נקמת טראמפ: לא ימנה את יועצו הכלכלי גארי קוהן לראש הפד

גמול על הביקורת הפומבית שמתח קוהן, יהודי, על התבטאויות טראמפ לגבי האספסוף הניאו-נאצי בשארלוטסוויל ■ בעקבות התפטרות סגן יו"ר הפדרל ריזרב סטנלי פישר, לטראמפ יש הזדמנות לעצב את מדיניות המוסד בשנים הקרובות

דונאלד טראמפ בנאום במוזיאון ישראל / צילום:רויטרס
דונאלד טראמפ בנאום במוזיאון ישראל / צילום:רויטרס

נראה כי דונלד טראמפ, נשיא ארה"ב, לא ימנה את גארי קוהן, יו"ר המועצה הכלכלית הלאומית בבית הלבן, ליו"ר פדרל ריזרב, אף על-פי שהנשיא אמר ביולי, כי הוא רואה בקוהן מועמד פוטנציאלי לראשות הבנק המרכזי בתום כהונתה של היו"ר הנוכחית, ג'נט ילן, בתחילת פברואר 2018.

נראה שהשינוי בעמדת טראמפ נובע במידה רבה מהביקורת הפומבית שמתח קוהן, יהודי, על התבטאויות סלחניות של נשיא ארה"ב על אספסוף ניאו-נאצי שהתפרע בשארלוטסוויל, וירג'יניה, באוגוסט.

המידע פורסם אמש (ד') בראשונה ב"וול סטריט ג'ורנל". שני מקורות בבית הלבן אישרו את הידיעה לסוכנות "רויטרס" ו"ניו-יורק טיימס" יצא עם דיווח דומה.

כזכור, הכריז הנשיא, זמן קצר לאחר שוך המהומות בשארלוטסוויל, שיש "אנשים טובים מאוד בשני הצדדים". (כלומר בקרב הניאו-נאצים ובקרב אלה שמתנגדים להם). בכך נתן טראמפ בסיס להאשמות שהוא מוצא הקבלה בין ניאו-נאצים וגזענים אחרים שחוללו את המהומות לבין אלה שמחו על בואם לשארלוטסוויל.

במהלך ההתפרעויות, נשאו הניאו-נאצים לפידים, וקראו: "יהודים לא יחליפו אותנו", ו"הייל טראמפ". בפיגוע דריסה במהומות נרצחה מפגינה נגד הארגונים הגזעניים. החשוד הוא צעיר ניאו-נאצי.

בתגובה, בראיון ל"פייננשל טיימס" ב-25 באוגוסט, אמר קוהן כך: "לעולם אי-אפשר להשוות אזרחים שמביעים תמיכה בשוויון ובחירות לאלה שמאמינים בעליונות הגזע הלבן, לניאו-נאצים ולקו-קאלקס-קלן. אני מאמין שהממשל הזה יכול - וחייב - להתנהל בצורה טובה יותר בכך שיגנה בעקביות ובצורה שאינה משתמעת לשתי פנים את הקבוצות (הגזעניות) האלה. הוא חייב לעשות כל מה שרק אפשר לגשר על המחלוקות העמוקות שעדיין משסעות את החברה האמריקאית".

"כיהודי אמריקאי, לא אתיר להכרזות מתלהמות של ניאו-נאצים, כגון 'היהודים לא יחליפו אותנו', לגרום לכך שיהודי כמוני יעזוב את משרתו", אמר עוד קוהן. "אני חש אהדה עמוקה לכל מי ששימש מטרה של קבוצות משטמה אלה. כולנו חייבים להתאחד נגדן". הוא היה הראשון בממשל שהעז לצאת נגד טראמפ. (אחריו יצא שר-החוץ, רקס טילרסון, נגד התבטאויות הנשיא). ככל הידוע, אין תקדים לכך שבכיר בבית הלבן מותח ביקורת פומבית קשה כל כך על נשיא ומוסיף לכהן בתפקידו.

