"מכת מוות לתיירות לישראל": גל ביטולים של תיירים מחו"ל

כוונת האוצר להטיל מע"מ על שירותי תיירות נכנסת גובה מחיר: לשכת התיירות הנכנסת מעריכה את הנזק לענף התיירות הישראלי לפי שעה בכ-20 מיליון דולר

כוונת האוצר להטיל מע"מ על שירותי תיירות נכנסת כבר גובה מחיר: לשכת התיירות הנכנסת מדווחת על עשרות ביטולים של קבוצות תיירים מחו"ל בשל אי-הוודאות במחיר הסופי לתייר. הלשכה מעריכה את הנזק לענף התיירות הישראלי לפי שעה בכ-20 מיליון דולר.

המיסוי כולל שכירת חדרים בבתי-מלון, שירותי הסעה, רכישת מוצרים בני-קיימא על-ידי תיירים, שירותי מורי דרך ועוד.

כבר למעלה משבוע ענף התיירות נזעק, מזהיר ומתריע על כך שיישום כוונת משרד האוצר להטיל מע"מ על שירותי התיירות הנכנסת לישראל משמעותו מכת מוות לענף התיירות הישראלי, שממילא סובל מהשלכות מבצע "עמוד ענן", ממציאות גיאופוליטית לא יציבה ומיוקר מחיה המייקר מאוד את חבילת הנופש לתייר.

גם נשיא ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים בארה"ב, ריצ'רד סטון, התבטא בדאגה בנושא. במכתב ששיגר לראש הממשלה בנימין נתניהו, שהגיע לידי "גלובס" הוא כותב כי הכוונה האמורה תוסיף ותייקר משמעותית את עלויות שהיית התייר בישראל, "ואנו חוששים שגם יגרום לכך שרבים ישקלו מחדש, ידחו או אפילו יבטלו את נסיעתם לישראל. בנוסף, הדבר ישפיע לרעה על המשך קיומן של תוכניות תיירותיות חשובות כגון תגלית, משלחות, וכנסים".

עוד כתב סטון כי ועידת נשיאים עבדה קשה כדי לעודד את התיירות הנכנסת לישראל בזמנים טובים ורעים.

"אנו מכירים בחשיבות הכלכלית העצומה של התיירות, אבל גם בערך ההסברה ואת תפקידה המרכזי בבניית קשרים בין קהילות יהודיות והלא יהודיות ברחבי העולם ובישראל. בזמנים קשים, ביקורים אלה הם שהראו לעם ישראל שהם לא לבד, והוכיחו לעולם שישראל נהנה מתמיכה עולמית. אנו חוששים שאם נהפוך את ישראל ליעד תיירותי לא בר-השגה לאמריקאים ושאר תיירים זרים, הדבר יפגע לא רק במי שעובד באופן ישיר בענף התיירות, אלא גם במי שמועסקים בתעשיות תומכות", אמר.

מנכ"ל לשכת התיירות הנכנסת, עמי אתגר, אמר היום (א') ל"גלובס" כי מדובר בביטולים שהתקבלו ממארגני כנסים, ממארגני קבוצות תיירים ומסוכני נסיעות בחו"ל. "עצם הדיבורים על ביטול הפטור ממע"מ על שירותי התיירות הנכנסת גורמים נזק גדול. סוכני נסיעות בחו"ל לא יכולים, וגם לא רוצים, לסגור עסקאות כשהמחיר הסופי איננו ודאי: עם או בלי מע"מ. מדובר בפער קריטי שמי שחושב שלא יביא לירידה דרמטית בתיירות הנכנסת - טועה טעות גדולה".

עוד לדבריו, גם הצעות מחיר חדשות שהתיירנים הישראלים מציעים לסוכני הנסיעות בחו"ל - עם ובלי מע"מ - מבוטלות בשל אי-הוודאות במחיר הסופי. "יש מהומה גדולה בכל צינורות השיווק של התיירות הישראלית בחו"ל", מסכם אתגר.

מחר (ב') בשעה 9:30 צפויים להפגין על-פי ההערכות כ-500 עובדים מסקטורים שונים בענף התיירות: סוכני נסיעות, תיירות נכנסת, עובדי מלונות, מורי דרך, עובדים בחברות השכרת רכב, נהגי מוניות מנתב"ג ועוד, מול בית ראש הממשלה בירושלים, במחאה על הכוונה לבטל את הפטור ממע"מ.

צרו איתנו קשר *5988