שריפות הענק באתונה: מניין ההרוגים עלה ל-50

יוון עולה באש: על רקע גל החום הפוקד את המדינה, פרצו שריפות בכמה מוקדים סביב עיר הבירה • ראש הממשלה ציפראס הקדים את שובו למדינה • ישראל הציעה סיוע לרשויות ביוון • תיירים חולצו בסירות ותושבים ברחו אל החוף: "הלהבות רדפו אחרינו כל הדרך לתוך המים"

עשן השריפה אופף את הפרתנון באתונה / צילום: REUTERS, Alkis Konstantinidis
עשן השריפה אופף את הפרתנון באתונה / צילום: REUTERS, Alkis Konstantinidis

לפחות 50 בני אדם נהרגו ויותר מ-100 נפצעו, בהם 16 ילדים, בשריפות ענק הנמשכות מאז אתמול (ב') במזרח יוון. מוקד האירועים הוא העיירה מאטי הממוקמת כ-29 קילומטרים ממזרח לעיר הבירה אתונה, אך במקביל פרצו שריפות גם במוקדים נוספים, על רקע גל החום הפוקד את המדינה. מדובר באירוע השריפה החמור ביותר בחצי האי הפלופונזי בעשור האחרון.

שגרירות ישראל באתונה דיווחה כי נכון לעכשיו אין ישראלים במצוקה. חיים קוזניץ, מדריך טיולים שנמצא באתונה, העיד: "רואים בטלוויזיה את השריפות, אבל כאן אין לזה זכר. אתמול היו רוחות חזקות, ענן שחור, הם ליבו את האש מעל אתונה. כיוון הרוחות התחלף והן סילקו את הענן. היום לא מרגישים את זה".

ראש הממשלה אלכסיס ציפראס הקדים את שובו למדינה מביקורו בבוסניה והרצוגובינה בעקבות האירועים, ובמקביל ממשלת יוון ביקשה סיוע דחוף מחברותיה לאיחוד האירופי כדי להתמודד עם השריפות. ספרד וקפריסין כבר נענו לקריאה והציעו סיוע מטעמן.

גם הרשויות בישראל הציעו סיוע, ולשכת ראש הממשלה, המל"ל (המרכז לביטחון לאומי) ושגרירות ישראל באתונה פנו למקבילהם בנושא. ביוון הודו על ההצעה, אך נענו כי השלטונות השתלטו בשלב זה על השריפות. שגרירת ישראל באתונה, אירית בן אבא, מסרה כי היא דיברה עם מנכ"ל המשרד להגנה אזרחית ביוון שהודיע לה כי "הם יכולים להכיל את האסון בכוחות עצמם".

שריפת ענק סמוך לאתונה / רויטרס
 שריפת ענק סמוך לאתונה / רויטרס

הצלב האדום דיווח כי 26 גופות נמצאו בחצר במאטי, הנחשבת ליעד פופולרי עבור תיירים, במיוחד פנסיונרים ומשפחות בחופשות החגים. "מאטי כבר לא קיימת עוד כיישוב", אמרה אישה אחת לרשת היוונית סקיי. "ראיתי גופות, מכוניות שרופות לחלוטין. אני מרגישה בת מזל שנשארתי בחיים".

תושבי האזורים שנפגעו באופן הקשה ביותר, סמוך לחוף הים סביב הבירה, נאלצו להימלט אל תוך הים כדי להינצל מהלהבות. "למרבה המזל הים היה שם והלכנו לים, כי הלהבות רדפו אחרינו כל הדרך לתוך המים", סיפר קוסטס לגנוס, תושב מאטי. "האש צרבה את הגב שלנו וצללנו לתוך המים... אמרתי 'אלוהים אדירים', אנחנו צריכים לברוח כדי להציל את עצמנו".

כוחות החירום השתמשו בסירות ובמסוקים כדי לפנות את האנשים מחוף הים, בהם אזרחי יוון ותיירים. עדי ראייה סיפרו ל"רויטרס" כי הם ראו גבעה שלמה של בתים שנשרפה בלהבות בסמוך לאתונה. ראש עיירה מקומי דיווח על לפחות 100 בתים ו-200 כלי רכב שעלו באש.

גם ממערב לאתונה, באזור קינטה פרצו שריפות, ושם קראו הרשויות לתושבים לנטוש את בתיהם ולהימלט על נפשם מפני השריפות. השריפה שפרצה שם פרצה בשדה קוצים והתפשטה במהירות עד שהביאה לחסימתו של אחד מעורקי התנועה המרכזיים באזור ולביטול תנועת הרכבות. הצבא היווני נקרא להצטרף למאמצי הכיבוי.

צרו איתנו קשר *5988