"האדם הפשוט" מודיע: נמאסתם

עכשיו זה רשמי: מפלגת השלטון המצליחה בעולם נפלה בחצי הגמר

מה קורה כאשר רופא הפוליטיקאים המפורסם, דוקטור ספין, אינו מסוגל לרשום תרופות, מפני שהמחלה חשוכת מרפא? מה קורה כאשר פוליטיקאים נוחלים תבוסה כה איומה עד שאין הם מסוגלים להודות בה?

לא נעים לראות פוליטיקאים נטולי-ספין ("סחריר", הציעה האקדמיה ללשון העברית), ועוד פחות מזה נעים לראות פוליטיקאים נטולי-ספין העומדים על זכותם להשתמט מפני האמת.

ביום א' השבוע, בשעת אחר צהריים מאוחרת, היה בית הקפה של רשת "קופי דיי קפה" בשוק מהאר צ'אנד, במרכז ניו דלהי, גדוש שלא כרגיל. עיני הכול היו נשואות אל מרקע הטלוויזיה על הקיר. ערוץ חדשות בלשון ההינדית העביר בשידור חי את מניין הקולות בבחירות לממשלת האזור העירוני של דלהי. האזור הזה הוא כמעט מדינה של הפדרציה ההודית, עם פרלמנט ועם ראש ממשלה ("צ'יף מיניסטר") משלו, אם כי להבדיל מ-28 המדינות המלאות של הודו, אין לממשלתו שליטה ישירה על המשטרה.

בקני-מידה דמוגרפיים הודיים, דלהי היא כמעט הערת אגב. יש בה רק 18 מיליון בני אדם. לשם השוואה, במדינה הסמוכה לה, אוטאר-פראדש, יש 200 מיליון. במהרשטרה, שמומבאיי היא בירתה, יש 112 מיליון. 60 מיליון מקנים למדינה מעמד של "בינונית". אבל דלהי היא דלהי, עיר הבירה, הלב הפוליטי, המרכז האינטלקטואלי. ממילא, לא רק עיני תושביה היו נשואות אל תוצאות הבחירות שלה, כי אם עיני הודו כולה. התישמט עיר הבירה משליטתה של מפלגת הקונגרס? התיסחף העיר ימינה, או שיעלה בה כוח חלופי לשני הגושים העיקריים?

יש עתיד?

תשובה חיובית על כל אחת משתי השאלות היתה סנסציונית כשלעצמה. תשובה חיובית על שתי השאלות עמדה לטלטל את אמות הספים של הודו. וה"הן" הכפול אמנם הרעיד. באי בית הקפה בשוק מהאר צ'אנד פלטו קריאות השתאות ואי-אמון לנוכח המספרים המרצדים על המרקע. על המדרכה מחוץ לקפה התגודדו פועלים קשי יום. ידם אמנם אינם משגת את הלאטה ואת הקפוצ'ינו שהוגש בפנים, אבל הם היו שותפים פעילים בדרמה הפוליטית.

דלהי התקוממה נגד הסטטוס קוו. לא זו בלבד שהיא הפחיתה את ייצוגה של מפלגת הקונגרס בבית המחוקקים האזורי מ-43 מושבים ל-8 (מתוך 70), לא זו בלבד שהיא הנחילה לאופוזיציה הימנית ניצחון ברור (32 מושבים), אלא שהיא העניקה 28 מושבים למפלגה שאיש לא שמע את שמה עד נובמבר 2012, ומעטים התייחסו ברצינות אל סיכוייה.

"מפלגת האיש הפשוט" (Aam Aadmi) עשתה את אחד הזינוקים הגדולים ביותר שנראו אי-פעם בפוליטיקה ההודית. השוויתי אותה כאן בשבוע שעבר, עוד לפני שהקולות נמנו, עם "יש עתיד" בישראל. אבל צאו וחשבו: לא היה לה מנהיג כריזמטי, שנהנה מאור הזרקורים הרבה לפני שנכנס לפוליטיקה. היא הייתה צריכה לברוא מעמד ותשומת לב באמצעות צבא של מתנדבים, לאורך שנה של עבודה מאומצת ואפורה. יתר על כן, בשיטת בחירות אזורית-אישית, שבה המנצח גורף את כל הקופה, היה עליה להתגבר על הספק הטבעי שתהיה מסוגלת לזכות במושב אחד ויחיד. מבקריה אמרו שהצבעה לטובתה תהיה "בזבוז קול".

היא הפריכה את כל הציפיות הקונבנציונליות, היא מילאה כמעט את כל הציפיות האוטופיות, היא הראתה שגם בדמוקרטיה עייפה ופגומה אפשר לקרוא תיגר על הסדר הקיים בהצלחה גדולה.

