טייקונים במצוקה: חוק התספורות אושר בקריאה שנייה ושלישית

ברוב של 32 תומכים, וללא מתנגדים או נמנעים אישרה הערב הכנסת בקריאה שנייה ושלישית את "חוק התספורות" ■ גלאון:"זהו ניצחון של הציבור על השיטה ועל בעלי ההון שהפכו את התספורות לכספי הפנסיה שלנו להשקעה הטובה ביותר"

לאחר שבשנים האחרונות התופעה של "תספורת" בחובות של הטייקונים הלכה וגדלה, כעת חוק חדש שאושר בכנסת מאיים לשים לכך סוף. ברוב של 32 תומכים, וללא מתנגדים או נמנעים אישרה הערב הכנסת בקריאה שנייה ושלישית את "חוק התספורות" שיזמו יו"ר מרצ, זהבה גלאון, ויצחק וקנין (ש"ס) יחד עם משרד המשפטים.

"זהו ניצחון של הציבור על השיטה ועל בעלי ההון שהפכו את התספורות לכספי הפנסיה שלנו להשקעה הטובה ביותר במשק. מהיום אנחנו אומרים ליצחק תשובה, שרק השבוע ביקש תספורת של 60% בדלק נדל"ן, ולחבריו הטייקונים: נגמרה החגיגה, ונגמר הבזאר הטורקי של הסדרי החוב. החוק שלנו מחזיר לציבור סוף סוף את השליטה בחסכונותיו", אמרה ח"כ גלאון.

גלאון הסבירה כי החוק הנרקם, יחייב מינוי מפקח שיוודא שהגופים המוסדיים המנהלים את חסכונות הפנסיה של הציבור לא יסכימו להסדרי חוב תספורתיים, המשרתים את מטרותיהם של בעלי הון ממונפים על חשבון אינטרס החוסכים.

נתונים שאסף הצוות הכלכלי בלשכת ח"כ גלאון לקראת אישור החוק חשפו את העובדות הבאות על היקף הסדרי החוב בישראל: בשלוש השנים האחרונות נחתמו לפחות 53 הסדרי חוב בישראל, שכללו סדרות אג"ח בהיקף של 15.8 מיליארד שקל.

ההיקף הכספי של הסדרות שנכללו בהסדרים שנחתמו מהווה 6% מסך כל האג"ח המונפק כיום בישראל, שהיקפו עמד על 263.6 מיליארד שקל, נכון לאמצע 2011.

בין ההסדרים הבולטים שנחתמו בשנים האחרונות ניתן למצוא את אפריקה ישראל (הסדר חוב על התחייבויות אג"ח בשווי של כ - 8 מיליארד שקל), וצים (הסדר חוב על אג"ח בשווי 1.33 מיליארד שקל).

גלאון מצאה עוד, כי לפחות עוד 36 הסדרי חוב נוספים נמצאים כיום במשא ומתן בין מחזיקי האג"ח לבין בעלי השליטה בחברות, על אג"ח בהיקף של לכל הפחות 3.1 מיליארד ש"ח נוספים.

"החוק החדש יחייב את המוסדיים להפעיל את סמכויותיהם ולהעניש את אותם בעלי הון שכושלים שוב ושוב בהחזר חובותיהם. המפקח יוכל לקבוע שהסדר החוב אינו משרת את הציבור, להורות על ביטולו, ובכך יאלץ את המוסדיים לפעול לפירוק החברה שלא עמדה בהחזר חובותיה. שוק האג"ח יהפוך מבזאר טורקי שבו כולם קושרים יחדיו כדי להכשיר מינופים ספקולטיביים, למקום שבו כספי הציבור מוגנים", דברי גלאון.

צרו איתנו קשר *5988