בזכות בדיקת DNA: בקשת משפט חוזר למורשע ברצח אחרי 21 שנה

עובדיה שלום מרצה מאסר עולם בגין רצח עו"ד שמואל לוינסון בשנת 1994, אולם הסנגוריה הציבורית טוענת כי אין כל ראיות הקושרות אותו לזירת הרצח ■ "שלום זועק לחפותו. קשה לחשוב על עוול משפטי גדול יותר מהרשעת חף מפשע"

פטיש דין משפט גזר דין עתירה דין וחשבון / צלם: פוטוס טו גו
פטיש דין משפט גזר דין עתירה דין וחשבון / צלם: פוטוס טו גו

הסנגוריה הציבורית הגישה היום (א') בקשה למשפט חוזר בעניינו של עובדיה שלום, המרצה מאסר עולם בגין רצח עו"ד שמואל לוינסון. שלום הורשע בשנת 1997 ומאז טוען לחפותו. לדברי הסנגוריה, יש בידיה "שורה של ראיות חדשות שיש בהן כדי לשנות את תוצאות המשפט ואשר מצביעות על חשש ממשי שעובדיה שלום חף פשע".

בבקשת הסנגוריה נטען אין כל ראיה הקושרת את שלום לזירת הרצח. זאת, בין היתר, בהתבסס על בדיקות DNA משערות אדם וטביעות אצבע שאותרו בזירה, ששוללות באופן חד-משמעי, לטענת הסנגוריה, את האפשרות שדגימות של שלום נמצאו על ראיה כלשהי שנאספה מזירת הרצח.

הממצאים החדשים בתיק נחשפו לראשונה בתוכנית "עובדה" בשידורי קשת בערוץ 2. הרצח אירע ב-2 באוגוסט 1994, בביתו של לוינסון, יו"ר האגודה לזכויות האזרח, בשכונת רחביה שבירושלים. במהלך מאבק עם פורץ שהיה בביתו, לוינסון נורה, והפורץ נמלט. שלום נעצר כחצי שנה לאחר מכן.

 

עוד נטען בבקשה כי שני חשודים לאחר הרצח לא הועמדו לדין, על אף שלפחות אחד מהם הודה במעורבותו ברצח ביחד עם שותפו.

בסנגוריה מציינים עוד כי שלום זוכה בדעת מיעוט במהלך המשפט. "קשה לחשוב על עוול משפטי גדול יותר מהרשעתו של חף מפשע", אמר הסנגור הציבורי הארצי, ד"ר יואב ספיר. "למעלה מ-20 שנים יושב עובדיה שלום בכלאו וזועק לחפותו, ולמרות הקשיים והמכשולים שהוצבו לאורך הדרך, לאחר שבחנו את התיק מכל היבטיו, הגענו למסקנה שמן הראוי לקיים משפט חוזר. הבקשה מאפשרת לבית המשפט העליון לפתוח את הדלת לתיקון ולעשיית צדק".

בשנת 2012, במסגרת עתירה שהגיש שלום, הודיעה הפרקליטות כי היא אינה מתנגדת להעביר לידי הסנגוריה הציבורית ממצאים מזירת רצח, כדי לבצע בדיקת DNA. עד אז התנגדה המדינה להעברת הממצאים מחשש לפגיעה במשפחת הנרצח, אולם בשנת 2004, לאחר שאלמנתו של לוינסון הודיעה כי אינה מתנגדת לבדיקה, הסכימה הפרקליטות לבחון מחדש את ה-DNA. בשל בעיות טכניות, הבדיקות לא הניבו אז תוצאות.

בסנגוריה מסרו אז כי מדובר בתקדים, וכי זו הפעם הראשונה שהפרקליטות מעבירה את החומרים לידי הסנגוריה לאחר שמשפט כבר הסתיים. דגימות ה-DNA נשלחו לבדיקה במעבדה מיוחדת בארצות-הברית, שתוצאותיה התקבלו לפני כשנה. 

צרו איתנו קשר *5988