הנער הפלסטיני מוחמד אבו-חדיר יוכר כנפגע פעולת איבה

לאחר הגשת כתב האישום נגד 3 צעירים בגין חטיפתו ורציחתו של מוחמד אבו-חדיר, משרד הביטחון הודיע כי החליט להכיר באירוע כפעולת איבה ובנער כנפגע פעולת איבה ■ עפ"י כתב האישום, רוצחיו חנקו ושרפו אותו "רק כי היה ערבי"

מוחמד אבו חדיר / צילום: רויטרס
מוחמד אבו חדיר / צילום: רויטרס

משרד הביטחון הכיר היום (ה') ברצח הנער מוחמד אבו-חדיר משועפט כאירוע איבה, והחליט להכיר בו כנפגע פעולת איבה. ההחלטה התקבלה בעקבות הגשת כתב האישום היום נגד3 צעירים הנאשמים ברצח הנער, והממצאים העולים ממנו שלפיהם נרצח אבו-חדיר על רקע לאומני.

כתב אישום חמור הוגש לבית המשפט המחוזי בירושלים נגד שלושת החשודים בחטיפת הנער מוחמד אבו-חדיר וברציחתו, לפני כשבועיים. בשבוע שעבר הודו שלושת החשודים במעשה, ואף שיחזרו כיצד חטפו את הנער, תושב שכונת שועפאט שבמזרח ירושלים, רצחו אותו ולאחר מכן שרפו את גופתו. מעצרם של השלושה הוארך עד תום ההליכים.

היועץ המשפטי לממשלה מסר בתגובה לכתב האישום כי מדובר במעשה "חמור ומזעזע, שבוצע על רקע גזעני כנגד נער חף מפשע. היועץ המשפטי לממשלה מבקש להביע את צערו העמוק על מעשה אכזרי זה, הנוגד את המוסר האנושי הבסיסי. רשויות אכיפת החוק במדינת ישראל יעשו כל שלאל ידן ויפעלו בנחישות, בכל הכלים העומדים לרשותן, להיאבק בעבריינות שייסודה בשנאה וגזענות".

על-פי כתב האישום, לפני כשבועיים, על רקע אירוע חטיפתם ורציחתם של הנערים נפתלי פרנקל, גלעד שער ואייל יפרח ז"ל, יצאו הבגיר ואחד משני הקטינים ל"פעולת נקם" בחפים מפשע, במסגרתה ניסו לחטוף ילד ערבי בן 7 מידיה של אימו שעה שהלכה בעיר עם ילדיה הקטינים כשהיא דוחפת עגלת תינוק, ופגעו פיזית בקטין ובאם. בהמשך אותו לילה, ניסו השניים לשרוף מכוניות של ערבים בשכונת צור באחר.

למחרת, לאחר הכנה והצטיידות מוקדמת, יצאו הנאשמים לבצע את פעולת הנקם שתכננו. על-פי האישומים, הם יצאו למסע ציד אדם שנמשך מספר שעות, במסגרתו חטפו ורצחו באכזריות את הקטין מוחמד אבו-חדיר רק משום שהיה ערבי. הוא נחנק והוכה בראשו ע-ידי הנאשמים, ובעודו מחוסר הכרה נשרף למוות על-ידם. בכתב האישום צוין גם כי שבועיים לפני החטיפה והרצח של מוחמד אבו-חדיר, הציתו הנאשמים חנות בבעלות ערבית בכפר חיזמא, בגלל סכסוך עם בעל החנות.

"כתב האישום מתאר מסכת חמורה", אמר פרקליטו של אחד החשודים, עו"ד אהרון רוזה. "בשלב ראשון נראה אם חומר החקירה תומך בכתב האישום. הגיע מידע לידיי שמישהו רצה לפגוע באחד החשודים. החשוד נסער, וזה מובן, עקב החקירה שהוא עבר בשב"כ".

בשבוע שעבר הורה בית המשפט על שחרורם ממעצר של שלושה מתוך ששת החשודים שנעצרו בחשד למעורבות ברצח, לאחר שהתברר בחקירתם במשטרה ובשב"כ כי לא היו קשורים לאירוע הרצח והחטיפה.

החשודים ניסו לבצע חטיפה נוספת - מספר ימים לפני הרצח

מחקירת המשטרה עלה כי הרצח בוצע על רקע לאומני כנקמה על חטיפתם ורציחתם של שלושת הנערים היהודים שהובאו למנוחות מספר שעות לפני המעשה. המשטרה העריכה כי המעשה בוצע כיוזמה פרטית של קבוצת נערים קיצונים שמכירים אחד את השני, ולא במסגרת התארגנות מסודרת.

עוד העלתה החקירה כי שלושת החשודים הגיעו לאותו מקום באזור בית חנינא, יומיים קודם לרצח, שם ניסתה החבורה לחטוף ילד מידי אמו. משנכשלו הצעירים בניסיונם - נמלטו מהמקום.

מספר ימים לאחר הרצח פרסמה סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" את מממצאי דוח נתיחת הגופה של מוחמד אבו-חדי'ר. על-פי הפרסום, ההערכה של היא כי חוטפיו של אבו-חדיר שרפו אותו בעודו בחיים - זאת לאחר שנמצא פיח בריאותיו של הנער ובדרכי הנשימה שלו. לטענת הפלסטינים, הממצא הזה מעיד על כך שהיה חי ונשם בזמן שנשרף.

צרו איתנו קשר *5988