על הכוונת: הכספים שרומני החנה בחשבונות בנקים בשווייץ

התותחים הכבדים של המפלגה הדמוקרטית קוראים למועמד הרפובליקני הצפוי לתת פומבי לדו"חות מס משנים קודמות, כפי שנהגו מתמודדים על הנשיאות בעבר ■ התגובה הרפובליקנית: אל תסיחו הדעת מהעיקר: הכשל הכלכלי של אובמה

חשבונות הבנקים בשווייץ שהחזיק איש העסקים מיט רומני נעשו נשק יעיל במתקפות של המפלגה הדמוקרטית על הפוליטיקאי מיט רומני, המועמד הצפוי של הרפובליקנים בבחירות לנשיאות ארה"ב. התותחים הכבדים של הדמוקרטים התגייסו למערכה במאמץ לצייר את רומני כפיננסייר ערמומי, חלקלק, מורם מעם וחמוש ביועצי מס שלימדו אותו כיצד ללכת על הקו הדק שחוצץ בין שמירה על החוק לבין עבריינות פיננסית, בלי למעוד.

המסר הדמוקרטי: האם זה האדם שצריך להוביל את האומה בעידן של משבר כלכלי גלובלי? האם זה המנהיג שאנו צריכים לסמוך עליו? את התגובה הרפובליקנית אפשר לתמצת במשפט אחד: אל תתנו לאיש להסיח את דעתם מהעיקר: המדיניות הכלכלית הכושלת של אובמה, שאינה מצליחה לצמצם את האבטלה.

בראיון בתכנית האקטואליה "השבוע", ברשת ABC, אתמול (א'), אמר מרטין אומאלי , מושל מדינת מרילנד, יו"ר אגודת המושלים הדמוקרטיים וכוכב עולה במפלגתו, כי החניית כספים בחשבונות בנקים בשווייץ היא פעילות "לא אמריקנית", ובמילים אחרות: אמריקני הגון לא יעשה זאת.

"מעולם לא שמעתי על חשבון בנק בשווייץ שיכול לבנות גשר בארה"ב, או ליצור מקומות עבודה באמריקה, או לבנות סכרים שיוכלו להגן על תושבי ניו-אורלינס", אמר המושל. "פתיחת חשבון בנק בשווייץ אינה אסטרטגיה כלכלית שתוכל לקדם את ארה"ב".

ובראיון ב-CNN, אמרה צירת בית-הנבחרים דבי וואסרמן שולץ, יו"ר הוועדה הארצית של המפלגה הדמוקרטית: "הייתי רוצה שרומני ישחרר לפרסום יותר מדו"ח שנתי אחד למס הכנסה, מכיוון שבאחרונה פורסמו דיווחים מטרידים שלפיהם היתה לרומני חברה סודית רשומה בברמודה, שאיש לא שמע עליה דבר, ושהיו לו גם השקעות באיי קיימאן וחשבון בנק בשווייץ".

וואסרמן שולץ כיוונה לתחקירים ב"אסושיאייטד פרס" וב"ואניטי פייר", שחשפו חשבונות סודיים של רומני מחוץ לגבולות ארה"ב. כך, למשל, בתחקיר ב-א.פ. נטען, שבמשך כמעט 15 שנה החזיק רומני פורטפוליו פיננסי ובו גם חברת אוף-שור, שנותרה עלומה מעיני הבוחרים גם כאשר כוכבו הפוליטי החל לדרוך.

"החברה, Sankaty High Yield Asset Investors Ltd., לא היתה רשומה בדו"חות של רומני למס ההכנסה הפדרלי ומס ההכנסה ברמת המדינה", נאמר בתחקיר א.פ. "החברה הזו היא אחת מכמה אחזקות של רומני שלא זכו בחשיפה מספקת, לרבות חברה שבאחרונה דיווחה על רווח בסך 1.9 מיליון דולר. עובדה זו עשויה להצביע על כך שהונו של רומני גדול יותר מ-250 מיליון דולר, האומדן שמפיץ המטה של רומני".

התחקיר מציין, שאי החשיפה הזו אינה מנוגדת לחוק ושנגד רומני לא הוגשה מעולם שום קובלנה על כך. אבל, לדברי מומחי מס, מיעוט המידע שנחשף על העסקות הפיננסיות של רומני מונע מהציבור הבנה ברורה של הדרך שבה ניהל המועמד את נכסיו בתקופה שבה היה איש עסקים.

על כך אמרה צירת בית-וואסרמן שולץ: "העם בארה"ב צריך לשאול את עצמו: מדוע נזקק איש עסקים אמריקני לחשבון בנק בשווייץ ולהשקעות סודיות"?

רוברט גיבס, לשעבר דובר הבית הלבן ועתה יועץ במטה הבחירות של אובמה, אמר באותה תכנית, כי המידע על עסקי רומני ששוחרר עד עתה אינו מאפשר להוציא מכלל אפשרות שהוא עבר על החוק: "הדבר היחיד שצריך לעשות הוא להבהיר האם רומני עשה או לא עשה משהו בלתי חוקי, האם הוא הסתיר הכנסות בברמודה או בשווייץ כדי לחמוק מתשלום מס. רומני צריך לעשות מה שעשו מתמודדים אחרים על הנשיאות ולשחרר את דו"חות המס שלו".

והכלכלן פול קרוגמן, חתן פרס נובל בכלכלה ובעל טור ב"ניו יורק טיימס", כותב היום (ב') בטורו, כי ייתכן שיש סיבות לגיטימיות להחניית סכומי כסף גדולים במקלטי מס מחוץ לגבולות ארה"ב, "אך איננו יודעים איזו סיבה ניתן ליישם למקרה של רומני, מפני שהוא מסרב לפרסם מידע על התנהלותו הפיננסית".

"הסירוב לחשוף את הכל מלמד שרומני ויועציו מאמינים, שאם הבוחרים ידעו את האמת על השקעותיו הם ייטו לא להצביע בשבילו", כותב קרוגמן.

בתגובה שפורסמה באתר "פוליטיקו", כתבה דוברת מטה רומני, אנדריאה סול, כי מחנה אובמה השיק "התקפה של רצח אופי נטולת בסיס... התקפה מגעילה ולא נאותה".

"למיט רומני היתה קריירה מוצלחת במגזר הפרטי והוא שילם את כל מיסיו עד הסנט האחרון", נאמר בהודעת הדוברת. "הוא תרם ביד רחבה לארגוני צדקה ופעל למען נושאים רבים שחרגו מתועלתו הפרטית. ברק אובמה נהפך לתופעה שנגדה הוא, אובמה, נאבק בעבר: פוליטיקאי טיפוסי שמוכן לנהל התקפות כזב בלתי הוגנות כדי להציל את מקום עבודתו, לאחר שנכשל במקום עבודתו. העם האמריקני ציפה ליותר מהנשיא הזה, והוא מוסיף לאכזב את כולם".

צרו איתנו קשר *5988