ירושלים תכניס קריטריון כושר השתכרות במכרז לדיור בר השגה

בניגוד לעמדת משרד השיכון ■ הקריטריונים אותם תאשר ככל הנראה העירייה קובעים שהזכאים לדירות יהיו עד גיל 41, ללא דירה בבעלותם ומועמדים שיענו על קריטריון של מיצוי כושר השתכרות

ביום חמישי הקרוב תובא לאישור מועצת העיר ירושלים החלטה לפיה העירייה תקיים מכרז במתכונת של "מחיר למשתכן" על קרקע המיועדת למגורים הנמצאת ברחוב גד בשכונת בקעה. בניגוד למכרזים הנערכים על ידי משרד השיכון, החליטו בבירה להביא לאישור מועצת העיר קריטריונים לזכאות הכוללים כושר השתכרות.

הקריטריונים אותם תאשר ככל הנראה העירייה קובעים שהזכאים לדירות יהיו עד גיל 41, ללא דירה בבעלותם ומועמדים שיענו על קריטריון של מיצוי כושר השתכרות. כמו כן תינתן עדיפות לתושבי ירושלים שהם סטודנטים או בעלי תואר אקדמי מוכר.

בבעלות עיריית ירושלים קרקע ברחוב גד בשכונת בקעה עליה תכנית מאושרת לבניית 42 יחידות דיור לפחות. לאחר בחינת מספר חלופות בשנה האחרונה, הוחלט על יציאה למכרז במתכונת של "מחיר למשתכן", הנהוגה זה שנים במשרד הבינוי והשיכון. לפי שיטת מכרז זו, מחיר הקרקע הינו קבוע והתחרות בין המתמודדים היא על מחיר המכירה הסופי לדיירים.

מהעירייה נמסר כי: "50% מהדירות יוצעו למכירה על ידי הזוכה בשוק החופשי ואילו 50% מהן תימכרנה במחיר עליו התחייב הזוכה עבור זכאים. שיטת מכרז זו הוכחה בעבר כמביאה להוזלה משמעותית במחיר הדירה. היזם הזוכה יחוייב להגדיל את מספר הדירות בפרויקט בבקשתו להיתר בנייה ועל פי ההערכה יהיה ניתן לבנות במקום 55 דירות".

עוד נמסר מעיריית ירושלים כי: "ההבדל המשמעותי בין מכרזי משרד הבינוי והשיכון למכרז המוצע על ידיי העירייה הוא הגדרות הזכאות. בעוד על פי הקריטריונים החדשים של משרד השיכון עיקר צבירת הניקוד הינה על מספר ילדים, וותק בנישואין ושירות צבאי, עיריית ירושלים הגדירה כי הזכאים יהיו משפחות בהן גיל לפחות אחד מבני הזוג נמוך מ-41, ללא דירה בבעלותם ושני בני הזוג עובדים בהיקף משותף של 150% משרה. מדיניות העירייה דוגלת בקידום כל מגזר בעיר על פי הקריטריונים המתואמים אליו, המגזר הכללי על פי הקריטריונים המפורטים מעלה בשכונותיו, ובשכונות החרדיות השיווק ייעשה על פי קריטריונים המתואמים למגזר זה. תחום זה ינוהל על ידי הרשות לפיתוח ירושלים, באמצעות המיזם להתחדשות עירונית ודיור בהישג יד שהוקם ע"י ראש העיר ניר ברקת לפני כשנתיים".

לאחר אישור מתווה המכרז והגדרות הזכאות צפוי המכרז להתפרסם בתוך מספר שבועות.

ראש העיר ירושלים, ניר ברקת ציין כי: "הצבנו את נושא הצעירים בראש סדר העדיפויות העירוני ודיור בהישג יד מהווה מפתח להשארתם בעיר. זוהי בשורה חשובה שמהווה צעד נוסף במכלול של פעולות בתחום הדיור- לצד מכרזים לבנייה להשכרה, הקמת מעונות והכפלת הארנונה על דירות רפאים".

מוטי חזן, מנכ"ל הרשות לפיתוח ירושלים ציין כי: "במסגרת פעילותנו לפיתוחה הכלכלי של העיר, אנו שמים דגש על משיכת האוכלוסייה הצעירה והיצרנית לעיר, בין היתר באמצעות פיתוח תעסוקה, איכות חיים ומגורים. הפרויקט ברחוב גד הינו דוגמא לפעילות העירונית בקידום נושא פתרונות המגורים לצעירים בעיר".

צרו איתנו קשר *5988