בוטלה השביתה בבתי הספר ובגנים שתוכננה למחר

(עדכון) - הסתדרות המורים ומשרד החינוך קיבלו את המלצת בית הדין לעבודה והחליטו לקבוע מועדים לדיונים באחריות בית המשפט ■ המחאה עוסקת בחישוב ימי מחלה של המורים והגננות, אותה מכנים המורים "עושק ימי המחלה"

לימודים תלמידים כיתה א בית ספר תלמידים / צלם: טינקסטוק
לימודים תלמידים כיתה א בית ספר תלמידים / צלם: טינקסטוק

הסתדרות המורים הודיעה הערב (שלישי) על ביטול השביתה שתוכננה למחר בבתי הספר היסודיים ובחטיבות הביניים, לאחר שבית הדין הארצי לעבודה המליץ לצדדים להימנע ממנה. המורים ו משרד החינוך קיבלו את המלצת נשיאת בית הדין אפרת לקסר להמשיך במשא ומתן במקביל לקיום הלימודים כסדרם.

המורים מוחים על מה שהם מכנים "עושק ימי המחלה", כשלטענתם מורה שמקבל יום מחלה מחויב בפועל ב-1.4 ימים במקום ביום אחד. אתמול הם הודיעו על ההשבתה המתוכננת, אך במהלך הדיון תהתה מתי התריעו בהסתדרות בפני משרד החינוך על צעדי המחאה, והאם הדבר נעשה ברגע האחרון.

הדיון בבית המשפט התמקד בשאלה מתי התדיינו שני הצדדים בנושא חישוב ימי המחלה, אמרה עורכת הדין אורנה לין, המייצגת את הסתדרות המורים, כי "ניתנה הודעה על סכסוך עבודה שנקבה בתאריך השביתה, ולמרות שהצדדים ישבו ביניהם, זה לא זירז את הטיפול בנושא. והנה הגענו לתאריך שבו נקבנו לשביתה".

"המדינה יודעת שאנחנו בסכסוך", הוסיפה עו"ד לין. "היא מכירה את טענותינו, ואת העובדה שהפגיעה בנו מהותית, וכל זה לא עזר להגיע להבנה שתפתור את הסכסוך באופן שלא נצטרך לשבות. בכל זמן שאנחנו מתדיינים, המדינה לא הצליחה להסביר לנו את נוסחת חישוב ימי המחלה

בתשובה לשאלה מדוע התקיים דיון רק בשבוע האחרון בנושא, אמרה עו"ד לין כי "מנכ"לית הסתדרות המורים הייתה צריכה לעשות סקנדל כדי לקיים דיון בדצמבר, בזמן שמשרד החינוך רצה דיון בינואר".

השופטת תהתה מתי התריעו בהסתדרות בפני משרד החינוך על צעדי המחאה, והאם הדבר נעשה ברגע האחרון. עו"ד לין אמרה כי "מחוש אוגוסט ניסינו להבין איך מחשבים את הנושא, וגם אחרי ישיבות - לא נתנו לנו את הנתונים באופן שניתן להבין כיצד מבוצע החישוב". עוד הדגישה כי השאלות בנושא החלו לעלות כבר במרץ שעבר.

עורך הדין דניאל פסי המייצג את משרד החינוך הסכים כי "אין מחלוקת שרק בשבוע שעבר הציגו את הנוסחה בפגישה. ההידברות המשיכה, ובזמן הזה משרד החינוך פעל בהתאם, כשבישיבות עצמן לא עלה שבעוד כמה ימים השביתה תצא לפועל. הנושא הזה לא היה על הפרק וזה הרושם שקיבלו נציגי משרד החינוך והאוצר, ולכן הייתה הפתעה שנודע להם אתמול דרך התקשורת על השביתה".

עו"ד לין ענתה כי הטיעון של הסתדרות המורים לפיו זה המצב הקיים כבר 30 שנה, היא "לא תשובה רציונלית". עו"ד לין אמרה כי מדובר ב"פגיעה מהותית בזכויות המורים", והדגישה כי "לא הכרזנו על שביתה בלתי מוגבלת". בתום הדיון אמרה השופטת כי היא מבקשת למנוע את השביתה, ולקבוע לוח זמנים לדיונים באחריות בית המשפט.

צרו איתנו קשר *5988