משה קצב הציע לשמש כחונך של אולמרט בכלא ולסייע בקליטתו

שותפיו של רה"מ לשעבר לתא בכלא מעשיהו: דני דנקנר ואורי שטרית, גם הם ממורשעי פרשת הולילנד

אולמרט נכנס לכלא, היום. הצהיר כי "אין אדם העומד מעל החוק"  / צילום: צילום: ראובן קסטרו, וואלה! NEWS
אולמרט נכנס לכלא, היום. הצהיר כי "אין אדם העומד מעל החוק" / צילום: צילום: ראובן קסטרו, וואלה! NEWS

כך הפך הפוליטיקאי מספר 1 לאסיר מספר 9032478: ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט נכנס אתמול (ב') לכלא וקיבל את מספר האסיר שילווה אותו למשך 19 חודשים לפחות - בכפוף לערעור על עונשו בפרשת טלנסקי.

ביומו הראשון של אולמרט מאחורי הסורגים הוכנסו לתאו שני אסירים נוספים ממורשעי פרשת הולילנד: איש העסקים דני דנקנר ומהנדס העיר ירושלים אורי שטרית. השלושה נמצאים בתא אחד באגף 10 החדש בכלא מעשיהו עם שני אסירים נוספים.

שטרית, מהנדס העיר ירושלים לשעבר שהורשע בקבלת שוחד, נשלח בתחילה ל-7 שנות מאסר בפועל, ונגזר עליו קנס בסך מיליון שקל. בית המשפט העליון הותיר את העונש על כנו. "הערעור נדחה פה-אחד - הוא הורשע ב-4 עבירות שוחד ואיסור הלבנת הון ורישום כוזב. המאסר בפועל - 7 שנים", קבעו השופטים.‎

על דנקנר, יו"ר דירקטוריון חברת תעשיות המלח לישראל, נגזרו 3.5 שנות מאסר בפועל וקנס בסך 500 אלף שקל, לאחר שהורשע במחוזי בתיווך לשוחד. העליון דחה את הערעור ברובו, זיכה את דנקנר מעברה של רישום כוזב והקל בעונשו מ-3.5 שנות מאסר לשנתיים.‎

אתמול עבר אולמרט סדרה של בדיקות ושיחות עם מנהל הכלא, עם עובדת סוציאלית ועם קצין מודיעין, ולאחר מכן שובץ באחד התאים באגף. בתא בו נכלאו אולמרט, דנקנר ושטרית מותקנת מצלמת טלוויזיה שמתעדת כל פעילות שנעשית בו, ובמקביל מוצב גם מאבטח שמפקח אחר תנועותיו.‎

במקביל, קיבל אתמול ראש הממשלה לשעבר חיזוק מאסיר נוסף ומפורסם בכלא: הנשיא לשעבר משה קצב הביע צער ועצב על כניסתו של אולמרט למאסר. בשיחה עם מקורביו הביע קצב נכונות לסייע לאולמרט ואמר כי הוא מוכן לשמש לו כחונך בתקופה הראשונה לשהייתו בכלא. 

האגף שבו שוהה אולמרט בכלא / צילום: שב``ס
 האגף שבו שוהה אולמרט בכלא / צילום: שב``ס

התפוסה המלאה של האגף: 18 אסירים

כניסתו של אולמרט לתא החדש, ששופץ לאחרונה, לוותה באבטחה כבדה. באגף המאובטח, שנועד למורשעים בכירים, נמצאים מעורבים נוספים בפרשת הולילנד - בהם אליעזר שמחיוף, מאיר רבין ואביגדור קלנר. כמו כן צפויים לשבת באגף השופט לשעבר דן כהן וקצין המשטרה ערן מלכה, שהורשע בפרשת רונאל פישר.

"מתוקף תפקידו אולמרט חשוף לאיומי פגיעה במתווים שונים, והמידע אליו היה חשוף נמצא בסכנה אף הוא", הסבירו בשב"ס לפני כליאתו של ראש הממשלה לשעבר. כדי לשמור על ביטחון הכלואים באגף 10, ובשל צרכים הנובעים משיקולי ביטחון לאומי והרקע של האסירים הנוספים באגף, הם יוחזקו בנפרד מאסירים אחרים.

לכלואים יוקצו ביקורים, שירותי רפואה, חינוך, טיפול ושיקום. אגף 10 בכלא מעשיהו לא נבנה במיוחד, אלא שופץ בסטנדרטים של כלל האגפים שעוברים שיפוץ - בעלות של 4 מיליון שקל.

 

שירות בתי הסוהר סיים בימים האחרונים את השיפוץ שנערך באגף, שהוסב מאגף אסירי עבודה לכזה המיועד לכליאתם של אסירים שמשיקולים שונים יש קושי בהצבתם עם אסירים מכלל האוכלוסייה, או כאלה שאינם מהווים סיכון כלפי יושבי אגף זה.

תפוסתו המלאה של האגף תעמוד על 18 אסירים: באגף 10 יש 6 תאים, שבכל אחד מהם 3 מיטות, מקלחת ושירותים, ארון לציוד, שולחן, כיסאות וטלוויזיה.

טלפונים ציבוריים מוצבים במסדרון, ובאגף יש גם כיתת לימוד ומועדון אגף, חדר ביקורים, שני חדרי מפגש עם עורכי דין, חדר המשמש כבית כנסת, ספריה, ציוד ספורט, חדר אוכל, חצר אגף, יומן אגף, משרד עובד סוציאלי ומשרד מפקד האגף. 

 

צרו איתנו קשר *5988