וינשטיין: אתקשה להגן בבג"ץ על מינוי אריה דרעי לשר

בחוות-הדעת שהגיש לראש הממשלה ציין היועמ"ש כי לאור עברו הפלילי של דרעי, אמון הציבור עשוי להיפגע במקרה שימונה לשר הכלכלה

אריה דרעי ויהודה ויינשטיין / צילומים: איל יצהר
אריה דרעי ויהודה ויינשטיין / צילומים: איל יצהר

לקראת ההשבעה של ממשלת נתניהו הרביעית הערב (ה'), צפוי ראש הממשלה בנימין נתניהו להיתקל במכשול נוסף. בחוות-דעת שגיבש היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, ושהוגשה לראש הממשלה, נכתב כי קיים קושי להגן בבג"ץ על מינויו של יו"ר ש"ס אריה דרעי לתפקיד שר הכלכלה.

בחוות-הדעת ציין וינשטיין כי לאור עברו הפלילי של דרעי, עשוי אמון הציבור להיפגע במקרה שהוא ימונה לשר.

"מינויו של אדם שביצע עבירות דוגמת אלה שביצע דרעי למשרת שר, יפגע באמון הציבור ברשות השלטונית ובשירות הציבורי", כתב וינשטיין, תוך שהוא מצטט פסקי דין קודמים העוסקים בנושא.

נזכיר כי התנועה לאיכות השלטון עתרה לפני כשבוע וחצי לבג"ץ נגד מינויו של דרעי לשר, בשל עונש הקלון שהוטל עליו.

וינשטיין מתייחס לעבירות שביצע דרעי וכותב בחוות-הדעת כי "מדובר בעבירות חמורות ביותר, אשר בוצעו לאורך זמן ובאופן שיטתי במהלך הכהונה בתפקידים ציבוריים. דמות השלטון בישראל עלולה להינזק באופן מהותי".

"עליי להדגיש בפניך", כתב היועץ המשפטי לנתניהו, "כי כאשר מינויו של דרעי יובא לבחינה משפטית והכרעה שיפוטית, יהיה קושי בהגנה על המינוי".

וינשטיין אף מציין כי עתירה בעניינו של דרעי כבר הוגשה לבית המשפט, שצפוי לדון בה בהקדם.

במפלגת ש"ס מיהרו לפרסם הצהרה המביעה דווקא שביעות-רצון מחוות-הדעת: "תנועת ש"ס מקבלת בסיפוק את דעת היועץ המשפטי לממשלה, הקובעת במפורש כי אין כל מניעה משפטית למינוי יו"ר התנועה הרב אריה דרעי לשר".

עוד טענו במפלגה כי "יש לברך על כיבוד רצון הבוחר ותוצאות הבחירות, מה עוד שהאירועים שעמדו ביסוד ההליכים המדוברים התרחשו לפני 30 שנה".

דרעי: "אני כשיר לעשות כל תפקיד שר"

לפני כשבועיים הודיע דרעי כי הוא מוותר על תיק הפנים בממשלתו של נתניהו, מכיוון שהוא "לא רוצה לזות-שפתיים בגלל הרשעתי".

"בשביל התיקון החברתי הייתי צריך לחזור למשרד הפנים, אבל אני קשוב גם לביקורת ציבורית, ולא אכנס למשרד על רגל שמאל, אז אני לא נאבק על הפנים", הסביר אז דרעי.

"אם על-פי חוק אני כשיר להיות שר, אז אני לא כשיר להיות חצי שר או שלושת רבעי שר, אני כשיר לעשות כל תפקיד, כולל משרד הפנים וכל משרד אחר. אם החלטתי בגלל חשבונות ציבוריים כאלה או אחרים להעדיף משהו אחר, זו החלטה שלי", סיכם.

צרו איתנו קשר *5988