מתווה נתניהו לנכים: 4,000 ש' בחודש - לבעלי 90% נכות בלבד

תקציב התוכנית עומד על 4 מיליארד שקל ■ את הקצבה המוגדלת יקבלו רק נכים קשים, ושאר הקצבאות יוצמדו לשכר המינימום ■ "נתניהו עושה הפרד ומשול בין הנכים"

בנימין נתניהו בועדת הכלכלה - דיון על מתווה הגז / צילום: דוברות הכנסת
בנימין נתניהו בועדת הכלכלה - דיון על מתווה הגז / צילום: דוברות הכנסת

ראש הממשלה בנימין נתניהו הציג היום (ג') את תוכניתו לקצבאות הנכים, שתקציבה יעמוד על 4 מיליארד שקל ל-4 השנים הקרובות, ובמסגרתה תעלה קצבת הנכות לנכים קשים בלבד ל-4,000 שקל בחודש. הנכים שיקבלו את התוספת לקצבה הם רק אלה שנקבעו עבורם 90% נכות לפחות, והיא תיכנס לתוקפה כבר בינואר 2018. בנוסף, יחולקו תקציבי המתווה באופן דיפרנציאלי בין נכים קשים ולא קשים, וקצבאותיהם יוצמדו לשכר המינימום. בהמשך היום תתקיים הפגנת נכים מול בית ראש הממשלה בירושלים.

מתווה נתניהו הגיע לאחר שיו"ר הקואליציה דוד ביטן כינס את כלל נציגי הסיעות בכנסת והגיע עמם להסכמה על מתווה אחיד להעלאת הקצבאות לכל הנכים, ללא הפרדה בין נכים קשים ולא קשים. לטענת נתניהו, התוכנית המוצגת הגיעה לאחר שלמד את מסקנות ועדת זליכה ונועץ עם פרופ' אבי שמחון. נוסף על התוספת לקצבאות והצמדתן לשכר המינימום, נקבע כי על מנת לעודד שילוב נכים בעבודה, לא תקוזז קצבת נכה ששכרו נמוך מ-4,200 שקל בחודש. כמו כן, יושקעו 100 מיליון שקל בשנה בתוכנית לסבסוד עבודת נכים.

במטה הנכים זעמו על התוכנית, וכינו אותה "הספין של נתניהו". "לשכת ראש הממשלה הוציאה הודעה שמטרתה הורדת גובה הלהבות כדי לדכא את מאבק הנכים, ובעיקר לרצות את שר האוצר בנושא השרוי במצוקה בשל העובדה שדעתו דעת מיעוט בקואליציה", נמסר ממטה המאבק. "אזרחים עם מוגבלות זועקים פה על מצוקה פעם אחר פעם והתקשורת משדרת להם צפירת הרגעה. 'הנה הדברים מסתדרים ולשביעות רצונכם'. המציאות מלמדת מרחק צפון ודרום מהכתוב. הפתרון שהוצג משאיר את ציבור הנכים במצוקה".

עוד נמסר מהמטה כי "ראש הממשלה, יועציו ושריו לא טרחו אפילו לפנות לקואליציית הנכים המובילה את המאבק ברחובות ובכבישים. מאסנו בהתייחסות אלינו כמספרים ללא פנים ושמות בטבלאות האקסל, שקופים וחסרי דעה. אנחנו כאן כדי להישאר ומי שמפחד לא מאמין".

 

ח"כ אילן גילאון (מרצ) שתמך במתווה הפשרה שאליו הגיע ביטן עם ראשי הסיעות, אמר כי בתוכנית זו הייתה הסכמה על העלאת ה קצבאות באופן אחיד לכל הנכים, ללא הגדרות. "זו המדיניות של נתניהו להפריד בין אנשים כל הזמן, לעשות הפרד ומשול, ושמחון הוא המבצע שלו, שיש להזכיר לציבור שהוא אחראי על הכפלת מחירי הדירות", אמר גילאון. "כנראה שפרופ' אפשר לשכור לכל מטרה. אם לביבי יש עניין להסתכסך עם הכנסת מקיר לקיר, אז הוא מוזמן לעשות את זה. אני אתייצב היום מול הבית של ביבי יחד עם כל הנכים".

ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד), שלקחה חלק במתווה של ביטן, שהוצג בשבוע שעבר, אמרה כי "לקחתי בחשבון שעושים עלינו סיבוב, ואם הסיבוב הזה נועד להיטיב עם אוכלוסיית הנכים, שמחתי לשתף פעולה". היא הוסיפה כי "התוכנית של נתניהו לקוחה ממתווה שמחון, היא כרגיל 'הפרד ומשול' בתוך אוכלוסיית הנכים, מי יותר מסכן, במקום להרים את כולם מהמקום של מסכנות למקום של יכולת. הוא אומר 'בואו תראו לי מי יותר מסכן', אני חושבת שזה מאוד מצער".

אלהרר הוסיפה כי "המתווה שהסכמנו עליו הוא המתווה שצריך לעבור בחקיקה בכנסת. נתניהו מדבר על 4,000 שקל קצבה, ואני מברכת על זה, אבל זה חייב להיות לכל הנכים. במידה מסוימת נתניהו ייצא המושיע והכותרת היא שהקצבה עלתה ל-4000 שקל, אבל כשמסתכלים על הפרטים הקטנים, זה לא מה שמופיע בתוכנית".

גם אלכס פרידמן, יו"ר ארגון "נכה לא חצי בן אדם", טוען כי מדובר בעוד ניסיון לגרוף קרדיט על חשבו הנכים. "סבב קרדיטים על חשבון הגב שלנו, זה לא מתווה ביטן שאנחנו תומכים בו", אמר. "הדבר הכי טוב שיש במתווה שמחון הוא שיש נכים שיקבלו אותו באופן מידי. כל השאר זה זבל טהור שמנסים לדחוף לנו ולא נסכים אליו".

ביטן בירך על המתווה וציין כי היה מעורב בגיבושו. "הוא כמעט בדיוק כמו מתווה הח"כים. הגמלה תעלה ולא בעוד 4 שנים. הנכים הקשים יקבלו תוספת מיד. יש הצמדה לשכר המינימום, יש עלייה דרמטית לכל הנכים - אבל הנכים הקשים לא יחכו ויקבלו מיד. הדבר החשוב הוא ביטול ועדת לרון, זה יאפשר לחיות בכבוד. כל העניין הוא העניין התקציבי, לכן התייחסנו לכך שזה יעלה באופן הדרגתי", מסר.

צרו איתנו קשר *5988