רוסיה שוקלת להסגיר את סנודן לארה"ב: "מתנה לנשיא טראמפ"

עפ"י דיווח ברשת NBC, המסתמך על בכיר בשירות המודיעין האמריקאי, מוסקבה שוקלת למסור את עובד הסוכנות לביטחון לאומי לשעבר שנגדו עומדים אישומים בריגול

הפגנת תמיכה באדוארד סנודן/ צילומים: רויטרס, דור מלכה
הפגנת תמיכה באדוארד סנודן/ צילומים: רויטרס, דור מלכה

המודיעין האמריקאי אסף מידע שממנו עולה כי רוסיה שוקלת למסור לידי ארצות-הברית את אדוארד סנודן, עובד הסוכנות לביטחון לאומי לשעבר, שהדליף מידע סודי על תכניות המעקב של הסוכנות. לפי דיווח ב-NBC, הסגרתו של סנודן, שנגדו תלויים ועומדים שני אישומים בגין ריגול, תהיה בגדר "מתנה" לנשיא ארצות-הברית דונלד טראמפ, שאמר ב-2013 כי מדובר בבוגד שיש להוציא להורג.

על פי הדיווח, המידע מגיע מבכיר בשירותי המודיעין שניתח סדרה של דוחות רגישים המצביעים על כוונת רוסיה למסור את סנודן בתור טובה לטראמפ. מקור נוסף אישר את הדברים ומסר כי מדובר במידע שהצטבר מאז השבעתו של טראמפ לנשיאות בינואר.

בשנת 2013, אחרי שהואשם בהדלפה ובריגול, נמלט סנודן לרוסיה וביקש שם מקלט מדיני. הוא עצמו הגיב לפרסום בחשבון הטוויטר שלו וכתב: "סוף כל סוף, הוכחה שמעולם לא שיתפתי פעולה עם המודיעין הרוסי. אף מדינה לא מוסרת את המרגלים של עצמה, כיוון שאז האחרים יחששו שהם הבאים בתור".

הבית הלבן לא הגיב לידיעה, אבל משרד המשפטים מסר ל-NBC כי הם יקבלו בברכה את הסגרתו של סנודן, שצפוי לעמוד בפני עונש מינימלי של 30 שנה בכלא. בצד הרוסי, עם זאת, הכחישו את הדיווח, ודוברו של פוטין כינה את המידע "קשקוש".

סנודן התפרסם ב-2013 כשהדליף "גרדיאן" הבריטי חומרים מסווגים ומצגות על תכניות ריגול ומעקב של גופי הביון בממשל האמריקאי. באותה השנה, אחרי שנמלט להונג קונג ומשם לרוסיה, ואחרי שהות ממושכת בנמל התעופה במוסקבה, קיבל סנודן מקלט מדיני במדינה.

הדיווח מגיע ברקע רצף אירועים ביחסי וושינגטון ומוסקבה מאז כניסתו של טראמפ לתפקיד. בראיון שהעניק טראמפ בשבוע שעבר לרשת "פוקס", טען המראיין ביל אוריילי כי נשיא רוסיה ולדימיר פוטין רוצח, וטראמפ השיב: "יש הרבה רוצחים. למה, המדינה שלנו כל כך תמימה?". טראמפ טען בראיון כי הוא מכבד את פוטין, ואמר כי "הוא מנהיג של מדינה. אני חושב שעדיף להסתדר איתו מאשר לא. אם הם יעזרו לנו במאבק ב דאעש זה דבר טוב".

צרו איתנו קשר *5988