על-פי דיווחים במדיה בשבועות שחלפו, רתח טראמפ מזעם על דברי קוהן וטילרסון, ודיבר על כך בשיחות פרטיות. בפומבי הוא לא אמר דבר, אך מקורביו מחוץ לממשל שימשו לו לפה. הם רואים בהתבטאויות האלה "מרד" של עוזרים שאמורים להיות נאמנים לו. "אסור לכבס את הכביסה המלוכלכת (של הנשיא) בפומבי", אמר רוג'ר סטון, יועץ ותיק של טראמפ. "ברמה האישית, אם הוא חש עצמו נבגד זה מפני שהוא באמת נבגד".

לדברי ה"ג'ורנל" אמש, לא היה טראמפ מודע לכך שקוהן עמד למתוח עליו ביקורת בוטה כל כך. פקיד בבית הלבן אמר לעיתון, שאפשר לראות בבירור שטראמפ מתמלא עתה זעם כאשר מישהו מזכיר את קוהן.

אומרים על טראמפ, שהוא אינו שוכח ואינו סולח על פגיעה פומבית בכבודו, ואתמול נתן ממשלו פומבי - אמנם לא בצורה רשמית - לעונש שיושת על היועץ הכלכלי. כיו"ר המועצה הכלכלית הלאומית, ניהל קוהן את המאמץ למצוא יו"ר מתאים ל'פד', כנראה מתוך הבנה שהוא עצמו עשוי לזכות בתפקיד (אם כי האפשרות שילן תמונה לתקופת כהונה נוספת לא ירדה מהפרק). אך אתמול הודיע בכיר בממשל: "הנשיא בוחן עתה כמה מועמדים".

ומקור בעל "קשרים הדוקים לבית הלבן" אמר ל"ניו-יורק טיימס": "הוא (קוהן) לא יקבל את התפקיד. טראמפ רוצה לפטר אותו". מקור אחר אמר: "הנשיא אינו שוכח".

דוברת בבית הלבן, נטלי סטרום, אמרה, כי קוהן "מתמקד עתה במילוי חובותיו (כיועץ הכלכלי הבכיר) , לרבות מימוש הזדמנות של פעם בחיים להוביל רפורמה משמעותית במערכת המיסים, רפורמה שתביא ליצירת מקומות עבודה חדשים ותתרום לצמיחה כלכלית".

ובכל זאת, גורם אחר בבית הלבן אמר ל"ג'ורנל", כי קוהן עדיין יכול לתקן את יחסיו עם טראמפ. הוא אחד מהבכירים המעטים בממשל שבידיהם מופקד פרויקט רפורמת המס. פרויקט זה יקר ללבו של טראמפ ואם הרפורמה הזו תעבור את משוכת הקונגרס, ייתכן שמעמדו של קוהן בבית הלבן ישתפר.

בשלב זה טרם ברור האם קוהן ייישאר בתפקידו כראש המועצה הכלכלית הלאומית, או שאולי יחליט לפרוש במחאה על הצעד שנקט נגדו טראמפ.

בעקבות החלטתו של סטנלי פישר, סגן יו"ר ה'פד', להתפטר בגלל "סיבות אישיות" ולנוכח פקיעת מינויה של ילן בפברואר, נמצאת עתה בידי טראמפ הזדמנות נדירה לעצב כרצונו את מדיניות הבנק המרכזי בשנים הקרובות. הוא שואף לרופף את התקנות שמגבילות את פעילות הבנקים (הן נכנסו לתוקף בעקבות המשבר הפיננסי הגדול ב-2008) ולהחיש את קצב העלאת הריבית. בעוד שילן מתנגדת לשתי השאיפות האלה, הביע טראמפ בחודשים שחלפו שביעות רצון מתפקודה (וכמנהגו גם ביקורת).

כאמור, האפשרות שהיא תמונה לתקופת כהונה נוספת עדיין קיימת. במקביל, בוחנים יועצי טראמפ מועמדים לחבר הנגידים של ה'פד' ובהם, לדברי ה"ג'רנל", ג'ון טיילור, כלכלן מאוניברסיטת סטנפורד; ג'ון אליסון, לשעבר מנכ"ל בנק T&BB; ושניים שכיהנו בעבר בחבר הנגידים של ה'פד', לורנס לינדסי וקווין ווארש.

צרו איתנו קשר *5988