מנכ"ל הבינלאומי חיתום לשעבר נחקר ברשות ניירות ערך

אריה קאופמן נחקר במסגרת הפרשה בה נעצר אמיר ברונפלד, ששימש כמנהל הנוסטרו בחברת הבינלאומי חיתום ■ הרשות חושדת כי ברונפלד ומקורביו גרפו רווחים על חשבון חברת החיתום

בהמשך לחקירת רשות ניירות ערך את החשדות לביצוע עבירות תרמית בניירות ערך, קבלת דבר במירמה והפרת אמונים בבנק הבינלאומי , ל"גלובס" נודע כי בין החשודים שחקרה הרשות בפרשה גם אריה קאופמן, לשעבר מנכ"ל חברת החיתום של הבנק הבינלאומי.

ביום חמישי שחרר בית משפט השלום בתל-אביב בערבות ובתנאים מגבילים את אמיר ברונפלד (46), ששימש עד יוני 2009 כמנהל הנוסטרו בחברת הבינלאומי ושות' השקעות וחיתום, מקבוצת הבנק הבינלאומי שבשליטת צדיק בינו. ברונפלד נחקר על-ידי מחלקת החקירות והמודיעין של רשות ניירות ערך.

יצוין כי ברונפלד וקאופמן אינם עובדים בבינלאומי מזה כשנה. הבינלאומי חיתום עוסקת בחיתום, ניהול הנפקות ציבוריות ופרטיות ובעסקאות השקעה שונות. כמו כן, לחברה חשבון השקעות עצמיות (נוסטרו) באמצעותו היא מנהלת את כספה.

ברונפלד שימש בין יוני 2008 לאוקטובר 2009 כמנהל ההנפקות והנוסטרו של חברת החיתום, ועל-פי החשד ביצע עסקאות מתואמות בין חשבונו הפרטי לבין חשבון חברת החיתום אותו ניהל ובו היה מורשה חתימה.

ברונפלד חשוד כי שכנע לכאורה את חברת החיתום ואת פיבי בית השקעות (חברה פרטית בבעלות מלאה של פיבי אחזקות, חברת-האם של הבנק הבינלאומי) למכור לו או למקורביו ניירות ערך מחוץ לבורסה, בשער הנמוך מהשער בו נסחרו בבורסה באותה עת.

בד-בבד הניע ברונפלד, על-פי החשד, את חברת החיתום ואת פיבי לקנות ממנו או ממקורביו ניירות ערך מחוץ לבורסה, בשער הגבוה מהשער בו הם נסחרו בבורסה באותה עת.

ברשות חושדים כי בחברת החיתום ובפיבי כלל לא ידעו כי ברונפלד או מקורביו עומדים בצד הנגדי בעסקאות אלוה על-פי החשד, בדרך זו גרפו ברונפלד ומקורביו רווחים על חשבון חברת החיתום ופיבי בהיקף של מאות אלפי שקלים.

מממצאי החקירה עולה כי ברונפלד פעל למכירת אג"ח של חברת דה לסר ושל חברות אחרות בזול, מחשבונות פיבי ומחשבון החיתום לחשבונו ולחשבון מקורביו. זאת, על מנת למכור את האג"ח לאחר מכן ברווח, תוך יצירת הפסד לחשבון החיתום ולפיבי בפער שבין מחיר המכירה והקנייה.

אריה קאופמן היה מעורב מטעם הבינלאומי בהסדרי אג"ח שנוהלו עם חברות נדל"ן שנקלעו לקשיים, כמו דירקט קפיטל. כשסיים את תפקידו המשיך לעבוד כיועץ בשוק ההון, בתור מומחה להנפקות, והיה מעורב במשא-ומתן להסדר חוב בחברת סיביל ג'רמני, הכולל הנפקת מניות.

צרו איתנו קשר *5988