הנכד של אינדירה, הנכד של שאסטרי

החדשות בהנדית על מרקע הטלוויזיה לא היו קשות לפיענוח, מפני שמספרים הם מספרים. אבל הודי מן השולחן הסמוך הציע את שירותי התרגום שלו. זה היה תירוץ לקשור שיחה. "הם נמאסו", הוא אמר על מפלגת הקונגרס. "הם מושחתים. הם חדלו להאזין לעם". מה דעתו על יורש העצר של הקונגרס, ראהול גאנדהי, המועמד הטבעי להיות ראש הממשלה אם מפלגתו תנצח בבחירות הפדרליות? "הוא לא מבוגר, לא מוכן, מדבר מן המותן", הוא אמר על הפוליטיקאי בן ה-43, בנה של נשיאת המפלגה, שאביו, סבתו וסבא רבא שלו כיהנו בראש ממשלת הודו במשך 38 מתוך 66 שנות עצמאותה.

האיש בקפה נהג להצביע בעד מפלגת הקונגרס מאז ומעולם. יתר על כן, הוא אפילו קיבל ממנה משכורת. אם הוא הצביע נגדה, מי לכל הרוחות הצביע בעדה?

שתי דקות אחר כך, הוא הציע את הטלפון הנייד שלו. אתה עיתונאי, הלוא כן? הוא שאל אינטואיטיבית, והשיב אינטואיטיבית. האם אתה רוצה לדבר עם נכדו של לאל באהאדור שאסטרי? סבא שאסטרי היה ראש ממשלת הודו כמעט לפני 40 שנה. אילמלא מת, מקץ שתי שנות כהונה, אולי לא הייתה נולדת שושלת גאנדהי. במותו, ימים אחדים לאחר מלחמת גבול עם פקיסטן, מפלגת הקונגרס המבוהלת משחה עליה את אינדירה, שאביה ג'ווהרלל נהרו קדם לשאסטרי.

מה היה אפוא סביר יותר מאשר לשאול את שאסטרי הנכד אם הגיע הזמן לסיים את השושלת, ולחזור אל מנהיגים כמו סבו, שעלו מכוח מעלותיהם, לא מכוח הגנים שלהם? מר שאסטרי השיב באנגלית מהוקצעת, שאין כל פגם במנהיגות הנוכחית, שהיא מוכשרת ומתאימה, וממילא אין צורך להחליף אותה.

שם טוב חשוב משמן טוב

הוא לא ביקש אפילו פסק זמן. לא "הבה נהרהר בתוצאות, נדון באפשרויות, נסיק מסקנות". סיבה אחת, אולי, היא ששאסטרי הנכד ינסה בעוד כמה חודשים להיבחר לפרלמנט הפדרלי מטעם מחוז הבחירה הישן של סבו, במדינת אוטאר-פראדש. שושלתיות היא כיום חלק מן המציאות הפוליטית של הודו, לגאנדהים אין מונופול. שם טוב חשוב משמן טוב.

חוץ מזה, מפלגת הקונגרס - אולי הארגון הפוליטי המצליח ביותר בעולם הדמוקרטי - אינה מבורכת בדמוקרטיה פנימית. בימים שחלפו מאז ההצבעה לא הורם אף קול בולט אחד בשורותיה בגנות המשפחה, שהוליכה את המפלגה לתבוסה נחרצת לא רק באזור דלהי, כי אם בשלוש מדינות נוספות, עם אוכלוסייה כוללת הגדולה מזו של גרמניה ושל בריטניה גם יחד.

הבחירות לפרלמנט הארצי ייערכו כנראה באפריל ובמאי (הן נפרשות על פני חודש וחצי. עריכתן ביום אחד היא משימה לוגיסטית בלתי אפשרית). הבחירות החלקיות האלה תוארו פעם אחר פעם כ"חצי הגמר". הגמר יהיה באביב, כאשר הודו תצביע בבחירות הכלליות.

לא נורא להפסיד בבחירות. לפעמים מפלגות פוליטיות יוצאות נשכרות מכמה שנים באופוזיציה. הן יכולות להיפטר מלוחכי פינכה ואוכלי קורצה, מטרמפיסטים השוחרים טובות הנאה, ומעסקונה ותיקה שעבר זמנה. אבל זה ייתכן רק במפלגה המוכנה לשידוד מערכות.

אבל לפחות בפומבי, מפלגת הקונגרס התכחשה למציאות בימים האחרונים. בערבוביה שימשו תירוצי סרק של מנהיגים מובסים, המעטת חשיבות ("אלה היו בחירות מקומיות"), והתפרצויות חנופה כלפי המשפחה השלטת.

אמא סוניה, "אמא הודו"

למחרת התבוסה הופיעה בכמה עיתונים מודעה ענקית לציון יום הולדתה של סוניה גאנדהי. המודעה, אל נכון בהשראת המפלגה אם גם לא בחתימתה, קילסה את סוניה על תרומותיה ההיסטוריות למולדת, וכינתה אותה "אמא הודו". זה הכינוי שעדת חנפיה של אינדירה גאנדהי נהגה להעניק לה, לפני שאמא אינדירה השעתה את החירויות הדמוקרטיות והטילה מצב חירום, ב-1977.

