לגרד מניות עם פוטנציאל מהתחתית

חפשו את ההזדמנות לרכישת מניה שצנחה, רגע לפני התיקון, פיברולן לדוגמה

מי שביקש הוכחה לכך שידם של המשקיעים קלה מאוד על ההדק, קיבל אותה בשבוע שעבר בדמות ירידות מחירים חדות של מרבית המניות בעקבות הפאניקה שאחרי האירועים ביפן.

העניין הוא שירידות מחירים לא-רציונליות אינן מתרחשות רק בגלל אירועים גלובליים, אלא גם בחברות בודדות. בדרך-כלל מדובר בחברות שחוו, או שעומדות לחוות בעתיד, "בעיות" תפעוליות כלשהן. זה יכול להיות לקוח גדול שהפסיק את ההתקשרות עם החברה, כניסה של שחקן חדש לתחום שמגדילה את התחרות, חששות מהאטה במגזר, טכנולוגיה חדשה שיצאה לשוק ועוד. לעתים קרובות הדברים האלה דוחפים את מחיר המניות לנקודה נמוכה מדי, שבה הן כבר מגלמות שווי נמוך ממחיר החיסול של החברה (כמות המזומנים שתישאר לחברה ביד לאחר שתמכור את נכסיה ותחזיר את כל התחייבויותיה).

פיברולן היא דוגמה טובה לעניין. החברה עוסקת בפיתוח, בייצור ובשיווק של מערכות גישה רחבות פס לספקי תקשורת, לצורך מתן שירותי העברת נתונים, קול ותמונה. המערכות של פיברולן נמכרות בחלקים נרחבים בעולם, בעיקר באוסטרליה, באירופה, בארצות הברית וגם כאן בישראל. היא שמרה על מעמדה היציב ועל רמת הכנסות טובה, עד שלפני כמה שנים חל המפנה.

פרט להתגברות התחרות בענף בשנים האחרונות והשינויים הטכנולוגיים המהירים, המשבר הכלכלי העולמי ב-2008 הוסיף והקשה מאוד על החברה להתאושש מהדעיכה בהכנסות וברווחים שאליה היא נכנסה בשנים האחרונות. לפי הדוח השנתי של 2010 שהתפרסם לאחרונה, הירידה בהכנסות אף הובילה את החברה לעבור להפסד נקי בשנה זו. ההתדרדרות הזאת היא ככל הנראה ההסבר לכך שמניות החברה איבדו כמעט 70% מערכן במהלך 12 החודשים האחרונים.

למרות זאת, מבחינה פיננסית החברה נראית נהדר. אפילו מבט חטוף במאזן העדכני מראה המוני מזומנים מול אפס חובות ומעט מאוד התחייבויות. לאחר הירידה החדה במחיר המניה בשנה האחרונה, מדובר בחברה הנסחרת בימים אלה בכ-20% פחות משווי המזומנים בקופה, וצריך לזכור כי לחברה גם נכסים אחרים שאינם מזומנים ושווים כסף. כלומר: גם אם היא תמשיך להפסיד ברבעונים הקרובים, פשיטת רגל אינה נראית באופק.

מנגד, אם החברה תשוב לצמיחה, ואפילו נמוכה, היא תצטרך להיסחר בסופו של דבר בשווי גבוה מהשווי הנכסי שלה, ובוודאי גבוה הרבה יותר משווי המזומנים שלה. החזרה לצמיחה עדיין לא הגיעה למרבית לקוחות החברה, ולכן אני לא מעריך שהשיפור בתוצאות הפעילות של פיברולן יתרחש ברבעון-שניים הקרובים. יחד עם זאת, יש בהחלט סיכוי שהוא יגיע בעתיד הקצת יותר רחוק, ויחזיר את החברה לפסים חיוביים.

מובן שעד שזה יקרה המניה יכולה להמשיך לרדת למטה, במיוחד לאור הסחירות הנמוכה שלה. אולם מניות של חברות יציבות בדרך-כלל לא נשארות בנקודה כה נמוכה לאורך יותר מדי זמן. בסופו של דבר, רובן מתקנות את העיוות הזמני הזה וחוזרות לנקודה הגיונית יותר. אם אתם חושבים לעקוב אחרי הדוחות של החברה כדי לזהות את התחתית במחיר המניה, חבל על המאמץ. זה לא אפשרי. במרבית המקרים, התיקון למעלה מתרחש בפרק זמן קצר מדי בשביל שנוכל לזהות אותו בזמן. לכן, אם לקנות, ואת זה תצטרכו להחליט בעצמכם, כדאי לעשות את זה הרבה לפני שזה קורה.

גילוי נאות: הכותב אינו מחזיק במניות המוזכרות ומנהל בלוג השקעות .

צרו איתנו קשר *5988