אשכנזי: "נכשלתי; צריך להודות שאנו לא יודעים איפה גלעד"

הרמטכ"ל היוצא העריך כי גם אם צה"ל יפגע בראשי החמאס, הדבר לא יביא לשחרורו של שליט ■ האתגר הגדול ביותר לדעת אשכנזי: חיזבאללה ■ נאום נסראללה: "לא למו"מ, לא לקיומה של ישראל"

"נכשלתי. צריך להודות שאין לנו יכולת לקחת כוח צבאי כדי לשחרר את גלעד שליט" - כך אומר היום הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, שנאם בפני פורום העסקים של אוניברסיטת בר-אילן, בעקבות קבלת תואר דוקטור לשם כבוד מהאוניברסיטה.

אשכנזי הוסיף: "לא הייתה לי פנטזיה יותר גדולה מאשר לראות מסוק נוחת במחסום ארז ובו גלעד שליט ואני מטלפן להוריו להודיע ששחררנו אותו. חמאס מסתיר אותו באופן כזה שאיננו יכולים לאתר אותו. איננו יודעים איפה הוא".

אשכנזי הוסיף כי להערכתו, גם אם צה"ל יפגע בראשי החמאס, הדבר לא יביא לשחרורו של שליט. "אם לא נצליח לייצר אופציה צבאית לשחרורו, יש להודות בכך ביושר ולשלם מחיר סביר תמורת שחרורו", אמר.

נועם שליט אמר בתגובה לדברים: "לרב אלוף אשכנזי יש לפחות את האומץ להודות בכישלון, אבל זה לא מחזיר אלינו את גלעד".

האתגר הגדול ביותר: חיזבאללה

הרמטכ"ל היוצא הכריז כי החיזבאללה הוא האתגר הגדול ביותר שאיתו מתמודד צה"ל. "חרף הביקורת על מלחמת לבנון השנייה, ההרתעה גברה בעקבותיה", אמר אשכנזי. "אינני זוכר תקופה כל כך ארוכה של שקט מול חיזבאללה. יש לנו דור חדש של ילדים שעומדים לעלות לכיתה א' בקריית שמונה והם מעולם לא שמעו את צופרי האזעקה".

"אם חיזבאללה ירצה, הוא יכול לירות כמות מסיבית של טילים כמעט לכל נקודה במדינת ישראל", הזהיר. "אבל חיזבאללה לא יוכל לכבוש את הגליל והחמאס לא יוכל לכבוש את הנגב. לכן עלינו לגבש טקטיקה שלא תאפשר להם לירות את הטילים ושתקצר את המלחמה ככל שאפשר. המודל שראינו במבצע עופרת יצוקה הוא מה שנראה בהמשך. יהיו דוחות (כדוגמת גולדסטון) אך נצטרך לחיות עם זה".

נסראללה: "לא למו"מ, לא לקיומה של ישראל"

בנאום ראשון מזה זמן רב, לאחר דיווחים על כך שירד למחתרת בעקבות חיסול בן לאדן, נשא הערב מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה דברים ממקום מחבואו והתייחס בתקיפות לנאומים המדיניים האחרונים, של אובמה ונתניהו.

רשמית, הנאום היה לרגל יום השנה ה-11 לנסיגת צה"ל מלבנון. "אובמה ונתניהו הכו קשות את יוזמת השלום הערבית משנת 2002, שהגישו מדינות ערב בראשות סעודיה", אמר נסראללה.

"אני קורא לליגה הערבית להגיב לנאומי אובמה ונתניהו בגניזת היוזמה לכל הפחות ולומר לא למו"מ, לא לקיומה של ישראל ולא לכיבוש ירושלים", הוסיף.

מזכ"ל חיזבאללה המשיך, בנאום ששודר על מסכים באזור הבוקעה בדרום מזרח לבנון, ואמר: "כשאנחנו שומעים נאומים כאלה, אנחנו יותר משוכנעים בצדקת דרכנו דרך ההתנגדות. הדרך הנכונה להשגת היעדים היא לא מו"מ, כי אם התנגדות עממית חמושה. בפני הפלסטינים אין אופציה אחרת זולת ההתנגדות לשם השחרור".

צרו איתנו קשר *5988