למחרת התבוסה, אמא סוניה התייצבה עם בנה ראהול אצל המיקרופונים בחצר משרדיה של מפלגת הקונגרס בדרך ג'אנפאט בניו דלהי. זה היה יום אפור, שבו ענן של עשן ריחף על העיר, והחניק את הריאות (בעיר הבירה תחזית מזג האוויר בימים האחרונים מורכבת ממילה אחת ויחידה: "עשן"). גם פניה של סוניה היו אפורות. "אנחנו נהרהר", היא אמרה באנגלית עם מבטא איטלקי קל. ראהול, שהאנגלית שלו מבורכת באקצנט הינדי ברור, הבטיח להסיק מסקנות, ולנקוט "צעדים שאתם אפילו אינם יכולים להעלות בדמיונכם".

קריקטורה בעיתון שמאלי תיארה אחר כך את ראהול מודיע, שהוא ינקוט צעדים חדשים שאפילו הוא אינו מסוגל להעלות בדמיונו.

השחיתות - והאונס

אלה בדיוק הימים לשעשועי דמיון. מאז 1977, הודו רגילה להדיח מפלגות שלטון. אין היא רגילה לעומת זאת להצביע באופן מסיבי בעד מפלגות אנטי ממסדיות, המייעצות לבוחר לצקת את מארתו באופן שווה על ממשלה ועל אופוזיציה. "מפלגת האדם הפשוט" צמחה מכוח תחושת מאיסה קולקטיבית בסדר הקיים. הפגנות ענק ושביתות רעב נגד שחיתות הציפו את הודו ב-2011.

הרושם הראשוני היה שהמחאה תהיה מחווה מוסרית במערכה אחת, ללא המשכים. אבל קבוצה של פעילים החליטה להתארגן שעל מנת להשיג כוח פוליטי. בלי כוונה, המפלגה הושקה ימים אחדים לפני אונס קבוצתי ברברי באוטובוס בדלהי, שבו עונתה אישה צעירה למוות בנוכחות ארוסה. המעשה ההוא זעזע את הודו במידה ששום התנכלות מינית קודמת לא עשתה.

הפוליטיקאים הוותיקים לא תפסו את הדרמטיות של שני המאורעות ההם. גם עכשיו הם נוהגים בהצלחה האלקטורלית של "מפלגת האדם הפשוט" כמו הייתה דגדוג קל ולא נעים. שילה דיקשיט, ראש הממשלה המובסת של אזור דלהי, הייתה חמוצה במיוחד. "הם מכרו חלומות", היא אמרה על מביסיה. "אי אפשר למכור חלומות יותר מפעם אחת; לא לאחר שהחלומות מועמדים במבחן התוצאות".

דיקשיט לא סתם איבדה את השלטון. היא איבדה אפילו את מושבה בפרלמנט. הכה אותה שוק על ירך, בביתה שלה, ארווינד קרג'יוואל, מנהיג "מפלגת העם הפשוט", בהפרש עצום. פרופסור אחד כתב אחר כך בעיתון, שהבוחרים בדלהי הפגינו "טיפשות" כאשר הצביעו נגד מפלגת הקונגרס. אכן, הגיע הזמן להחליף את הבוחרים.

המדד המאושר

בורסות אינן עובדות אי-יציבות ואי-ודאות. אבל מעניין לראות עד כמה תוצאות ההצבעה בדלהי לא הטרידו את הבורסה של מומבאי. אדרבא, היא ציינה את תבוסת הקונגרס בעליות שערים במשך שלושה ימים רצופים. המטבע הלאומי החבול, הרופי, התאושש בשוקי החליפין. אכן, הודו הקפיטליסטית להוטה להיפטר ממפלגת הקונגרס, על האתוס הסוציאליסטי השוויוני שלה - ועל שחיתותה. היא מחכה בקוצר רוח לימין, ובאופן קונקרטי לנארנדרה מודי, מועמד הימין לראש הממשלה.

הציפיה ריאלית בהחלט, חוץ מזה שבוחרי דלהי מזגו קורט של אי-ודאות. אם הכוח השלישי יצליח להתארגן בחודשים הבאים גם מחוץ לדלהי, הוא יעניק לפחות לחלק מן הבוחרים עוד אופציה אחת, בעיקר על חשבון מפלגת הקונגרס, אבל גם על חשבון הצבעת מחאה שהייתה פונה ימינה. בהיעדר חלופה "מלמטה" נראה שדרכו של הימין סלולה עכשיו אל השלטון. בזה נחזור ונעסוק כאן בשבועות הבאים.

רשימות קודמות ב-yoavkarny.com וב-bit.ly/1aPv4Id ציוצים (באנגלית) twitter.com/YoavKarny

עלייתו של הרופי בחודש האחרון
 עלייתו של הרופי בחודש האחרון

צרו איתנו קשר *5988