קנס בסך 100 אלף שקל לפסיפיקה אחזקות על עבירות ני"ע

החברה הורשעה בעבירה של אי-פרסום במועד של דוח מיידי ■ על יעקב בירנבאום, בעל מניות בפסיפיקה, נגזר קנס בסך 3,000 אלף שקל ושנת מאסר על-תנאי

שופט המחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל-אביב, חאלד כבוב, הטיל היום (ד') קנס בסך 100 אלף שקל על חברת פסיפיקה אחזקות, שהורשעה בביצוע עבירה על חוק ניירות ערך של אי-פרסום במועד של דוח מיידי.

על יעקב בירנבאום, בעל מניות בחברה שהורשע בהכללת פרטים מטעים בדוח החזקות בעלי עניין, גזר בית המשפט קנס בסך 3,000 אלף שקל וכן שנת מאסר על-תנאי.

בכך באה על סיומה פרשת ההתנהלות הפלילית בחברת פסיפיקה אחזקות.

באפריל האחרון הרשיע בית המשפט, במסגרת הסדר טיעון, את יו"ר דירקטוריון פסיפיקה לשעבר, יוסף אנטוורג, ואת מנכ"ל פסיפיקה לשעבר, יואב ברק, על-פי הודאתם, בעבירות מנהלים על חוק ניירות ערך (עבירות של אחריות פיקוחית). במסגרת הסדר הטיעון נמחקו מכתב האישום עבירות דיווח של הטעיית משקיעים.

לפי ההסדר שהושג בין סנגוריו של אנטוורג, עורכות הדין נוית נגב וליזי שובל ממשרד שינמן, נגב, ניב, אנטוורג צפוי להיענש בגין הרשעתו בקנס בסך 100 אלף שקל, ובנוסף יימנע ממנו מלשמש כדירקטור בחברות ציבוריות לתקופה של שנתיים.

בהסדר הטיעון שאליו הגיע סנגורו של יואב ברק, עו"ד מיכה פטמן, עם הפרקליטות, מבקשים הצדדים מבית המשפט לגזור על ברק 9 חודשי מאסר על-תנאי וקנס של 80 אלף שקל ולהגבילו מלכהן כדירקטור בחברות ציבוריות לתקופה של חצי שנה.

קודם להסדר הטיעון עם אנטוורג וברק, הורשע עו"ד שלמה וולד, הנאשם המרכזי בפרשה, שהיה אחד מבעליה של פסיפיקה, בשורה של עבירות מירמה, זיוף ועבירות על חוק ניירות ערך.
כתב האישום בפרשה הוגש על-ידי פרקליטות מחוז תל-אביב (מיסוי וכלכלה) בפברואר 2011. לפי כתב האישום, במסגרת פעילות הנדל"ן של פסיפיקה ברומניה, ניצל וולד את תפקידו והתחייב בשם פסיפיקה לסכומי רכישה גבוהים, תוך שהוא מסכם במקביל עם מוכרי הקרקעות כי אחוזים מרווחי המוכרים בגין העסקאות ישולמו לו.

במקביל, הורשע וולד כי הסתיר מחברת פסיפיקה מידע מהותי בנוגע לקרקעות שרכש בשמה, לפיו זכויותיה בקרקעות לא הובטחו כראוי. בעקבות זאת לא העבירה פסיפיקה למשקיעים מידע מהותי על ערך הנכסים שברשותה. לאחר שחלק מהמידע הובא לידיעת יו"ר הדירקטוריון אנטוורג והמנכ"ל ברק, לא דיווחו השניים על המידע במועד המחויב בחוק.

עוד נטען כי וולד ובעל המניות, יעקב בירנבאום, העבירו דיווחים שגויים בנוגע לאחזקותיהם במניות פסיפיקה, דבר שהביא לכך שתשקיף שפירסמה החברה במארס 2007 כלל פרטים מטעים.

השופט כבוב הטיל על וולד את העונש המרבי שביקשה התביעה במסגרת הסדר הטיעון עמו. וולד הורשע בכך שקיבל, תוך זיוף מסמכים והעלמה מהציבור, למעלה מ-100 אלף אירו, במסגרת העסקה בה רכשה פסיפיקה קרקע ברומניה.

בפרשה נוספת הורשע וולד בכך שהביא את פסיפיקה לחתום על עסקה נוספת ברומניה, תוך שמסר מידע כוזב והעלים מידע. עוד הורשע וולד בכך שלא דיווח כנדרש על אחזקותיו בחברה.

צרו איתנו קשר *5988