בדיקת "גלובס": כמה עולה משלוח של ירקות אורגניים עד הבית?

בעידן שבו מדברים כולם על יוקר המחיה, מפתיע לגלות קהל הולך וגדל המעדיף לשלם יותר על ירקות אורגניים ■ "גלובס" בודק אילו חוות חקלאיות מציעות לצרכנים משלוח אורגני עד הבית, מה מחיר התענוג ומה כדאי לבדוק מבעוד מועד

תוצרת חקלאית אורגנית כבר מזמן אינה מושג זר השמור ליודעי ח"ן בלבד. כחלק מהמודעות הגוברת לתזונה בריאה, לנזקי ההדברה ולאקולוגיה על היבטיה השונים - גדלה הדרישה למוצרי מזון אורגניים, ובהם גידולים של פירות וירקות.

לצד רשתות מוכרות כמו "ניצת הדובדבן" ו"עדן טבע מרקט", שמציעות לצרכנים לא מעט מוצרים ותחרות גדלה בתחום, צצו ועלו במהלך השנים האחרונות לא מעט חוות פרטיות, המציעות שירות של משלוח ארגז ירקות עד הבית.

לרוב מוצעת אפשרות לארגז מסוים, שתכולתו משתנה בהתאם לעונות השנה ולתוצרת השבועית, לצד אפשרות לרכישה עצמאית של מוצרים לצד מוצרים אורגניים נלווים - קמחים, שמנים, קטניות ועוד - תוך שיתוף-פעולה בין ספקים שונים של תוצרת אורגנית.

בהשוואה למחירי ירקות רגילים מדובר, כצפוי, בפינוק יקר - גם אם מחירו הולך ומתמתן לאורך השנים - אולם הקהל, מספרים בעלי החוות, הולך וגדל.

"יש מי שרואים את זה כפינוק", אומרת מגי רוזנברג, בעלת "הגינה של מגי" בנטף, "ויש מי שעבורם מדובר במוצר בסיס שחייב לעמוד בסטנדרט מסוים - לא רק של בריאות, גם של טעם. זה אולי יקר יותר, אבל אי-אפשר להשוות את התמורה".

לצרכנים ממליצה רוזנברג לבדוק ראשית כל קיומו של פיקוח מוסדר המאשר כי מדובר בתוצרת אורגנית: "לא כל 'חקלאי מקומי' הוא אורגני", היא מזכירה.

שנית, רוזנברג מבדילה בין תוצרת טרייה מהשדה, תוצרת מקירור ומוצרים מיובאים - העושים את הדרך הארוכה ביותר עד לצרכן. "עדיף להישאר כמה שיותר קרוב לחקלאי", היא אומרת.

למי שמבולבל ומתלבט בין מגדלים שונים, מציעה רוזנברג את מבחן התוצאה: "נסו לקבל תוצרת ולראות אם היא טרייה, טעימה ועונה על הציפיות".

להשוואה בין מחירים ואיכות המוצרים נוספים פרמטרים כמו טיב השירות, מידת הגמישות בתכולת הארגז, אזורי החלוקה ועלויות המשלוח - שניתנות לעתים להוזלה תוך התאגדות עם חברים או סיפוח לנקודות חלוקה מרכזיות.

הבשורה הטובה היא שמאחורי המונח "אורגני" עומד לרוב גב חזק של פיקוח רשמי, המאשר עמידה בתנאים המחייבים כמו כמויות חומרי הדברה וסוגיהם.

מאז 2008 נמצאת תוצרת חקלאית אורגנית בפיקוח משרד החקלאות, וגופי פיקוח רשמיים ("דרך המעבדה", "סקאל ישראל", "אגריאור" ו"המכון לבקרה ואיכות") מעניקים מעין "תעודת כשרות", כשתוויות המוצרים נושאים את הסמל האורגני כחוק.

לפני כשנה פרסם משרד החקלאות סקר המגלה ירידה ניכרת בשיעור החריגה של הדברה במוצרים אורגניים ובסימון לא תקין של מוצרים בתחום - נקודת אור רצינית.

ערן אורגני

* החווה: פועלת במושב נטעים מאז 1998. השיטה היא הבאת סל ירקות ופירות שבועי לבית הלקוח, כשתכולת הסל משתנה וניתנת לתוספות. הלקוחות מקבלים בכל שבוע מסרון עם תכולת הסל הצפויה, ויכולים לאשר במסרון הזמנה - או לערוך הזמנה משלהם באתר האינטרנט. ניתן גם לארגן נקודת איסוף של 8 אנשים לפחות, מאזורים הנמצאים מחוץ לאזורי החלוקה.

* מה מציעים? ירקות, פירות, פירות יבשים, קמחים, שמן דבש, פסטות, חומרי ניקוי אורגניים.

* פיקוח: אגריאור וכשרות.

* סל קבוע: 170 שקל, כולל דמי משלוח.

* אזורי חלוקה: המרכז והשרון, רחובות, מודיעין, ירושלים.

* עלות משלוח: חינם בהזמנה מעל 250 שקל. בהזמנה מעל 100 ועד 180 שקל עלות המשלוח היא 25 שקל, ובהזמנה של 180-220 שקל עלות המשלוח היא 15 שקל.

* אתר: eranorgani.co.il

הגינה של מגי

* החווה: מגי רוזנברג, תושבת נטף, התחילה מתחביב שהפך לגידול לצריכה משפחתית והתרחב לעסק לא קטן. את הירקות ללא כל התערבות חיצונית חוץ מעישוב והשקיה.

