ל-16.3%. מניית אוקסידנטל מזנקת בתגובה.

עיכוב בהשלמת מכירת חברת תופין  לקרן הפרייבט אקוויטי Turn/River מארה"ב: העסקה הייתה אמורה להיסגר עד סוף החודש, אך החברה הודיעה שהיא תיסגר ברבעון השלישי של השנה. החברה מצפה עדיין לאישור רגולטורי ברומניה, ומעדכנת שהתקבלו אישורים בגרמניה ובצרפת. תופין, בניהולו של המייסד המשותף רובי כיטוב, עוסקת במדיניות של אבטחת מידע והיא הודיעה לפני חודשיים וחצי על מכירתה ל-Turn/River תמורת 570 מיליון דולר. 

15:33

מאקרו ארה"ב: מספר תביעות האבטלה הראשוניות בשבוע החולף הסתכם ב-229 אלף, כאשר התחזיות היו ל-227 אלף בקשות. מדובר בירידה קלה בהשוואה לשבוע הקודם, אז נרשמו 231 אלף תביעות ראשוניות. מספר התביעות החוזרות לדמי אבטלה הסתכמו ב-1.31 מיליון, בדומה לתחזיות.

14:00

מגמה מעורבת באירופה. מדד הדאקס יורד בכ-0.5% ומנגד הפוטסי והקאק עולים בשיעורים קלים. במסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות כעת עליות של עד 1%.

במסחר המוקדם בניו יורק נרשמו עליות של יותר מ-1% במניות טסלה , טבע, ניאו , ריביאן, עליבאבא , אנבידיה ואמזון .

ממשלת גרמניה הודיעה היום (ה') על העלאת רמת הכוננות למשבר אנרגיה כללי לשתיים (מתוך שלוש), ושר הכלכלה אמר כי "אנחנו נמצאים כעת במשבר גז". הרקע להכרזה הוא הצמצום הדרסטי בכמויות הגז הטבעי שמסופקות בשבוע האחרון על ידי החברה הממשלתית הרוסית "גזפרום" לגרמניה וליתר מדינות אירופה. הנפח ירד ביותר ממחצית בהשוואה לכמויות הרגילות בכל שלושת צינורות הגז שמגיעים לגרמניה. "גזפרום" נימקה את ההפחתה ב"קשיים טכניים", הנובעים בין היתר מהסנקציות הבינלאומיות עליה, אך גרמניה והאיחוד האירופי אמרו כי מדובר ב"סחיטה" וב"שימוש בגז כבנשק". 

12:00

מגמה שלילית בבורסות אירופה. מדדי המניות המרכזיים יורדים ב-0.8%-1.3%. במסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמת מגמה מעורבת.

כלכלני בנק UBS בחנו 17 מיתונים שאירעו בארה"ב ב 100 השנים האחרונות וחילקו את זה ל-2 קבוצות - מיתון חריף (ירידה של 3% ויותר ב-GDP ) עם ירידה ממוצעת של 34% במחירי המניות ומיתון לא חריף/מתון (ירידה של פחות מ-3% בתמ"ג) עם ירידה של 11% בממוצע במחירי המניות. "אנחנו עדיין לא מאמינים שיהיה מיתון עולמי או מיתון בארה"ב השנה או ב-2023 אך עדיין הסיכון של נחיתה קשה עולה. לדעתם של האסטרטגים שלנו אפילו אם נכנס למיתון הוא כנראה יהיה מתון ולא חריף בגלל הכח הצרכני והמאזנים היציבים של הבנקים. הירידות במניות ב-2 המצבים נמשכו כ-12 חודשים בממוצע עם ירידה ממוצעת של 34% במיתון חריף וירידה של 11% במיתון לא חריף", הם מציינים. 

חברת האנרגיה הגיאותרמית אורמת טכנולוגיות  השלימה גיוס גדול מהמתוכנן, כשהנפיקה איגרות חוב ירוקות להמרה בסך 375 מיליון דולר. האג"ח נושאות ריבית של 2.5% לשנה ומיועדות לפירעון ב-2027. לרוכשי האג"ח ישנה אפשרות לרכוש עוד אג"ח תמורת 56.3 מיליון דולר.

בתנאים מסוימים יוכלו מחזיקי האג"ח להמיר אותן למניות אורמת, כאשר מחיר ההמרה נקבע על כ-90.27 דולר, לעומת מחיר מניה של כ-70 דולר היום. החברה מייעדת את הכסף שגויס למיחזור חוב קודם וכן לצרכים כלליים ובהם פרויקטים ירוקים. החברה בניהולו של דורון בלשר מקימה תחנות גיאותרמיות, מפעילה חלק מהן בעצמה וכן פועלת בתחום אגירת האנרגיה.

10:20

יום המסחר באירופה נפתח במגמה שלילית. במסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות ירידות קלות.

התשואה על אג"ח הממשל האמריקאי ל-10 שנים יורדת ב-2 נקודות בסיס ל-3.13%.

במסחר בחוזים על הנפט נרשמות ירידות של 1.7%-2%.

בטוקיו ננעל המסחר בעלייה של 0.1% במדד הניקיי.

07:50

בורסות אסיה נסחרות היום במגמה מעורבת. מדד ניקיי בטוקיו רושם ירידה מתונה של כ-0.3% ואילו מדד הנג סנג מטפס ב-1%.

במסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות ירידות קלות.

זאת לאחר שבוול סטריט יום תנודתי ננעל אמש במגמה מעורבת עם נטייה לירידות במדדי המניות המרכזיים. מדדי הנאסד"ק, S&P 500 והדאו ג'ונס ירדו בסיום ב-0.1%-0.2%.

התשואה על אג"ח הממשל האמריקאי ל-10 שנים צנחה אתמול ב-16 נקודות בסיס ל-3.14% והיום נסחרת ביציבות.

מחירי הנפט ממשיכים לאבד גובה. החוזים על נפט מסוג ברנט יורדים ב-2.5% לרמה של כ-109 דולר לחבית, ה-WTI צונח ב-2.8% ל-103.2 דולר לחבית. בזירת הקריפטו, הביטקוין נסחר בעלייה קלה סביב 20,260 דולר.

היום תימשך עדותו של  יו"ר הפד, ג'רום פאוול, בפני ועדת הבנקאות של הסנאט. אתמול אמר פאוול, בין השאר, כי הפד מחויב להוריד את האינפלציה לרמות נמוכות יותר. "אנחנו בפד מבינים את הקשיים שהאינפלציה הגבוהה גורמת לעסקים ולאזרחים. אנחנו מאוד מחוייבים להחזיר את האינפלציה לתוך רמת היעד שלנו ויש לנו את הכלים לעשות זאת". 

"במהלך החודשים הקרובים נעקוב מקרוב אחרי הנתונים שיתפרסמו, ונעשה מה שצריך כדי להוריד את גובה האינפלציה לכ-2%. אנחנו מאמינים שהעלאות הריבית הרצופות ישפיעו על גובה האינפלציה, כשהיקפן תלוי בנתונים שיתפרסמו", הוא הוסיף. 

צרו איתנו קשר *5988