המורים לא קיבלו שכר: "נשבית את כל מערכת החינוך"

גם לאחר הרפורמה בשיטת תשלום שכר המורים, רבים מהם לא קיבלו את משכורות חודש ספטמבר, ואחרים קיבלו שכר חלקי: "לאנשי הקבע השכר נכנס לפני יום כיפור, רק אנחנו נדפקים" ■ משרד החינוך: המשכורות הועברו לפני סוף החודש

אילוסטרציה תלמידים בכיתה / צלם: איל יצהר
אילוסטרציה תלמידים בכיתה / צלם: איל יצהר

יו"ר הסתדרות המורים, יפה בן דוד, התראיינה הבוקר (א') לרדיו 101.5 בעקבות הפרסומים כי מורים רבים לא קיבלו את משכורת חודש ספטמבר. "אני הודעתי למשרד החינוך. זו הפשלה הגדולה ביותר שאני חושבת שלא זכורה עוד מימי כמורה, שכלל המורים לא מקבלים שכר בראשון לחודש כפי שהיו.

"אני מודיעה להם בצורה חד משמעית והיה ומחר לא יכנסו המשכורות, אני אשבית את כל המערכת - מהגנים ועד התיכונים."

בתשובה לשאלה האם השביתה תהיה מיידית, בן דוד ענתה כי "השביתה תהיה מיידית למרות שאני צריכה להכריז סכסוך עבודה, אנחנו נתחיל את הלימודים בשעה 12"

דבריה של בן דוד הגיעו לאחר הפרסום כי גם אחרי הרפורמה בשיטת תשלום שכר המורים, רבים מהם טרם קיבלו את משכורת חודש ספטמבר. "המשכורת לא נכנסה, אבל שכר הדירה כבר ירד. הבטיחו שהיא תיכנס בשלישי, אבל אני לא יודעת מה נעשה", אומרת מורה ממרכז הארץ.

לאחר שלפני כשנה חלו שיבושים רבים בהעברת השכר למורים הקים שר ה חינוך נפתלי בנט ועדה שבנתה מודל חדש להעברת השכר, אולם נראה שהמערכת בכל זאת אינה חפה מתקלות: עשרות מורים מדווחים הבוקר כי משכורות ספטמבר טרם הופקדו בחשבונות הבנק שלהם. מדובר במורים המועסקים על ידי משרד החינוך כאשר מורים ברשתות כמו אורט ואחרות קיבלו את השכר.

"לאנשי הקבע השכר נכנס כבר לפני יום כיפור, רק אנחנו תמיד נדפקים", אמרה מורה אחרת. מורים נוספים שכן קיבלו את השכר טענו כי חלו שיבושים בגמולים, תוספות השכר המובטחות: "לי חסר גמול חינוך כיתה, ופתאום רשמו שאני מורה לא מוסמכת", שיתפה מורה.

ח"כ איציק שמולי, חבר ועדת החינוך של הכנסת, אמר כי "יש דברים שלא משתנים; בכל שנה מגיע 30 בספטמבר ומפתיע את משרד החינוך שהגיע הזמן לשלם משכורות למורים. זו פארסה מתמשכת שפשוט מכלה את המוטיבציה להיות מורה בישראל".

במשרד החינוך הבהירו כי המשכורות הועברו לבנקים כבר ביום חמישי והעיכוב בהגעתן לחשבונות המורים נובע ככל הנראה מיום כיפור שחל אתמול. עוד אמרו במשרד כי הם מצויים בקשר עם הבנקים והמורים צפויים לראות את השכר בחשבון לכל המאוחר מחר.

צרו איתנו קשר *5988