תא"ל אופק בוכריס הוא הקצין החשוד ב-5 מקרי אונס

לבקשת וואלה! NEWS הותר לפרסום שמו של הקצין הבכיר, החשוד גם בביצוע מעשה סדום בחיילת ששירתה תחת פיקודו לפני 5 שנים ■ בחקירתו במצ"ח הכחיש כי קיים עמה מגע מיני ■ סנגורו: "אין לו מושג מדוע החיילת טוענת זאת"

תאל אופק בוכריס / צילום: דובר צהל
תאל אופק בוכריס / צילום: דובר צהל

תת-אלוף אופק בוכריס, לשעבר מח"ט גולני ומפקד המכללה לפיקוד ומטה, הוא קצין צה"ל החשוד ב-5 מקרים של אונס, מעשים מגונים ומעשה סדום של חיילת ששירתה תחתיו לפני 5 שנים - כך הותר אמש (ג') לפרסום על-ידי בית הדין הצבאי המיוחד בקריה בתל-אביב, לבקשת וואלה! NEWS. לדברי השופטת, נאספו ראיות המבססות את החשדות נגד הקצין.

בדיון נחשף כי הקצין נחקר ביום ראשון במצ"ח, שם הוטחו החשדות בפניו. בחקירה עלה כי הוא נהג להסיע את החיילת המתלוננת ליישוב שבו היא מתגוררת בעת ששירתו יחד. לטענת סנגוריו של הקצין מטעם הסנגוריה הצבאית, עורכי הדין עודד סבוראי ועדי אייזנר, הוא נמנע מלהיכנס לתוך יישובה של החיילת על-מנת למנוע מראית-עין כאילו יש ביניהם יחסים כלשהם.

הקצין עבר שלשום בדיקת פוליגרף פרטית, שבה יצא לטענתו דובר אמת בשאלה אם קיים יחסי מין עם החיילת. באי-כוחו של הקצין טענו עוד בדיון כי לפני כחודש עבר הקצין בדיקת פוליגרף של מחלקת ביטחון מידע, שם נשאל על העבירות הפליליות שביצע לכאורה, וגם אותה עבר בהצלחה. בדיון צידדה הפרקליטות הצבאית בבקשה להתרת שם הקצין לפרסום ואמרה כי הדבר עשוי להוביל להגעת מתלוננות חדשות למשרדי מצ"ח.

עו"ד סבוראי, אחד מפרקליטיו של בוכריס, מסר: "הוא מכחיש בתוקף את הטענות ומצהיר כי הוא מעולם לא קיים מגע מיני עם החיילת. לפני כחודש וחצי, עוד בטרם נודע לו על החקירה, הוא עבר בהצלחה בדיקת פוליגרף בשב"כ, שנערכה לצורכי סיווג בטחוני. בדיעבד מאשרת בדיקת הפוליגרף בשב"כ את טענתו של הקצין גם ביחס לתלונת החיילת. עם פתיחת החקירה עבר הקצין אתמול שוב בדיקת פוליגרף, הפעם פרטית, על-ידי הבודק החיצוני שמבצע את בדיקות הפוליגרף עבור מח"ש, ואף בבדיקה זו נמצא הקצין דובר אמת".

"כבר בחקירת החיילת במצ"ח", הוסיף סבוראי, "הובהר כי חלק מהעובדות שהיא ציינה בתלונתה נסתרות על-ידי ראיות אוביקטיביות. אין לקצין מושג מדוע טוענת החיילת את אשר היא טוענת. הוא סומך ידיו על חקירת מצ"ח, מקווה שהיא תמוצה במהרה ומשוכנע שעם סיומה הוא ישוב לעשייה הביטחונית החשובה שלה הוא מקדיש את חייו".

בוכריס, בן 48, הוא בוגר מדרשיית נעם והמכינה הקדם-צבאית עטרת כהנים. ב-1987 הוא התגייס לצה"ל ושירת כלוחם בפלוגת החבלה וההנדסה (פלחה"ן) של חטיבת גולני. לאחר קורס קצינים חזר לפלוגה כמפקד צוות, ובהמשך כיהן כסגן מפקד הפלחה"ן. בהמשך מונה למפקד הפלוגה הרובאית של גדוד 12.

ביולי 1994, בעת שהוצב ברצועת הביטחון בדרום לבנון, נהרגו שניים מפקודיו בפלוג, וארבעה נוספים נפצעו בשל תאונה מבצעית, כשנגמ"ש פגע בקו מתח במוצב טייבה. בוכריס הועמד לדין יחד עם מפקד הגדוד, משה תמיר, ומפקד הגזרה, יצחק גרשון. הם זוכו מאשמה של גרימת מוות ברשלנות, אך הורשעו בהתרשלות במילוי תפקידם.

בהמשך התקדם בוכריס בשדרת הפיקוד של גולני. בתחילת שנת 2001 מונה למפקד גדוד 51. במבצע "חומת מגן" נפצע באורח קשה, ועל פועלו קיבל את צל"ש הרמטכ"ל.

במהלך מלחמת לבנון השנייה קודם בוכריס לדרגת אלוף-משנה ומונה ליועץ למבצעים מיוחדים של מפקד עוצבת הגליל, גל הירש. לאחר המלחמה קיבל את הפיקוד על עוצבת ברעם, החטיבה המרחבית המערבית של עוצבת הגליל, תפקיד שבו כיהן במשך כשנתיים עד אוגוסט 2008, עת מונה למפקד בסיס האימונים אליקים בפיקוד הצפון. במקביל פיקד על חטיבת עודד, חטיבת חי"ר במילואים. ביולי 2010 מונה למח"ט גולני.

בוכריס סומן כקצין איכותי שעתיד להגיע לצמרת צה"ל, ובספטמבר 2012 הועלה לדרגת תת-אלוף ומונה למפקד עוצבת נתיב האש, אוגדת מילואים משוריינת בפיקוד הצפון. בינואר 2014 שונו ייעודה ושמה של האוגדה לאוגדת הבשן, שאחראית לגזרת הגולן והחרמון‏. בספטמבר 2014 מונה למפקד המכללה הבין-זרועית לפיקוד ולמטה (פו"ם), שבה מוכשרים קצינים בכירים בצה"ל. בסוף 2015 הוחלט על מינויו לראש חטיבת המבצעים באגף המבצעים, ובשבוע הבא היה אמור להיכנס לתפקיד זה.

צרו איתנו קשר *5988