המדינה תובעת 625 אלף שקל על ביום החטיפה של ניב אטרף

המדינה תובעת פיצויים מניב אסרף וערן נגאוקר שהקפיצו את כוחות הביטחון עקב דיווח על חטיפת אסרף בחברון ■ רק אחרי 8 שעות התברר כי הכול היה מבוים, וזאת לאחר שכ-1,000 חיילים הוקפצו עקב הדיווח הכוזב

ניב אסרף/ צילום מתוך פייסבוק
ניב אסרף/ צילום מתוך פייסבוק

פחות משנה אחרי החטיפה המפוברקת שהקפיצה את המדינה, מגיע שלב התביעה הכספית: ניב אסרף וערן נגאוקר, המואשמים בביום החטיפה של אסרף לחברון בחודש אפריל האחרון, נתבעים כעת גם על-ידי המשטרה ומשרד הביטחון - בסכום של 625 אלף שקל.

הפרקליטות הגישה היום (ה') את התביעה נגד השניים "בגין נזקים כלכליים שנגרמו למדינה עקב התנהלות הנתבעים". 

בתביעה שהגישה פרקליטות מחוז דרום נכתב כי השניים "ביימו את חטיפתו של אסרף וגרמו לשווא להקפצת כוחות צבא ומשטרה גדולים לשם חיפוש אחרי ה'חטוף'".

במקביל לתביעה הכספית, השניים גם הואשמו בחודש יוני בהליך פלילי בשתי עבירות: מסירת ידיעה כוזבת וקבלת דבר במירמה.

למי שתוהה על הסכום הנמוך יחסית בעבור ההקפצה היקרה, בפרקליטות הבהירו כי "אין הסכום שלהלן משקף את כל ההוצאות שהמדינה הוציאה", וכי "הנזק הכלכלי שנגרם למדינה כתוצאה ישירה מהתנהלות הנתבעים גדול פי כמה וכמה מהסכום הנתבע".

על-פי כתב התביעה, השניים "תכננו בפרטי-פרטים את 'חטיפתו' של אסרף ליד חברון". בפרקליטות טוענים כי ההתנהלות של השניים - הכחשותיו של נגאוקר והיעלמותו של אסרף שנמצא בשק שינה בשדה סמוך - מהווה "הולכת שולל את כוחות הביטחון, המשטרה והציבור כולו".

לאחר שנגאוקר דיווח כי חברו נחטף, הופעל נוהל חירום, והוקפצו כ-1,000 חיילים, יחידות מיוחדות וכלי טיס: הכוחות סרקו אחר אסרף בכפרים סמוכים ומסוכנים, תוך הטלת מגבלות על תנועת תושביהם. "במספר מקרים יודו אבנים לעבר כוחות הצבא שסרקו את האיזור בחיפושים", טענה המדינה. 

בכתב האישום הפלילי שהוגש נגד השניים לפני כחצי שנה נכתב כי "אסרף סיפר לנגאוקר כי בכוונתו 'להיעלם', וזאת לדבריו על רקע פרידה מחברתו, על-מנת שכוחות הביטחון יחפשו אחריו, והפרסום על כך יביא לכך שחברתו תדאג לו".

רק כעבור כ-8 שעות, במסגרת חקירת שב"כ, הודה נגאוקר וסיפר לחוקרים על מקום הימצאותו של אסרף, והוא נמצא בוואדי, כשהוא מצויד במזרון וקופסאות שימורים.

"התנהגות הנתבעים הייתה חמורה במיוחד נוכח פעילותם המתמשכת להטעות את המשטרה ואת כוחות הביטחון ולהכביד על עבודתם, כאשר מעבר לנזק הכלכלי, עסקינן בפגיעה בביטחון הציבור בשל הטרדת כוח משטרתי וצבאי שלא לצורך, בימים של מצוקת כוח-אדם ומשאבים מדולדלים העומדים לרשות התובעת, בזריעת בהלה ובסיכון הציבור", נכתב בכתב התביעה.

כתב התביעה הוגש באמצעות עו"ד אנטוניוס מרשי מפרקליטות מחוז דרום (אזרחי), בליווי עו"ד אביעד אמרוסי מהיחידה לאכיפה אזרחית בפרקליטות המדינה ובשיתוף עם חטיבת תביעות וביטוח במשרד הביטחון והלשכה המשפטית במשטרת ישראל. 

 

 

צרו איתנו קשר *5988