מנהיגי אירופה נגד דברי טראמפ: "לא צריכים עצות מבחוץ"

נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, גינה את התחזית שהשמיע נשיא ארה"ב הנבחר, לפיה מדינות נוספות יפרשו מהאיחוד האירופי, וקנצלרית גרמניה אמרה: "אנחנו צריכים להיות אחראים לגורלנו" ■ שר החוץ הגרמני הביע דאגה מהאמירה לפיה "נאט"ו מיושנת"

אנגלה מרקל / צילום: רויטרס
אנגלה מרקל / צילום: רויטרס

מנהיגי מדינות אירופה התייחסו היום (ב') לראיון שהעניק נשיא ארצות-הברית הנבחר דונלד טראמפ לעיתון הבריטי "טיימס אוף לונדון", ובו כינה שוב את נאט"ו ברית "מיושנת", חזה כי מדינות נוספות יפרשו מהאיחוד האירופי וביקר בחריפות את קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל על התנהלותה מול גל הפליטים. "אני סבורה שאנחנו, האירופים, אחראים לגורלנו", אמרה מרקל והוסיפה: "אני אישית מצפה להשבעה של נשיא ארצות-הברית, אנחנו נעבוד עמו בשיתוף פעולה בכל התחומים".

נשיא צרפת פרנסואה הולנד הגיב גם הוא לביקורת של טראמפ על האיחוד האירופי, ואמר כי גוש המדינות לא זקוק להוראות מגורמים חיצוניים. "אירופה תהיה מוכנה לפעול לשיתוף פעולה טרנס-אטלנטי, אך עלינו להתבסס על ערכינו והאינטרסים שלנו", אמר. "אנחנו לא צריכים עצות מבחוץ לגבי הדברים שעלינו לעשות".

שר החוץ של גרמניה פרנק-וולטר שטיינמאייר הביע דאגה מדבריו של טראמפ על נאט"ו. שטיינמאייר, הנמצא בבריסל, אמר כי שוחח עם מזכ"ל נאט"ו ינס סטולטנברג על ההתבטאויות, והוסיף: "המזכ"ל הביע דאגה מהערות של טראמפ על כך שנאט"ו היא מיושנת. זה מנוגד למה שאמר שר ההגנה האמריקאי בשימוע שלו בוושינגטון רק לפני כמה ימים, ונצטרך לראות מה תהיה המדיניות האמריקאית". שר ההגנה המיועד של טראמפ תיאר במהלך השימוע שלו את נאט"ו כחיונית לביטחונה של ארצות-הברית והאשים את נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בניסיון "לפרק" את הברית.

ברוסיה הסכימו עם דבריו של טראמפ על נאט"ו, אך הנשיא הנבחר בעצמו סתר את דבריו במהלך הראיון, כשאמר כי נאט"ו "חשובה לו מאוד" על אף שהיא אינה מתמקדת במלחמה בטרור. הוא שב על ביקורתו על כך שחברות הברית אינן משלמות את חלקן. "זה לא הוגן כלפי ארצות-הברית", ציין.

גם בארצות ברית ביקרו את דבריו של הנשיא הנבחר. שר החוץ היוצא ג'ון קרי אמר כי הוא סבור שטראמפ לא היה צריך להעביר ביקורת על מרקל. "בכנות, אני חשבתי כי היה זה בלתי ראוי שהנשיא הנבחר יתערב בפוליטיקה של מדינות אחרות באופן ישיר", אמר בראיון לרשת CNN. "הוא יהיה חייב להתייחס לנושא הזה, החל מיום שישי הוא האחראי ליחסים בין המדינות".

במהלך הראיון התייחס טראמפ גם ליחסים של מדינתו עם רוסיה, וציין כי הוא תומך בהסרת הסנקציות נגד מוסקבה, במסגרת הסכם גרעין עם נשיא המדינה ולדימיר פוטין שבמסגרתו תצמצם את ארסנל הנשק שלה. "הם הטילו סנקציות על רוסיה - בואו נראה אם אנחנו יכולים לעשות עסקאות טובות עם רוסיה. קודם כל, אני חושב שצריך להיות הרבה פחות נשק גרעיני, זה חלק מזה", אמר הנשיא האמריקאי הנבחר בראיון. במקביל, ביקר טראמפ בראיון את מעורבותה של רוסיה במלחמת האזרחים ב סוריה .

בראיון התייחס טראמפ גם למזרח התיכון ולזווית הישראלית, והפציר בבריטניה להטיל וטו על כל החלטה במועצת הביטחון של האו"ם המבקרת את ישראל. בנוסף, אמר כי ימנה את חתנו, ג'ארד קושנר, למתווך בהשגת השכם שלום במזרח התיכון.

צרו איתנו קשר *5988