מניית פרוטליקס צונחת 6.7% עקב אישור תרופה מתחרה

‎‎ה-‏FDA‏ אישרה לשיווק תרופה חדשה של חברת סאנופי המיועדת לטיפול במחלת הגושה ‏‎‎■ לאחרונה פרסמה פרוטלקיס דוחות רבעוניים חלשים‏ ‏

שלמה ינאי / צלם: איל יצהר
שלמה ינאי / צלם: איל יצהר

‎‎ההנהגה החדשה של חברת פרוטליקס - היו"ר שלמה ינאי, ומחליפו של המנכ"ל הפורש, ד"ר דוד אביעזר - תצטרך להתמודד עם שוק תחרותי יותר. אתמול אישרה רשות המזון והתרופות של ארה"ב (‏‏FDA‏) את השיווק של תרופה חדשה לטיפול במחלת גושה: ‏Cerdelga‏ של חברת סאנופי (התרופה פותחה על-ידי ג'נזיים, שנרכשה לפני מספר שנים ע"י סאנופי). ‏

תרופת הדגל של פרוטליקס מיועדת גם היא לטיפול בגושה, והיא מאושרת לשיווק בארה"ב. לחברה יש הסכם שיתוף פעולה עם ענקית התרופות פייזר, אשר משווקת את המוצר של פרוטליקס בכל מקום למעט ישראל וברזיל.

‏‏בתגובה לחדשות הללו נופלת היום מניית פרוטליקס ביותר מ-6% במהלך המסחר בבורסה בת"א, ובטרום מסחר בוול סטריט היא איבדה 7% מערכה. פרוטליקס, שפיתחה טכנולוגיה לייצור חלבונים אנושיים בתאי צמח, נסחרת לפי שווי שוק של 246 מיליון דולר בניו יורק ובת"א.

‎‎לא כבשה נתח משמעותי

‎‎גושה היא מחלה גנטית, שמתבטאת במחסור קבוע באנזים מסוים, שמפרק חומר שומני. בהיעדר האנזים, החומר מצטבר בתאי הגוף ומפריע לפעילותם, ועלול לפגוע בכבד ולגרום לאנמיה ולבעיות בעצמות. התרופה שקיבלה אמש אישור היא מולקולה כימית, בניגוד לאנזים של פרוטליקס.

התרופה של סאנופי ניתנת בבליעה ומאיטה את ייצור החומרים השומניים. לפי הודעת ה-‏‏FDA‏, הבטיחות והיעילות של התרופה נבחנה בשני ניסויים קליניים עם 199 משתתפים. עוד נכתב שם כי תופעות הלוואי הנפוצות ביותר בקרב משתמשי התרופה בניסוי היו עייפות, כאבי ראש, בחילות, שלשולים וכאבי גב.

‏‏פרוטליקס סיכמה את המחצית הראשונה של 2014 עם הכנסות של 9.1 מיליון דולר והפסד נקי בסך 13.5 מיליון דולר. נכון להיום, החברה ממתינה להרחבת השוק שלה על ידי אישור למוצר המיועד לילדים, וכן להכנסות מן השוק האוסטרלי. עם זאת, נראה כי תרופת הגושה של החברה לא מצליחה בשלב זה לכבוש נתח שוק משמעותי בעולם. בצנרת הפיתוח של פרוטליקס יש מוצרים נוספים, שאמורים להיכנס לניסויים קליניים מתקדמים בשנה-שנתיים הקרובות.

כאמור, לאחרונה הודיע המנכ"ל אביעזר על כוונתו לפרוש מהתפקיד במהלך השנה הנוכחית, והחברה מחפשת לו מחליף. כעבור מספר שבועות דיווחה פרוטליקס גם על שינוי בעמדת היו"ר, כאשר ינאי, לשעבר מנכ"ל טבע, החליף בתפקיד את זאב ברונפלד.‎

צרו איתנו קשר *5988