חברת v-wave גייסה 70 מיליון דולר למימון ניסויים ב-400 חולים

החברה הישראלית מתמקדת בפיתוח התקן זעיר לטיפול באי ספיקת לב ולחץ דם ריאתי • השוק הפוטנציאלי מונה למעלה מ-26 מיליון איש הסובלים מתופעות אלה ברחבי העולם, ואם הניסוי יצליח, החברה צפויה לזינוק משמעותי בשוויה

בעיות לב/ צילום: שאטרסטוק
בעיות לב/ צילום: שאטרסטוק

חברת V-Wave, המפתחת התקן זעיר מושתל לטיפול באי-ספיקת לב כרונית ויתר לחץ דם ריאתי, גייסה 70 מיליון דולר. את הגיוס הובילה קרן Deerfield בהשתתפות המשקיעים החדשים Quark Ventures ו-Endeavour Vision וכן המשקיעים הקיימים: חברות המכשור הרפואי ג'ונסון אנד ג'ונסון ואדוורדס וקרנות הון הסיכון פונטיפקס, BRM, טריוונצ'רס, ביו סטאר וונצ'רס, PuraVida ו-Israeli Secondary Fund. את חברת V-Wave ייצג בעסקה עו"ד איתמר מי-זהב, שותף במשרד ZAG-S&W זיסמן אהרוני גייר ושות'

הסכום שגוייס נועד לממן את הניסוי הפיבוטלי (ניסוי רב-מרכזי שעשוי להיות האחרון לפני שיווק) הנערך בארה"ב, ישראל, קנדה ואירופה. הניסוי ייערך ב-400 חולים.

חברות מעטות בעולם ובישראל בפרט מעיזות היום להיכנס להרפתקה של פיתוח מכשיר רפואי מושתל אשר יש לרשמו לשוק במסלול PMA, כלומר במסלול הארוך של תחום המכשור הרפואי. כפי שמעיד היקף הגיוס, הדרך אל השוק במסלול זה היא יקרה, והיא גם ארוכה, בעוד האקזיטים בשוק הזה מעטים ולעומת פיתוח תרופות, הם גם לא גדולים. עם זאת, כאשר מוצר הוא פורץ דרך ומהווה פתרון חדשני ומשמעותי למחלה קשה ויקרה, התמונה עשויה להשתנות. המעורבות של שתי חברות מכשור רפואי ב-V-Wave, מעידה כי ייתכן שזהו המקרה.

לדברי ד"ר אנדרו אלברדיסי, מנהל ב"Deerfield Management: "לטכנולוגיה של החברה פוטנציאל להפוך לסטנדרט טיפולי עבור מגזר גדול של חולים הסובלים מאי-ספיקת לב, שמצבם ממשיך להחמיר חרף השימוש בתרופות והתקנים מאושרים. בנוסף לשיפור התוצאות עבור המטופלים, לטכנולוגיה של V-Wave יש פוטנציאל לצמצם באופן משמעותי את נטל העלויות של הטיפולים במחלה".

יותר מ-26 מיליון בני אדם בעולם סובלים מאי-ספיקת לב (למעלה מ-6 מיליון בארה"ב בלבד), שהינה הגורם המוביל לאשפוז בבתי חולים במדינות רבות. בארה"ב, זוהי הוצאת הביטוח הרפואי הגדולה ביותר באשפוז אקוטי. חולי אי-ספיקת לב נזקקים לאשפוזים תכופים, סובלים מאיכות חיים ירודה ותוחלת חיים נמוכה.

"השתל של V-Wave מווסת את לחץ הדם בין העליות בלב וכך מאפשר את בקרת הלחץ בעליה השמאלית, שהינו הגורם העיקרי לקשיי נשימה ולאשפוזים חוזרים ונשנים עקב אי-ספיקת לב ההולכת ומחמירה", ציין ד"ר וויליאם ט. אברהם, ראש היחידה הקרדיווסקולרית במרכז הרפואי ע"ש ווקסנר באוניברסיטת מדינת אוהיו, המעורב בניסוי של החברה. "תוצאות מחקר הישימות של החברה, שהוצגו במרס 2018 בכנס ה ACC באורלנדו -ארה"ב, הראו שוויסות לחץ הדם בין העליות על ידי יצירת דלף הינו בטוח וכי שיעור התחלואה והתמותה היו נמוכים בהשוואה לאוכלוסייה דומה שטופלה באופן האופטימלי הקיים היום".

ד"ר ניל אייגלר, מנכ"ל V-Wave, ציין כי "כקרדיולוג התערבותי העוסק באי-ספיקת לב כבר עשרים שנה, אני נרגש מגיוס ההון הנוכחי שיאפשר לנו להמשיך ולבחון את הכיוון המדעי בניסוי פיבוטלי אשר יקרב אותנו בצעדי ענק למסחור הטכנולוגיה. השיפור בתסמינים צפוי לכלול עליה ביכולת לעסוק בפעילות גופנית, הפחתת הצורך באשפוזים אקוטיים והפחתת שיעור התמותה, תוך שיפור איכות החיים עבור מאות אלפי מטופלים הנתונים לסבל מתמשך".

V-Wave הוקמה ב-2010 על ידי יעקב ניצן, ד"ר גדי קרן וד"ר אשר שמולביץ'. ב-2013 סיימה ניסויים בבעלי חיים. ב-2014 ביצעה השתלה ראשונה בבני אדם, וב-2016 גייסה 28 מיליון דולר בהובלת ג'ונסון אנד ג'ונסון ואדוורדס. הנהלת החברה הבכירה כוללת את ד"ר ניל אייגלר (מנכ"ל), ארז רוזנפלד (נשיא) וד"ר פרנק ליטבק (יו"ר הדירקטוריון).

צרו איתנו קשר *5988