שר האוצר היווני: אנחנו על סף הסכם עם הנושים

(עדכון) - דריכות לקראת משאל העם ביוון מחרתיים, האם לקבל את תנאי החילוץ של האיחוד האירופי ■ ורופאקיס: לא משנה מה יהיו תוצאות המשאל - יש הסכם עם אירופה, פחות או יותר

שר האוצר היווני יאניס ורופאקיס / צילום: רויטרס
שר האוצר היווני יאניס ורופאקיס / צילום: רויטרס

שר האוצר של יוון, יאניס ורופא'יס, טוען היום (ו') כי הוא נמצא על סף הסכם עם נושיה של יוון, מה שמראה כי הצדדים מנהלים מגעים פרטיים. כזכור, אין מגעים רשמיים בין ממשלת יוון לנושים עד למשאל העם שייערך ביום א'.

בראיון לתחנת רדיו אמר ורופאקיס כי ללא קשר לתוצאות משאל העם, "ישנו הסכם". לדבריו, "אם העם היווני יגיד 'כן' להמשך תוכנית הצנע במשאל העם אזי ממשלת יוון תקבל את ההסכם שהציעו הנושים. אם לא, אני יכול להבטיח לכם שקיבלנו הצעות מאוד מעניינות בשבוע האחרון ויש הסכם סגור, פחות או יותר".

דריכות לקראת משאל העם ביוון מחרתיים סביב השאלה האם לקבל את תנאי החילוץ למדינה - משאל שבסבירות גבוהה יכריע האם המדינה תישאר חלק מגוש האירו או תפרוש ממנו, עם כל ההשלכות הנלוות לעניין.

על פי סקר שנערך על ידי חברת ALCO, אשר פורסם היום בעיתון Ethnos, נרשם תיקו בין אלה המתכוונים להצביע "כן" ביום א', לבין אלה המתכוונים להצביע "לא", עם נטייה קלה לכיוון ה"כן". זהו שינוי די דרמטי מהסקר הקודם, שבו נרשם רוב ברור למתנגדי תוכנית החילוץ האירופית.

בקרן המטבע הבינלאומית, אשר לא קיבלה השבוע תשלום של יותר מ-1.5 מיליארד אירו מיוון, מזהירים מפני "חור פיננסי" עצום העומד בפני יוון אם תחליט לפרוש מגוש האירו.

כעת מעריכים כי יוון תזדקק לכ-50 מיליארד אירו ב-3 השנים הקרובות, מהם כ-36 מיליארד אירו משותפיה באירופה, על מנת להחזיק מעמד. המחמירים אף טוענים כי גם זה לא יספיק, וכי הנושים יצטרכו לספוג תספורת לחובותיהם.

ראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס דחה את הצעות האיחוד האירופי וקרן המטבע לקיצוצים והעלאות מסים וקרא להן "סחיטה". למעשה, עתידו ועתיד מפלגתו תלויים בתוצאות המשאל, והאם העם היווני יחליט ביום הדין אכן להתנגד לתוכניות הצנע.

ראש ממשלת צרפת ציין בשולי ועידה כלכלית בעיר ליון כי "אנחנו מבקשים מהעם היווני להצביע עם עיניים פקוחות ולחשוב היטב על ההשלכות של הצבעת 'לא'".

צרו איתנו קשר *5988