המוסדיים זועמים על הורדת דמי הניהול: "עובדים יפוטרו"

יו"ר התאחדות חברות ביטוח, זאב אבן-חן: "כל ההבטחות הופרו" ■ "ייגרם נזק אדיר לשוק. ההצעה החדשה ממחישה פעם נוספת מדוע משקיעים זרים לא נכנסים להשקעות בענף הביטוח בישראל" ■ איגוד קופות הגמל: "פגיעה קיצונית"

בשוק הפנסיוני הביעו היום (ג') כעס על הפשרה שהושגה בין ח"כ חיים כץ למשרד האוצר. "השיקולים הפוליטיים גברו על השיקולים המקצועיים. מדובר בשבירת כללי המשחק", אמר יו"ר התאחדות חברות ביטוח, זאב אבן-חן, והוסיף כי "גם על-פי הנתונים שהמפקח הציג בוועדת הכספים של הכנסת, שדיברו על שיעור ההוצאות של 0.95% מהצבירה, השוק היה על סף מעבר להפסדים כבר מדמי ניהול מקסימליים של 1.2% מהצבירה. לרדת מתחת לרף הזה עלול לגרום להפסדים, וזה יגרור פגיעה בשירות לחוסך ויביא לפיטורי עובדים".

עוד אמר אבן-חן: "מי יפצה את הגופים המנהלים אם יהיו הפסדים ניכרים מהחקיקה? הפגיעה היא גם פגיעה רטרואקטיבית על תיק קיים בגמל ולא הייתה התערבות כה דרמטית מצד הממשלה במחירים. התערבות כזאת לא הייתה צריכה לקרות, ואם כבר קרתה אסור היה לרדת מהצעת האוצר המקורית. כשאני והמנכ"לים של החברות הגדולות היינו בפגישה אצל השר יובל שטייניץ, הוא אמר ש'התקנות תצאנה מהכנסת בדיוק כפי שנכנסו, ואם לא, הוא ימשוך אותן'. בסופו של דבר ההבטחות הופרו, היו שינויים משמעותיים".

מבחינת אבן-חן, עדיין לא מאוחר לתקן. "אני מקווה ששר האוצר והמפקח שריג יתעשתו ולא יביאו את התקנות החדשות לאישור, אחרת ייגרם נזק אדיר לשוק. ההצעה החדשה ממחישה פעם נוספת מדוע משקיעים זרים לא נכנסים להשקעות בענף הביטוח בישראל".

"פגיעה בחוסכים בטווח הארוך"

מאיגוד קופות הגמל נמסר: "קיבלנו בתדהמה את הפרסומים על אודות הסיכום הנוגע להפחתת דמי הניהול המקסימליים". לדברי אנשי האיגוד, "הסיכום הנוכחי, שלכאורה מיטיב עם החוסכים בטווח הקצר, צפוי להביא לפגיעה בחוסכים - הם ייוותרו עם מספר מצומצם של שחקנים וענף ריכוזי, בניגוד גמור למגמה הנוכחית של עידוד התחרות ובניגוד למתווה שבו תמך מקצועית האוצר לאורך כל הדרך.

"המתווה הנוכחי מהווה פגיעה קיצונית, ישירה ולא מידתית בהכנסות הגופים, כולל החלת ההפחתה רטרואקטיבית על הכספים המנוהלים כיום, משנה לחלוטין את התנאים העסקיים בענף ועשוי לערער את יציבותו. מעבר לכך, ההפחתה פוגעת קשות ביכולת של גופי הניהול להשקיע בשיפור השירות ללקוחות וביכולתם לעמוד בדרישות הרגולציה הגדלות והולכות". באיגוד אמרו כי הם בוחנים את השלכות העניין ושוקלים את המשך צעדיהם בנושא.

חיים כץ הגיב על הדברים בפייסבוק, ואמר כי "המתווה אושר רק לאחר שבתי ההשקעות ימשיכו להרוויח כדי לתת שירות טוב והכי חשוב שהחוסכים יזכו לדמי ניהול הוגנים יותר".

צרו איתנו קשר *5988