מצרים: שוטר נהרג ו-4 נפצעו במתקפה של דאע"ש בדרום סיני

חמושים של דאע"ש פתחו בירי לעבר כוחות הביטחון בסמוך למנזר סנטה קתרינה, אחד מהאתרים המרכזיים לנצרות, כשבוע אחרי שני הפיגועים בכנסיות ■ זאת - במקביל לאזהרת המסע של המטה ללוחמה בטרור וסגירת מעבר טאבה עד להודעה חדשה

קרבות דאעש בסיני / צילום: רויטרס
קרבות דאעש בסיני / צילום: רויטרס

שוטר מצרי נהרג, ועוד ארבעה נפצעו, במתקפה של ארגון "המדינה האסלאמית" (דאע"ש) נגד כוחות הביטחון בסמוך למנזר סנטה קתרינה שבדרום חצי האי סיני במצרים - כך הודיע הלילה משרד הבריאות בקהיר, זאת כשבוע אחרי ש-45 בני אדם נהרגו בשני פיגועים של הארגון הקיצוני בכנסיות שונות. גורמי ביטחון מסרו כי תוגברה האבטחה סביב אתרי תיירות בדרום סיני בעקבות המתקפה אמש.

בעקבות הפיגועים בשבוע שעבר הכריז הנשיא עבד אל-פתאח א-סיסי על מצב חירום והורה על פריסת חיילים באתרים מרכזיים במדינה, אולם המתקפה הלילה, בסמוך לאחר האתרים החשובים ביותר לנצרות, מראה את הקושי של השלטונות למגר את הטרור שפוגע בענף התיירות החיוני לכלכלת המדינה.

מנזר סנטה קתרינה, שהוקם במאה השישית, הוא אחד המנזרים הנוצריים העתיקים ביותר בעולם ואתר מורשת עולמית של אונסק"ו. הוא חלק מהכנסייה האורתודוכסית המזרחית.

דאע"ש פעיל בעיקר בצפון חצי האי, באזורים הסמוכים לרצועת עזה, אולם מנסה להתפשט גם דרומה, לעבר ערי תיירות ויעדים פופולריים. בשל החשש מפגיעה בתיירים, ישראל סגרה את מעבר טאבה לפני הפסח, ואתמול (ג') הודיע המטה ללוחמה בטרור כי המעבר ימשיך להיות סגור עד להודעה חדשה.

המתקפה אירעה 10 ימים בלבד לפני שהאפיפיור פרנציסקוס יגיע לביקור במצרים וכשבוע אחרי ששני מחבלים מתאבדים התפוצצו בכנסיות בערים טנטא ואלכסנדריה, במהלך יום ראשון של הדקלים, חג נוצרי המציין את תחילת שבוע הפסחא. 

המיעוט הנוצרי במצרים מונה כ-10% מכלל 92 מיליון התושבים במדינה, והוא משמש יותר ויותר מטרה לדאע"ש, שביצע 3 פיגועים קטלניים בכנסיות ב-4 החודשים האחרונים. בחודש פברואר האחרון, עשרות משפחות נוצריות נמלטו מצפון סיני אחרי סדרת מעשי רצח שכוונה נגד המיעוט.

מאז הודח הנשיא מוחמד מורסי ביולי 2013, מתמודדת מצרים עם איום מתמשך של ארגוני טרור, שהגבירו את מתקפותיהם מאז וניצלו את הכאוס בחצי האי. בין היתר, שלוחת דאע"ש בסיני גם משגרת מעת לעת רקטות לעבר שטחה של ישראל, בטענה כי היא תוקפת את פעיליה בסמוך לגבול עם מצרים.

צרו איתנו קשר *5988