ילן: העלאת ריבית תהיה נכונה בחודשים הבאים

ילן אמרה שהעלאת ריבית תהיה נכונה בחודשים הבאים ■ ילן שניתחה את שוק העבודה, הנתון המרכזי בקביעת המדיניות הכלכלית בארה"ב אמרה שאנשים שעובדים משרה חלקית מתקשים לעבור למשרה מלאה, נתון שמעוות את שיעור האבטלה

ג'נט ילן / צילום: רויטרס
ג'נט ילן / צילום: רויטרס

ג'נט ילן, יו"ר הפדרל ריזרב, התראיינה הערב (ו') באוניברסיטת הרווארד. ילן הודתה לקודמה בתפקיד ואמרה כי אמריקה חייבת לו המון - על התנהלותו במשבר הכלכלי הגדול בתולדות העולם המערבי מאז שנות ה-30.

ילן אמרה עוד כי תוכנית רכישת האג"ח הגדולה של הפד, שמשמעותה הדפסה אגרסיבית של כסף והשלכתו לשוק הצליחה "חיפשנו דרכים חדשות כדי לגרום לכלכלה לחזור לתפקד". אמרה ילן והוסיפה שהתוכנית רלוונטית גם היום.

לשאלה איפה טעה הפדרל ריזרב במשבר הכלכלי הגדול אמרה ילן כי הבנק המרכזי לא ראה את המשבר מתקרב, התקשה לזהות שעליית מחירי הנדל"ן הפכה לבועה אבל היום הרגולציה הרבה יותר טובה.

חלקו החשוב של הראיון עם ילן התחיל בסקירה של הכלכלה המקומית ושוק העבודה שהוא לטענתה הגורם המשמעותי בקביעת המדיניות הכלכלית בארה"ב. שוק העבודה נמצא קרוב ליעדים של הבנק המרכזי (אבטלה בשיעור של כ-5% מכוח העבודה) אולם תמהיל שוק העבודה אינו מראה שיפור ממשי.

תמהיל שוק העובדה מראה כי אנשים שעובדים במשרה חלקית ורוצים לעבור למשרה מלאה מתקשים למצוא משרה מלאה ולכן נתוני האבטלה מעוותים את התמונה הכוללת.

באשר לאינפלציה, אומרת ילן כי קצב האינפלציה מביא אותה להערכה שיושגו היעדים של 2% אינפלציה בשנה.

באשר למדיניות הריבית אמרה ילן כי התנאים מבשילים להעלאת ריבית, והעלאה כזו תהיה נכונה בחודשים הבאים.

צרו איתנו קשר *5988