* מדי שבוע מקבלים הלקוחות עדכון של הצפי השבועי, לצד אינפורמציה נוספת והמלצות. בהמשך השבוע מתקיימת חלוקה.

* מה מציעים? נבטים, ירקות ופירות מתוצרת החווה, לצד מוצרים אורגניים של ספקים אחרים.

* פיקוח: אגריאור.

* סל קבוע: סל רגיל - 80 שקל, 9-11 סוגי ירקות, כל אחד בסביבות קילו (למעט ירק עלים). סל גדול - 110 שקל; תוספת של כ-4 סוגי ירקות. את הסלים ניתן להתאים אישית בהתאם להעדפות.

* אזורי חלוקה: ירושלים, תל-אביב, עין גדי - בית-שמש, מודיעין, תל-אביב עד הרצליה.

* עלות משלוח: 15-25 שקל, בהתאם לאזור.

* אתר: maggiesgarden.co.il

הירוק

* החווה: אביו של זיו גרין, מקים החווה בשפלה, היה מחלוצי הגידול האורגני בעולם. בנו ממשיך את הדרך ומנסה "להנגיש את החקלאות האורגנית לציבור".

* מה מציעים? ירקות, פירות טריים ויבשים, שמן, דבש, קטניות, מוצרי קוסמטיקה אורגנית.

* פיקוח: פיקוח של אגריאור על הגידול המקומי, שיווק מגדלים אורגניים נוספים (אישור לגידול ולא לשיווק).

* סל קבוע: קטן (100), בינוני (150) או גדול (200 שקל). סלסלת פירות - 150 שקל.

* אזורי חלוקה: גוש דן, השרון והשפלה.

* עלות משלוח: 20 שקל עבור הזמנה עד 200 שקל, חינם עבור הזמנה גדולה יותר.

* אתר: thegreen.co.il

האורגני

* החווה: קואופרטיב צרכנים אורגני המחזיק מעט מלאי של מוצרים יבשים ושולח הזמנות קטיף לחקלאים לפי הזמנות החברים - כך שהמכירה מספקים שונים ולא מחווה ספציפית.

* מה מציעים? מגוון רחב - מירקות ומוצרי מזון שונים ועד מוצרים שונים לבית, לגוף ולגינה (ואפילו מוצרי "מוזיקה אורגנית").

* פיקוח: מרבית התוצרת והמוצרים בפיקוח אורגני או מחקלאות בת-קיימא, חלק מהמוצרים אורגניים ללא פיקוח. החברה מבטיחה שקיפות מלאה ופירוט לגבי כל ספק וספק. התוצרת כשרה.

* מחיר סל קבוע: אין. הזמנה עצמאית.

* אזורי חלוקה: ירושלים, תל-אביב וגוש דן, השרון, באר-שבע, קריית מלאכי, מטה יהודה.

* עלות משלוח: במסלול חלוקה - 25-35 שקל. איסוף מנקודת חלוקה - 5-10 שקלים.

אתר: haorgani.co.il

מחווה לאדמה

* החווה: מציעה לא רק חלוקה עד הבית של גידולים אורגניים, אלא גם קורסים וסדנאות לגידול אורגני עצמי.

* מה מציעים? ירקות, קטניות, קמחים, שמן ועוד.

* פיקוח: ספציפי לספקים שסחורתם משווקת.

* אזורי חלוקה: הגליל המערבי, יישובי משגב.

* עלות משלוח: 17 שקל. מינימום הזמנה 50 שקל.

* אתר: mechva-ladama.co.il

חוביזה

* החווה: גן ירק משולב בעמק איילון. בניגוד לחברות וחוות אחרות, לא מציעים שירות משלוחים או אפשרות לרכישה גמישה של מוצרים, אלא מנוי בחווה לארגז שבועי קבוע.

* מה מציעים? 100 סוגי ירקות ועשבי תיבול מתוצרת מקומית, לצד מוצרים מספקים אורגניים אחרים.

* פיקוח: אגריאור, תעודת כשרות.

* סל קבוע: 10-15 סוגים של ירקות ממבחר עונתי; סל קטן - 85 שקל (10-11 סוגים של ירקות), סל משפחתי - 110 שקל (14-15 סוגים של ירקות).

* אזורי חלוקה: תל-אביב, ירושלים, מודיעין, גוש עציון, רחובות, בית-שמש ועוד.

* עלות המשלוח: עד הבית - 20 שקל, נקודת איסוף בעיר - 5 שקלים, נקודת איסוף ביישובים מחוץ לערים - 10 שקלים.

* אתר: chubeza.com

גן השדה

* החווה: שוכנת בכפר רות, ליד מודיעין.

* מה מציעים? כ-90 סוגים של ירקות ותבלינים בהם כמה ייחודיים: חצילים ארוכים, תירס סופר מתוק לאכילה ללא בישול, 5 סוגי שעועית ועוד. בנוסף גבינות, לחמים, ביצים ומוצרים נוספים מספקים אחרים.

* פיקוח: אגריאור.

* סל קבוע: אין. הסל מורכב עצמאית.

* אזורי חלוקה: ירושלים, תל-אביב, מודיעין.

* עלות משלוח: באזור מודיעין 10 שקלים, מחוץ למודיעין - 20 שקל.

* אתר: gan-hasade.com.

ירקות אורגניים עד הבית
 ירקות אורגניים עד הבית

סל ירקות שבועי - בשקלים
 סל ירקות שבועי - בשקלים

צרו איתנו קשר *5988