כיל: נחתמו חוזים חדשים לאספקת אשלג ללקוחות בסין

החוזים לאספקת אשלג בהיקף של 905 אלף טון, עם אופציה להגדלת האספקת ב-375 אלף טון נוספים • המחיר עליו סוכם, 290 דולר לטון אשלג, גבוה בכ-60 דולר לעומת המחיר שנקבע בחוזים הקודמים שחתמה סין מול לקוחותיה בסין בשנה שעברה

רביב צולר / צילום: שלומי יוסף
רביב צולר / צילום: שלומי יוסף

לאחר עיכוב של כשלושה חודשים חתמה כיל על חוזים חדשים לאספקת אשלג ללקוחות החברה בסין. על כך דיווחה החברה בסוף השבוע. כיל, הנמצאת בשליטת החברה לישראל של עידן עופר ופועלת בתחום הדשנים והמינרלים, תספק ללקוחות בסין, בהיקף של 905 אלף טון, עם אופציה להגדלת האספקה ב-375 אלף טון נוספים. זאת, עד לחודש יוני 2019.

המחיר עליו סוכם, 290 דולר לטון אשלג, דומה לחוזים אחרים שנחתמו לאחרונה בין יצרניות אשלג בעולם ללקוחות בסין והודו וגבוה ב-26% (60 דולר) לעומת המחיר שנקבע בחוזים הקודמים שחתמה כיל מול לקוחותיה בסין בשנה שעברה.

המגמה מהודו עוברת גם לסין

כיל , נזכיר, דיווחה בסוף אוגוסט כי חתמה חוזה לאספקת אשלג ללקוחות בהודו בהיקף של 775 אלף טון, לתקופה שבין ספטמבר 2018 ליוני 2019. הכמויות שסוכמו דומות לכמויות שסוכמו בשנה הקודמת, אולם גם בהודו המחיר לטונה אשלג עמד על 290 דולר, גבוה ב-21% (50 דולר לטונה) בהשוואה למחיר שנקבע בחוזים הקודמים, ודומה למחירי המכירה לשוק ההודי עליהם הכריזו לאחרונה יצרניות אשלג אחרות.

עוד דיווחה כיל בסוף השבוע כי בית המשפט העליון דחה בקשה של מחזיק במניות החברה לחשיפת מסמכים בקשר להפסקת פרויקט ההרמוניזציה של החברה עליו הוחלט בחברה לפני כשנתיים.

לאחרונה פרסמה סיטי המלצת "קניה" על המניה. "כיל נהנית מעלויות הפקה הנמוכות בסקטור בתחומי האשלג והברום ויש לה גם פעילות חזקה בתחום המוצרים הייחודיים בתחום הכימיקלים. באשלג נרשמה עלייה חדה במחירים בשנה האחרונה ונראה כי הפעילות העולמית תמשיך במגמת התאוששות, ואילו בתחום הברום כיל נהנית מצמצום בהיצע העולמי, בעיקר קשיים באספקה בסין", כותבים בסיטי. "גם הפעילות בתחום הפוספט צפויה להתאושש".

מניית כיל עלתה 54% בשנה האחרונה ו-67% מתחילת 2018
 מניית כיל עלתה 54% בשנה האחרונה ו-67% מתחילת 2018

שוק האשלג מתרומם מהשפל

שוק הדשנים העולמי, ובעיקר מחיר האשלג - המוצר המרכזי של כיל - היה מספר שנים בשפל, עקב ירידה בביקושים מצד חקלאים בכל העולם שהובילו לעודפי היצע ולירידה חדה במחירו, אולם בשנה האחרונה נרשמה התאוששות במחירי האשלג, שהשתקפה גם בדוחות של כיל (שביצעה גם מהלכי התייעלות נרחבים).

את הרבעון השני של השנה סיימה כיל עם עלייה של 3.7% בהכנסות לעומת הרבעון המקביל אשתקד, לכ-1.37 מיליארד דולר. זאת, בזכות מחירים גבוהים יותר בכל שרשראות הערך של החברה וכן ייסוף האירו לעומת הדולר, בקיזוז תרומת עסקים שנמכרו. המחיר הממוצע לטונה אשלג עלה ל-247 דולר ברבעון השני, לעומת מחיר ממוצע של 216 דולר לטונה אשלג ברבעון המקביל.

הרווח התפעולי גדל ב-19% ברבעון ל-172 מיליון דולר, ובשורה התחתונה הציגה כיל קפיצה של 77% ברווח הנקי שהגיע ל-101 מיליון דולר, בין השאר גם על רקע ירידה חדה בהוצאות המס של החברה. 

צרו איתנו קשר *5988